S mimozemšťanmi by sme sa nemali skontaktovať. Nikto z nás by to možno neprežil, myslia si vedci
- Náš osud by bol v ich rukách, sú omnoho vyspelejší
- Vedeli by nám však aj výrazne pomôcť
- Náš osud by bol v ich rukách, sú omnoho vyspelejší
- Vedeli by nám však aj výrazne pomôcť
O tom, či mimozemšťania existujú alebo nie, sa špekuluje veľa. Dopátrať sa vieš k tisícom videí a fotiek, ktorých autori tvrdia, že videli vesmírnu loď.
Naposledy podobným tvrdením získali veľa pozornosti americkí námorníci, ktorí infračervenými kamerami zaznamenali pohyb lietadiel „s neidentifikovateľnými vzdušnými javmi“. Objekty sa hýbali päťkrát rýchlejšie, než je rýchlosť zvuku a vedeli okamžite meniť smer, čo nedokáže žiadne nám známe lietadlo, informuje The Washington Post.
Mohol by to byť obrovský problém
Po tom, čo video ministerstvo obrany zverejnilo, sa oň začali zaujímať vládne zložky. Mnohí si totiž mysleli, že to sú nové, vysokovýkonné ruské alebo čínske lietadlá, ktoré by predstavovali obrovskú hrozbu. Doteraz sa nevie, čo námorníci videli.
Vláda má zverejniť všetky ich informácie koncom tohto mesiaca, no pravdepodobne ostane celá záležitosť nevysvetlená. O tom, čo to bolo, existuje veľa teórií, mnohí sú presvedčení, že naozaj išlo o UFO.
Vedci tvrdia, že by sme z tej myšlienky nemali byť až tak nadšení. Kontakt s mimozemšťanmi by mohol pre ľudstvo znamenať obrovský problém. Nepotvrdil by totiž len ich existenciu, ale mal by aj nejaký dopad, hovoria. Musíme premýšľať o krok vpred, netušíme, či by to pre nás bolo bezpečné.
Existuje reálna šanca spojenia sa s nimi
Nadviazať kontakt s mimozemšťanmi sa už nejakú tú chvíľu snažíme. Inštitút SETI, ktorý sídli v Kalifornii načúva vesmíru už 60 rokov. Výskumná organizácia sa snaží zachytiť akékoľvek signály, ktoré by mohli vysielať civilizácie z obiehajúcich planét. Zatiaľ nezaznamenali nič, preto vznikla nová organizácia, METI. Táto okrem načúvania signály aj vysiela a kontakt sa snaží nadviazať.
Tieto organizácie spadajú pod malé množstvo pravidiel a regulácií, upozorňujú vedci. Kontaktovanie mimozemšťanov by podľa nich malo byť kontrolované na národnej aj medzinárodnej úrovni. Dnes už máme natoľko vyspelé technológie, že existuje reálna šanca kontaktu s mimozemskými civilizáciami. Vzniká teda riziko, že osoba, ktorej by sa to podarilo, by mohla zásadne ovplyvniť život celej našej planéty.
Osud všetkých ľudí by bol v takom prípade v mimozemských rukách, zrejme sú vyspelejší ako my. Odborníci to vysvetľujú tak, že väčšina hviezd v našej galaxii je staršia než Slnko a preto existuje predpoklad, že ak existujú iné civilizácie, sú pravdepodobne milióny rokov pred nami. Je veľká šanca, že o nás už vedia.
Nevieme, čomu by sme čelili
Prichádza na rad Fermiho paradox, ktorý sa zaoberá práve vysokou pravdepodobnosťou existencie života na iných planétach a tým, že na to zatiaľ nemáme žiaden dôkaz. Existuje vysvetlenie, že každá civilizácia, ktorá dosiahne určitý bod technologickej vyspelosti, sa sama zničí.
Aj taký, že mimozemšťania sú od nás natoľko odlišní, že s nimi ako ľudia nevieme vôbec komunikovať.
Ďalšia možnosť je už trochu horšia, vedia niečo, čo my nie. Sú si vedomí toho, že nadväzovať kontakt naprieč planétami je veľmi nebezpečné a nerobia tak. Jedna z alternatív je tiež, že by sme stret s mimozemšťanmi jednoducho neprežili.
Douglas Vakoch, ktorý pracuje pre METI, takúto hrozbu odmieta. Myslí si, že ak by nás chceli zničiť, tak by nás už zničili. Hovorí, že sa na celú vec treba pozerať aj z druhého pohľadu. Zem čelí mnohým vážnym problémom, ktoré môžu viesť k jej zániku.
Napríklad globálnemu otepľovaniu. Vakoch hovorí, že vyspelejšie civilizácie už niečomu podobnému možno čelili a vedeli by nám pomôcť. Tiež tvrdí, že práve nekontaktovanie by mohli vnímať ako výzvu.
Veľa z tohto, vzhľadom na to, že dôkazy mimozemského života naozaj nemáme, je stále len na úrovni špekulácií. Vedci sú však aj tak presvedčení o tom, že by do snahy o ich kontaktovanie nemali byť zahrnutí len rádio astronómovia, pretože nás to vie zásadne ovplyvniť úplne všetkých. Mal by to byť kontrolovaný proces.
Zdroje: The Washington Post, Interesting Engeneering