Visolajský: Nárast počtu infikovaných príde aj k nám, od očkovania nečakáme, že koronavírus zmizne z planéty
- Lekár Peter Visolajský vyzýva kompetentných, aby Slovensko v súvislosti s pandémiou pozorne sledovalo Veľkú Britániu
- Konštatuje, že v čase, keď sme si od pandémie trochu oddýchli a máme pocit akoby pandémia ani nikdy nebola, prichádzajú znepokojivé správy nielen z Veľkej Británii, ale aj Portugalska
- Lekár Peter Visolajský vyzýva kompetentných, aby Slovensko v súvislosti s pandémiou pozorne sledovalo Veľkú Britániu
- Konštatuje, že v čase, keď sme si od pandémie trochu oddýchli a máme pocit akoby pandémia ani nikdy nebola, prichádzajú znepokojivé správy nielen z Veľkej Británii, ale aj Portugalska
V Británii a Portugalsku rastie počet pozitívne testovaných a začína sa tu spomínať príchod ďalšej vlny. „Denné nárasty pozitívnych sú tam spôsobené indickou mutáciou, ktorá je infekčnejšia, odolnejšia a spôsobuje viac úmrtí a ťažších stavov ako predchádzajúce,“ píše na sociálnej sieti Visolajský.
Čo však situácia vo Veľkej Británii pre nás na Slovensku znamená ? Podľa skúseného lekára aktuálny stav naznačuje našej krajine veľmi veľa. Vysvetľuje, že Veľká Británia je krajina, ktorá očkovanie zvládla veľmi dobre. Zo 68 miliónov obyvateľov dostalo prvú dávku 42 miliónov (80 % dospelej populácie) a dve dávky má už 30 miliónov obyvateľov.
„Práve na tejto krajine teda v najbližších týždňoch v praxi uvidíme, či očkovanie splní naše očakávania aj pri agresívnejšej mutácii. Uvidíme, či vlna pozitívnych bude nasledovaná aj nárastom počtu pacientov v nemocniciach a neskôr aj vlnou úmrtí. Zatiaľ to našťastie tak nevyzerá. Zatiaľ…“
Visolajský dáva do pozornosti aj niekoľko grafov. Tie ukazujú narastajúci počet infikovaných – začínajúcu novú vlnu pozitívnych a zatiaľ nestúpajúci počet COVID-19 pacientov v nemocniciach a počet úmrtí.
„Upozorňujem, že počet hospitalizovaných pacientov a ešte viac počet úmrtí stúpa s odstupom času od vzostupu počtu pozitívnych, teda sledujme Britániu, ukáže nám aj našu budúcnosť. Držme si palce!“
Leto nás nezachráni
Pripomína tiež, že vo Veľkej Británii aj v Portugalsku je teplé počasie, ktoré nezabránilo vzostupu počtu infikovaných. „Aj v Indii bolo teplo. Nespoliehajme sa, že nás leto samé o sebe ochráni.“
Vo Veľkej Británii sa infekcia šíri hlavne na školách, o to viac podľa Visolajského naberá na dôležitosti zvýšený dohľad nad našimi školami, čo sa týka testovania a očkovania. Aby sme nezostali opäť prekvapení.
„Nárast počtu infikovaných, tak ako prišiel v Anglicku, príde aj k nám, otázka je, či bude naša populácia tak chránená očkovaním ako tá britská. Od očkovania nečakáme, že koronavírus zmizne z našej planéty. Nie, ten tu zostane aj po preočkovaní (vlna pozitívnych).“
Od očkovania podľa lekára čakáme, že infekcia koronavírusom nebude zabíjať, a teda nebude nasledovať vlna úmrtí, hospitalizácií a nebude spôsobovať vážne COVID následky. „Teda, očkovanie má zabezpečiť, že SARS CoV2 sa stane ďalšou nezávažnou ľudskou virózou,“ dodáva.
Čo sa aktuálne deje v Británii?
Britská vláda rozhodla, že posunie termín plánovaného uvoľnenia protipandemických opatrení o štyri týždne: z 21. júna na 19. júla. Dôvodom odkladu sú obavy zo šírenia tzv. delta variantu nového koronavírusu, ktorý bol po prvý raz zaznamenaný v Indii. Na tlačovej konferencii to oznámil britský premiér Boris Johnson.
Británia je podľa neho jednou z najotvorenejších ekonomík v Európe, čo je však „nevyhnutne spojené s nárastom infikovaných a zvýšením počtu hospitalizovaných“, cituje Johnsona stanica Sky News. Počet nakazených v krajine za posledný týždeň stúpol o 64 percent za týždeň a počet pacientov v nemocniciach sa zvýšil o 50 percent, uviedol.
„Na základe dôkazov, ktoré práve teraz vidím, som si istý, že nebudeme potrebovať viac času než štyri týždne,“ povedal Johnson. Odklad podľa neho umožní miliónom ďalších ľudí, aby sa dali zaočkovať.
Druhú dávku vakcíny dostanú do 19. júla, ako spresnil, dve tretiny dospelej populácie krajiny. Premiér priblížil, že ľudia nad 40 rokov musia na druhú dávku očkovania čakať namiesto 12 týždňov už len osem týždňov a osoby vo veku 18-24 rokov dostali možnosť dať sa zaočkovať už v utorok utorka.
„Je nepochybne jasné, že vakcíny zaberajú a už samotný počet podaných dávok vakcín nám umožnil, že naša pozícia je neporovnateľne lepšia než v predošlých vlnách (nákazy),“ vyhlásil Johnson.
„Nastal však čas, aby sme pribrzdili, pretože ak budeme teraz opatrní, máme šancu, že… zachránime tisíce životov zaočkovaním miliónov ďalších ľudí,“ povedal.
Obmedzenia boli v krajine zavedené v januári, keď sa začal prudko šíriť variant alfa, predtým známy ako britská mutácia, ktorá sa po prvý raz objavila vlani na jeseň v grófstve Kent na juhovýchode Anglicka.
V platnosti tak zostávajú viaceré reštrikcie vrátane obmedzenia počtu ľudí stretávajúcich sa vo vnútorných priestoroch na najviac šesť ľudí alebo dve domácnosti. Tieto limity platia i pre puby a reštaurácie. Kapacita divadiel a zábavných centier bude naďalej obmedzená na polovicu a nočné kluby zostanú zatvorené.
Ak je to možné, ľudia by mali naďalej pracovať z domu. Variant delta spôsobil vysoký nárast nakazených i hospitalizovaných pacientov s COVID-19. Ako vyplýva z údajov Anglického úradu pre verejné zdravie (PHE), počet nových prípadov sa dostal aktuálne na najvyššiu hodnotu za posledné tri mesiace. Za sedem dní do 9. júna pribudlo v Anglicku celkovo 37 729 novoinfikovaných, čo zodpovedá 67 prípadom na 100 000 obyvateľov, píše agentúra DPA. Je to najviac od 2. marca, keď bola táto hodnota na úrovni 69,6.
Zdroje: Sky News, TASR, Facebook/Peter Visolajský, PHE