Klus: Na slobodné cestovanie sa toto leto nedá spoliehať. Pribudlo 15 nakazených a 4 úmrtia
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 15
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 804
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 15
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 804
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 000 889 za predchádzajúci deň pribudlo 2 541 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 515 126 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 16 308 ľudí. Informuje MZSR.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 15 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 18 pozitívne testovaných antigénnymi testami.
Včera bolo ukončených 804 RT-PCR vyšetrení a 26 610 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji, nasleduje Bratislavský (4), Žilinský (3), Trnavský (-), Nitriansky (-), Prešovský (-), Trenčiansky (-) a Banskobystrický (-). Je medzi nimi 8 mužov a 7 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 952 a žien 204 614.
V nemocniciach je hospitalizovaných 195 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 133 ľudí. Na JIS je 17 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb.
Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 ľudí. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 509 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 451.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 947 897 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 566 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 989 214, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 710 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 708 118. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Dočkáme sa slobodného cestovania?
Už dnes, v pondelok 28. júna, bude opätovne rokovať Ústredný krízový štáb SR. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus tvrdí, že to posledné, čo si aj s kolegami prajú, je nepredvídateľnosť počas letnej turistickej sezóny.
Budú preto podľa jeho slov tlačiť na dlhodobo udržateľné a kontrolovateľné rozhodnutie. Vyhláška ÚVZ SR následne určí, v akom režime budú kontrolované hranice, aké budú pravidlá cestovania do jednotlivých krajín a najmä, aké budú podmienky návratu na Slovensko.
Najmä pre rozšírenie delta variantu v rôznych regiónoch Európy a sveta sa podľa Klusa na slobodné cestovanie toto leto nedá s absolútnou určitosťou spoliehať.
Po Portugalsku sa podľa neho dá vysoký výskyt delta vírusu očakávať v Španielsku aj ďalších krajinách.
„Ak sme si mysleli, že budeme mať jednoduchšie leto, čo sa týka cestovania, nedá sa bohužiaľ vylúčiť takmer nič, keďže situácia sa rýchlo mení.“
Každému občanovi zároveň odporúča, aby sa nechal čím skôr zaočkovať a ak sa napriek rizikám rozhodne vycestovať do zahraničia, napríklad na dovolenku k moru, aby cestoval do „zelených“ bezpečných krajín. A tiež, aby si pred cestou pozorne naštudoval, aké opatrenia platia pri vstupe do danej krajiny.
Pred odletom do Španielska napríklad nezabudni vyplniť tzv. sanitárny formulár a to minimálne 48 hodín pred odletom.
„V súvislosti so Španielskom však treba dodať, že v niektorých provinciách nie je úplne ideálna situácia. Vyplnený formulár vyžaduje pred príchodom do krajiny aj Taliansko. Ale pozor, Taliansko vyžaduje aj plné zaočkovanie, to znamená, že po druhej vakcíne to musí byť aspoň 2 týždne.“
Naopak, do Chorvátska sa dostaneš len s občianskym preukazom alebo pasom a ďalšie uvoľnenia pre cestujúcich zo Slovenska oznámili aj viaceré ďalšie krajiny, vzhľadom na to, že sme sa na mape ECDC sfarbili „nazeleno“.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) tiež začalo s generovaním európskych digitálnych covid preukazov. Tzv. covid pasy sú od soboty, 26. júna, priebežne a automaticky posielané na mailové adresy ľudí, ktorí si počas uplynulých týždňov požiadali o dočasný očkovací certifikát.
Poistenci VŠZP ho postupne získavajú vďaka aplikácii poisťovne a poistenci ďalších poisťovní budú mať túto možnosť prostredníctvom svojich aplikácií takisto v najbližších dňoch.
Od pondelka, 28. júna, bude na stránke korona.gov.sk dostupný formulár, prostredníctvom ktorého si budú môcť všetci občania požiadať o jednotný digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o očkovaní.
Oficiálny začiatok platnosti digitálnych „cestovateľských“ certifikátov je v EÚ naplánovaný na 1. júla. Málokto si už dnes spomenie, že tento nápad medzi prvými otvorilo v EÚ práve Slovensko.
„Jasne sme pomenovali našu predstavu, podľa ktorej by mal tento „lístok“ k väčšej slobode pohybu, o ktorú nás pripravil koronavírus, zahŕňať nielen potvrdenie o zaočkovaní proti koronavírusu, ale tiež potvrdenie o teste na COVID-19, resp. získaní negatívneho výsledku, či lekársky dôkaz o prekonaní ochorenia a získaní imunity.“
Navyše, vďaka tzv. covid pasu už budeme môcť začať rokovať aj s „tretími“ mimoeurópskymi krajinami. Veľa sa v tejto súvislosti hovorí napríklad o Spojených štátoch amerických, s ktorými by sme si mohli navzájom akceptovať takúto formu certifikovania občanov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/Martin Klus