Nákaza variantom delta sa môže ľuďom javiť „skôr ako zlá chrípka“. Pribudlo 45 hospitalizovaných s COVID-19

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 49
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6014
pandémia, koronavírus
TASR/AP/Mahesh Kumar
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 49
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6014

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 896 045 za predchádzajúci deň pribudlo 7 772 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 165 170 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 17 871 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 49 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 61 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 014 RT-PCR vyšetrení a 41 713 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (10), Trenčianskom (10) a Žilinskom (10), nasleduje Banskobystrický kraj, Prešovský (5), Bratislavský (4), Trnavský (2) a Nitriansky (-).

 Je medzi nimi 25 mužov a 24 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 724 a žien 204 363. V nemocniciach je hospitalizovaných 288 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 199 ľudí. Na JIS je 22 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 23 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 446 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 430.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 899 336 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 087 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 432 079, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 326 osôb.

PANDEMIA, KORONAVIRUS
zdroj: TASR/AP/Sebastian Kahnert

Celkový počet neaktívnych prípadov je 704 280. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Príznaky variantu delta

Symptómy, ktoré v súčasnosti vo Veľkej Británii najčastejšie hlásia ľudia nakazení koronavírusom, sú bolesti hlavy, bolesti hrdla a nádcha. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na tamojších výskumníkov.

Tim Spector, ktorý vedie štúdiu symptómov ochorenia COVID-19, upozornil, že nákaza variantom delta môže mladším ľuďom pripadať „skôr ako zlá chrípka“.

PANDEMIA, KORONAVIRUS
zdroj: TASR/AP/Sebastian Kahnert

Tento variant bol zistený v 74 krajinách a naďalej sa rýchlo šíri. Odborníci sa obávajú, že sa stane dominantným kmeňom na celom svete, informuje The Guardian.

Variant delta je zhruba o 60 percent nákazlivejší ako alfa – britský variant vírusu. Účinnosť očkovacích látok proti indickému variantu je pritom nižšia, uviedol Anglický úrad na ochranu zdravia (PHE). 

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

I keď sa necítia veľmi chorí, mali by si podľa neho dať urobiť test, pretože môžu byť nákazliví a ohroziť ostatných. Klasické symptómy, na ktoré upozorňujú odborníci od začiatku pandémie, teda kašeľ, horúčka a strata čuchu alebo chuti, sú teraz podľa profesora Spectora menej časté.

Vyplýva to z údajov, ktoré jeho tím zbiera prostredníctvom aplikácie od tisícok nakazených ľudí. „Od začiatku mája sledujeme najčastejšie symptómy používateľov aplikácie a už nie sú také, aké boli,“ skonštatoval s tým, že zmena zrejme súvisí s rozšírením variantu delta, ktorý po prvý raz identifikovali v Indii, a v súčasnosti predstavuje 90 % prípadov ochorenia COVID-19 v Spojenom kráľovstve.

Horúčka je podľa neho stále dosť bežná, no strata čuchu a chuti sa už neobjavujú v top 10. „Tento variant zjavne funguje trochu inak,“ uviedol ďalej Spector a upozornil, že ľudia si preto môžu myslieť, že majú len nejaké sezónne nachladnutie, vyraziť na večierky a nakaziť ďalších šesť ľudí.

„Myslíme si, že to dosť zhoršuje problém,“ dodal s tým, že mladí by si mali uvedomiť, že môžu mať v každom prípade ľahšie symptómy.

oronavírus zdravotníctvo starostlivosť covid-19
zdroj: TASR/Michal Svítok

„Môžete sa cítiť ako so zlou chrípkou alebo mať len taký divný pocit, ale zostaňte doma a dajte sa otestovať,“ vyzval.

Popredný predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michael Ryan vyslovil prognózu, podľa ktorej bude potrebné zaočkovanie minimálne 80 % svetovej populácie. Podľa Ryana takéto množstvo vakcinovaných osôb výrazne pomôže znížiť riziko prenosu rôznych mutácií koronavírusu.

„Vysoká miera očkovania je východisko z tejto pandémie. Ale určite to musí byť viac ako 80 %, aby sme boli v pozícii, v ktorej dokážeme výrazne ovplyvniť riziko importovaných prípadov, ktoré by potenciálne mohli spôsobiť sekundárne prípady alebo vytvoriť ohnisko nákazy,“ vyhlásil Ryan.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: SITA, BBC, MZSR, korona.gov.sk, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá