Kulkovský: Dá sa očakávať, že priebeh tretej „delta“ vlny bude na Slovensku horší než v Británii
- V Británii sa nákazlivejší delta variant koronavírusu už stal dominantným
- Zaočkovanosť je tu pritom podstatne vyššia než na Slovensku
- Lekár Milan Kulkovský preto upozorňuje, že priebeh tretej vlny pandémie bude v našej krajine zrejme horší
- V Británii sa nákazlivejší delta variant koronavírusu už stal dominantným
- Zaočkovanosť je tu pritom podstatne vyššia než na Slovensku
- Lekár Milan Kulkovský preto upozorňuje, že priebeh tretej vlny pandémie bude v našej krajine zrejme horší
Primár nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský začal svoj aktuálny status na sociálnej sieti známym citátom francúzskeho filozofa Jean-Jacques Rousseau: „Moja sloboda sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého.“
Skúsený lekár sa rozhodol vyjadriť k nástupu ďalšej vlny nového koronavírusu vo Veľkej Británii, a zároveň vyzvať Slovákov k zodpovednosti.
Je podľa neho pravdepodobné, že delta variant sa v najbližšom čase rozšíri aj do ďalších európskych krajín vrátane Slovenska, na čo už pred pár dňami upozornila aj WHO.
Kulkovský dáva do pozornosti oficiálne odhady britskej vlády, podľa ktorých dve dávky vakcíny chránia človeka pred symptomatickým priebehom COVID-19 pri delta variante na 76 až 84 %. Jedna dávka vakcíny chráni na 57 až 85 % pred hospitalizáciou pri delta variante, pri dvoch dávkach možno hovoriť o ochrane na 85 až 98 %.
Pripomína tiež, že v spojenom kráľovstve dostalo druhú dávku už viac ako 45 % obyvateľov. Na Slovensku však dostalo prvú dávku len 35 % obyvateľov, pričom obrovské rozdiely v ochote očkovať sa môžeme jasne vidieť najmä v regiónoch.
„Vzhľadom k oveľa nižšej miere zaočkovanosti v porovnaní s Britániou sa dá očakávať, že priebeh tretej ‚delta’ vlny na Slovensku bude horší. Identifikovať tých, ktorým budeme ďakovať za reštart lockdownu najneskôr na jeseň, nebude problém. Stále dúfam, že sa mýlime a nejakým zázračným spôsobom sa pesimistickému scenáru vyhneme, je to ale až príliš naivná predstava,“ hovorí Kulkovský.
Podľa jeho slov by mala výrazným spôsobom zvýšiť aktivitu v šírení osvety o potrebe očkovania na Slovensku aj cirkev. Pripomína, že práve v období, keď sa dá u nás očakávať zhoršovanie pandemickej situácie, nás ma navštíviť pápež František, táto návšteva je naplánovaná na 13. až 15. september.
„Návšteva pápeža, naviac viacdenná, je pre ktorúkoľvek krajinu obrovskou cťou a duchovným sviatkom. Bolo by smutné, keby jeho príchod narušila pandemická situácia. Pápež zaočkovaný je. Svätý Otec sa o prijatí očkovania vyslovil ako o ‚etickom konaní’, pretože je tu v hre jednak vlastné zdravie a život, ‚ale aj životy ostatných’. Ak váhate, či sa dať zaočkovať, neváhajte. Keď skončíte s COVID-19 v nemocnici, bude už neskoro pýtať sa, čo by bolo keby,“ dodáva.
Je to otázka času
V diskusnej relácii V politike televízie TA3 sa minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyjadril, že je len otázkou času, kedy sa na Slovensku objaví infekčnejšia Delta verzia koronavírusu. Podľa neho na Slovensku už zaregistrovali dva prípady indickej mutácie vírusu, išlo však o Alfa verziu.
„Zatiaľ je málo údajov, pretože počet pozitívnych prípadov je v v poslednom čase veľmi nízky,“ povedal minister s tým, že štát sa snaží zachytávať všetky kontakty osôb, ktoré sa vrátili z rizikových krajín.
Týka sa to aj účastníkov majstrovstiev Európy vo futbale. „Pokiaľ mám informácie, tak 800 ľudí, ktorí boli v Maďarsku v inkriminovanej dobe, keď sa tam hral zápas s Portugalskom, bolo identifikovaných. Asi 270 sa prihlásilo na PCR testovanie,“ povedal Lengvarský s tým, že kontrolované sú aj lety z Ruska.
Minister zároveň vyzval občanov, aby uvádzali pravdivé údaje o tom, z akých krajín sa na Slovensko vracajú. „Pokiaľ budeme mať presný obraz o tom, z akých krajín sa ľudia vracajú a budeme ich vedieť testovať, tak to uľahčí situáciu aj iným v prípade, že by sa tu začali objavovať nejaké zvýšené počty a prípadne aj Delta,“ dodal Lengvarský.
Delta plus
Vo viacerých indických štátoch zaznamenali prípady nakazenia variantom koronavírusu SARS-CoV-2 – B.1.617.2, ktorý v Indii vyvolal druhú vlnu pandémie. Podľa denníka The Hindustan Times bol tento variant pomenovaný delta plus a nateraz bolo detegovaných v asi 20 prípadoch.
Ministerstvo zdravotníctva štátu Maháraštra informovalo, že nový variant je predmetom sekvenovania. Zatiaľ ho však ešte nekvalifikovali ako variant vyvolávajúci obavy.
Dr. Randíp Guleria v rozhovore pre televíziu NDTV upozornil, že zmutovaná verzia agresívnejšieho kmeňa B.1.617.2, ktorá v Indii spôsobila druhú vlnu pandémie, prechádza v tzv. hrotovej bielkovine (spike protein) ďalšou mutáciou, označenou ako K417N. A tá by sa, „ak sa nepodchytí včas“, mohla stať variantom vyvolávajúcim obavy.
Varoval, že India by mohla zaznamenať rýchlejší nárast počtu infikovaných, ak sa nebudú dodržiavať opatrenia na zastavenie alebo obmedzenie šírenia infekcie. Dr. Rahúl Pandit, ktorý je členom štátnej pracovnej skupiny pre epidémiu, podľa denníka The Times of India uviedol, že „každý nový zaujímavý variant sa môže stať variantom vyvolávajúcim obavy“.
Koncom marca bol v Indii objavený nový variant koronavírusu s dvojitou mutáciou. Tento variant je nákazlivejší než „bežný“ koronavírus SARS-CoV-2, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v čínskej provincii Wu-chan začiatkom minulého roka.
Predtým boli známe britský a brazílsky variant koronavírusu, ktoré sa tiež vyznačovali vyššou infekčnosťou v porovnaní s variantom koronavírusu, ktorý sa rozšíril z Číny.
V Indii bolo doteraz koronavírusom infikovaných takmer 30 miliónov ľudí. Počet úmrtí na chorobu COVI-19 dosiahol v nedeľu 386.713.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: The Hindustan Times, The Times of India, TASR, Facebook/Milan Kulkovský blog, V politike televízie TA3