Je o 60 % infekčnejší a spôsobuje úplne iné príznaky. Čo vieme o variante delta, ktorý nám môže priniesť tretiu vlnu

  • Svetom sa z Indie začal šíriť nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, Delta
  • V Indii spôsobil masívny nárast prípadov a vysokú mieru úmrtí a hospitalizácií
  • V Británii tvorí značné percento nových prípadov
  • Toto je to, čo o ňom doposiaľ vieme
India, koronavírus
TASR/AP/Ishant Chauhan, Youtube/The Quint reprofoto
  • Svetom sa z Indie začal šíriť nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, Delta
  • V Indii spôsobil masívny nárast prípadov a vysokú mieru úmrtí a hospitalizácií
  • V Británii tvorí značné percento nových prípadov
  • Toto je to, čo o ňom doposiaľ vieme

Počas predošlých mesiacov sme mohli byť svedkami masívnej vlny nákazy koronavírusom v Indii, kde sa mnohé oblasti premenili na peklo. V krematóriách sa roztavovali komíny pod neustálym prírastkom nových zomrelých, telá napokon spaľovali aj na otvorených priestranstvách. K zdravotnej starostlivosti či pľúcnym ventiláciám sa nedostali tisíce ľudí, ktorých čakala takmer istá smrť.

Zmienky o novom indickom variante Delta sa prvýkrát objavili vo februári tohto roka a je označovaný ako B.1.617.2. Variant Delta teraz podľa údajov z amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb predstavuje viac ako 6 % vzoriek sekvenovaných vírusov v USA. Aj keď by sa to mohlo zdať ako relatívne malý podiel, rýchlosť jeho rastu je znepokojujúca, informuje CNN.

Podľa údajov spred mesiaca predstavoval kmeň niečo cez 1 % vzoriek sekvenovaného vírusu. Odborníci sa domnievajú, že variant Delta vyvolal obrovskú vlnu infekcií zaznamenanú v Indii za posledné dva mesiace. Podľa ministra zdravotníctva Matta Hancocka to teraz spôsobuje obavy vo Veľkej Británii, kde je to teraz 91 % nových prípadov.

India kolabuje, pece v krematóriách sa roztavujú pod obrovským náporom mŕtvych, telá pália aj v uliciach

Účinkujú proti nemu vakcíny?

Vedci so sídlom vo Veľkej Británii podľa CNN nedávno informovali, že väčšina ľudí, ktorí dostanú dve dávky vakcíny Pfizer/BioNTech, budú mať ochranu pred novým variantom, hoci sa zdá, že protilátky sú výrazne znížené. Podľa najnovšej správy PHE zaoberajúcej sa rizikami ochorenia COVID-19 sú vakcíny Pfizer a AstraZeneca po prvej dávke o 17 percent menej účinné voči indickému ako voči britskému variantu. Avšak po dvoch dávkach očkovacej látky už neexistuje takmer nijaké zníženie účinnosti.

„Delta je podľa ich zistení o dosť rýchlejšie sa šíriaci ako Alfa variant. Rovnako ide do nemocnice 2-3 krát viac ľudí. Samozrejme podľa veku: seniori viac, mladí menej,“ informujú Dáta bez pátosu.

„V silno zaočkovanej Británii nebude veľký problém, aj keď počty prípadov stúpajú a rovnako stúpajú aj hospitalizácie v postihnutých regiónoch Blackburn, Bolton a Bedford. Do nemocníc idú hlavne nezaočkovaní pacienti so symptómami. Problém je, že Briti doniesli deltu do Portugalska, kde jej je dnes takmer 50 %. A hlavne 750 prípadov denne. To je štyrikrát viac ako na Slovensku a stúpajú o 30 % ob-týždeň. Slovensko o 30 % ob-týždeň klesá,“ dodávajú predikcie.

 
 

O koľko percent je nákazlivejší, ako jeho predchodcovia?

Indický variant koronavírusu je zhruba o 60 % nákazlivejší ako alfa, britský variant vírusu. Viac ako 90 % nových zistených infekcií v Spojenom kráľovstve v súčasnosti spôsobuje variant vírusu, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Indii. Informuje o tom portál news.sky.com.

Od minulého týždňa počet nákaz indickým variantom vírusu v Británii stúpol o 243 % na 42 323. Počet infekcií variantom delta sa zdvojnásobuje vo všetkých regiónoch krajiny za 4,5 až 11,5 dňa. Celkový počet nákaz v Anglicku stúpol na najvyššiu úroveň od týždňa, ktorý sa končil 10. apríla, informuje SITA.

Ako sa líšia symptómy ochorenia na tento variant voči ostatným?

Symptómy, ktoré v súčasnosti vo Veľkej Británii najčastejšie hlásia ľudia nakazení koronavírusom, sú bolesti hlavy, bolesti hrdla a nádcha. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na tamojších výskumníkov, dodáva SITA.

Tim Spector, ktorý vedie štúdiu symptómov ochorenia COVID-19, upozornil, že nákaza variantom delta môže mladším ľuďom pripadať „skôr ako zlá chrípka“. I keď sa necítia veľmi chorí, mali by si podľa neho dať urobiť test, pretože môžu byť nákazliví a ohroziť ostatných.

Klasické symptómy, na ktoré upozorňujú odborníci od začiatku pandémie, teda kašeľ, horúčka a strata čuchu alebo chuti, sú teraz podľa profesora Spectora menej časté. Vyplýva to z údajov, ktoré jeho tím zbiera prostredníctvom aplikácie od tisícok nakazených ľudí.

„Od začiatku mája sledujeme najčastejšie symptómy používateľov aplikácie a už nie sú také, aké boli,“ skonštatoval s tým, že zmena zrejme súvisí s rozšírením variantu delta. Horúčka je podľa neho stále dosť bežná, no strata čuchu a chuti sa už neobjavujú v top 10. Podľa portálu V zdravotníctve sa môže nákaza týmto variantom prejaviť aj ako gagréna.

„Tento variant zjavne funguje trochu inak,“ uviedol ďalej Spector a upozornil, že ľudia si preto môžu myslieť, ze majú len nejaké sezónne nachladnutie, vyraziť na večierky a nakaziť ďalších šesť ľudí. „Myslíme si, že to dosť zhoršuje problém,“ dodal s tým, že mladí by si mali uvedomiť, že môžu mať v každom prípade ľahšie symptómy. „Môžete sa cítiť ako so zlou chrípkou alebo mať len taký divný pocit, ale zostaňte doma a dajte sa otestovať,“ vyzval.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: SITA, CNN, Facebook/Dáta bez pátosu, Vzdravotnictve.sk

Najnovšie videá

Trendové videá