AKTUÁLNE: Delta variant už dorazil na Slovensko. Potvrdil to profesor Krčméry
- Infektológ Vladimír Krčméry potvrdil prítomnosť Delta variantu na Slovensku
- Zatiaľ sú oficiálne potvrdené iba dva prípady
- Infektológ Vladimír Krčméry potvrdil prítomnosť Delta variantu na Slovensku
- Zatiaľ sú oficiálne potvrdené iba dva prípady
Hoci sú epidemiologické údaje veľmi dobré, stále by sme mali byť obozretní a mali by sme sa vyvarovať falošného pokoja, do ktorého sme upadli minulý rok na začiatku leta. Povedal to infektológ Vladimír Krčméry, ktorý bol hosťom relácie Téma dňa v televízii TA3.
V rozhovore zároveň potvrdil prítomnosť Delta variantu. Nakazení sú konkrétne dvaja ľudia. Tento variant je známy vysokou rýchlosťou nákazy – jedna osoba môže počas dňa nakaziť až 7 ďalších osôb. Slováci, ktorí sú nakazení, sa na Slovensko vrátili priamo z Indie. Hoci sa nás zatiaľ komunitné šírenie variantu netýka, to isté nemôžeme povedať o susednom Česku.
Včasné varovanie
Pred Delta variantom nás pred niekoľkými dňami varoval aj primár nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský. Je podľa neho pravdepodobné, že delta variant sa v najbližšom čase rozšíri aj do ďalších európskych krajín vrátane Slovenska, na čo už pred pár dňami upozornila aj WHO.
Kulkovský dáva do pozornosti oficiálne odhady britskej vlády, podľa ktorých dve dávky vakcíny chránia človeka pred symptomatickým priebehom COVID-19 pri delta variante na 76 až 84 %. Jedna dávka vakcíny chráni na 57 až 85 % pred hospitalizáciou pri delta variante, pri dvoch dávkach možno hovoriť o ochrane na 85 až 98 %.
„Vzhľadom k oveľa nižšej miere zaočkovanosti v porovnaní s Britániou sa dá očakávať, že priebeh tretej ‚delta’ vlny na Slovensku bude horší. Identifikovať tých, ktorým budeme ďakovať za reštart lockdownu najneskôr na jeseň, nebude problém. Stále dúfam, že sa mýlime a nejakým zázračným spôsobom sa pesimistickému scenáru vyhneme, je to ale až príliš naivná predstava,“ hovorí Kulkovský.
Môže to byť nádcha, ale nemusí
Symptómy, ktoré v súčasnosti vo Veľkej Británii najčastejšie hlásia ľudia nakazení koronavírusom, sú bolesti hlavy, bolesti hrdla a nádcha. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na tamojších výskumníkov, dodáva SITA.
Tim Spector, ktorý vedie štúdiu symptómov ochorenia COVID-19, upozornil, že nákaza variantom delta môže mladším ľuďom pripadať „skôr ako zlá chrípka“. I keď sa necítia veľmi chorí, mali by si podľa neho dať urobiť test, pretože môžu byť nákazliví a ohroziť ostatných.
Klasické symptómy, na ktoré upozorňujú odborníci od začiatku pandémie, teda kašeľ, horúčka a strata čuchu alebo chuti, sú teraz podľa profesora Spectora menej časté. Vyplýva to z údajov, ktoré jeho tím zbiera prostredníctvom aplikácie od tisícok nakazených ľudí.
„Od začiatku mája sledujeme najčastejšie symptómy používateľov aplikácie a už nie sú také, aké boli,“ skonštatoval s tým, že zmena zrejme súvisí s rozšírením variantu delta. Horúčka je podľa neho stále dosť bežná, no strata čuchu a chuti sa už neobjavujú v top 10. Podľa portálu V zdravotníctve sa môže nákaza týmto variantom prejaviť aj ako gangréna.
„Tento variant zjavne funguje trochu inak,“ uviedol ďalej Spector a upozornil, že ľudia si preto môžu myslieť, že majú len nejaké sezónne nachladnutie, vyraziť na večierky a nakaziť ďalších šesť ľudí. „Myslíme si, že to dosť zhoršuje problém,“ dodal s tým, že mladí by si mali uvedomiť, že môžu mať v každom prípade ľahšie symptómy. „Môžete sa cítiť ako so zlou chrípkou alebo mať len taký divný pocit, ale zostaňte doma a dajte sa otestovať,“ vyzval.