Neďaleko Rimavskej Soboty vyrástla unikátna stavba. Prvý Motýlí dom na Slovensko ťa okúzli
- V obci Kokava nad Rimavicou sa môžu pýšiť prvým slovenským Motýlím domom
- Takéto centrum sa stalo populárnym napríklad v neďalekej Viedni
- Projekt iniciovalo občianske združenie Včelí kRaj
- V obci Kokava nad Rimavicou sa môžu pýšiť prvým slovenským Motýlím domom
- Takéto centrum sa stalo populárnym napríklad v neďalekej Viedni
- Projekt iniciovalo občianske združenie Včelí kRaj
Do Motýlieho domu už viac nemusíš cestovať do Viedne. „Vyrástol“ totiž už aj na Slovensku. Nachádza sa v Kokave nad Rimavicou v Banskobystrickom kraji.
Ide o prvú slovenskú stavbu takéhoto druhu. Unikátnym projektom sa pochválil prostredníctvom sociálnej siete predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
https://www.facebook.com/lunter2017/posts/1129306537594353
Ján Lunter, predseda BBSK, dnes oznámil, že v „jeho“ kraji majú Motýlí dom. „Motýlí dom v Kokave nad Rimavicou bude slúžiť ako centrum vzdelávania o motýľoch. Je postavený v rámci areálu vzdelávacej včelnice Včelí kRraj, ktorú vytvoril ekológ Dávid Turčáni spolu s priateľkou Soňou Keresztesovou, ktorá je krajinnou architektkou,“ uviedol na sociálnej sieti.
Poznáš naše motýle?
Počas sezóny, ktorá trvá od apríla do septembra, budú môcť návštevníci pozorovať domáce druhy motýľov. „Návštevníci tu môžu pozorovať všetky fázy vývoja tohto hmyzu, od vajíčka, cez húsenice a kukly až po krásne motýle,“ tvrdí.
Súčasťou exkurzie bude aj vzdelávací program. Návštevník si vďaka návšteve centra rozšíri svoje vedomosti vo viacerých oblastiach. „Súčasťou Motýlieho domu bude aj vzdelávací program, ktorý návštevníkov prevedie svetom motýľov: biológiou, životnou stratégiou, najznámejšími druhmi, ale aj problémami spojenými s klimatickou zmenou,“ uvádza Lunter.
„Naozaj skvelá iniciatíva a ja nie som vôbec prekvapený. Občianske združenie Včelí kRaj v Kokave nad Rimavicou už dlhodobo odvádza vynikajúcu prácu. Aj ja som včelár, aj keď len vo voľnom čase a s obdivom sledujem, aký úžasný projekt tu Dávid Turčáni so svojimi blízkymi vytvoril,“ poďakoval v závere statusu Lunter iniciátorom projektu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Facebok/ Ján Lunter