V oceáne bude plávať nový ostrov z odpadkov. Poslúži ako hotel a v okolí bude zbierať plasty
- Britské architektonické štúdio prišlo s naozaj netradičnou ideou
- V austrálskom súostroví by mal vzniknúť hotel, ktorý bude postavený zo spätne získaného oceánskeho odpadu
- Britské architektonické štúdio prišlo s naozaj netradičnou ideou
- V austrálskom súostroví by mal vzniknúť hotel, ktorý bude postavený zo spätne získaného oceánskeho odpadu
Architektonický ateliér Margot Krasojević Architecture predstavil zaujímavý nápad, ktorý by mal pomôcť redukovať odpad nachádzajúci sa v oceánoch. Práve odpad by sa mal stať stavebným materiálom, ktorý bude použitý pri výstavbe luxusného rekreačného hotela.
Architekti len pred niekoľkými dňami uverejnili návrhové plány futuristického umelého ostrova, ktorý sa bude volať Recycled Ocean Plastic Resort. Nachádzať by sa mal v austrálskom súostroví Cocos Island. Spoločnosť v dokumentácii uviedla, že znečistenie plastmi poškodilo ekosystémy vrátane populácií kôrovcov v blízkosti súostrovia, ktoré pozostáva z 27 ostrovov. Tie sú prevažne neobývané.
Zhromažďovanie odpadu
Podľa návrhov by mohol byť hotel otvorený verejnosti v roku 2025. Jeho súčasťou by mali byť viaceré miestnosti s prístreškom a kempingové časti, ktoré budú mať aj sprchy. V nich bude využívaná filtrovaná morská voda. Informoval o tom web CNN.
Najpozoruhodnejšou časťou inovatívneho ostrova by bola jeho schopnosť expandovať pomocou odpadu, ktorý sa zhromažďuje v oceáne. Na výstavbu hotela budú potrebné napínacie štruktúry, ktoré sa využívajú napríklad na ropných plošinách.
Projekt má údajne aj svojho mecenáša, autori však neprezradili, kto bude stavbu financovať.
Ramená nachádzajúce sa na chodníkoch hotela budú zhromažďovať odpadky, ktoré budú plávať okolo, a následne ich zachytávať do pletivových zväzkov. Keď sa tieto jednotlivé zväzky naplnia, budú slúžiť ako flotačné zariadenia.
Celý ostrov by sa mal skladať z vriec naplnených sieťovinami, v ktorých budú uložené oceánske plasty ako fľaše a pneumatiky.
Kritická situácia
Ak by sme sa práve teraz pustili do globálnej snahy, ktorej cieľom je redukovať spotrebu plastov, do roku 2040 by našu planétu zaťažovalo takmer 710 miliónov ton plastov. Táto globálna snaha však neexistuje, takže toto číslo bude výrazne vyššie. S týmto výskumom prišiel portál Science Mag.
Štúdia, za ktorou stoja medzinárodní výskumníci, zistila, že keby sa do roku 2040 znížilo množstvo plastového odpadu o 80 percent, na Zemi by bolo aj tak nadpriemerné množstvo odpadu. Milióny ton plastu sa každoročne dostávajú do oceánov, znečisťujú moria, znečisťujú pláže a ohrozujú divú zver.
Častice plastu sa našli v pôdach, v atmosfére a dokonca aj v najodľahlejších oblastiach Zeme, napríklad v Antarktíde. Mikroplasty jedia aj ryby a iné morské tvory, ktoré vstupujú do potravinového reťazca.
Zdroje: CNN, Science Mag