Koronavírus delta plus sa šíri svetom, nachádza sa aj blízko Slovenska. Zaznamenaných bolo minimálne 200 prípadov
- Nie je to tak dávno, čo sme si začali robiť ťažkú hlavu z delta variantu
- Na scéne sa však objavila ďalšia mutácia – delta plus
- Toto je všetko, čo o nej zatiaľ vieme
- Nie je to tak dávno, čo sme si začali robiť ťažkú hlavu z delta variantu
- Na scéne sa však objavila ďalšia mutácia – delta plus
- Toto je všetko, čo o nej zatiaľ vieme
Len nedávno sme ťa informovali o prítomnosti delta variantu na Slovensku, ktorú potvrdil profesor Krčméry. Nakazení boli konkrétne dvaja ľudia. Tento variant je známy vysokou rýchlosťou nákazy – jedna osoba môže počas dňa nakaziť až 7 ďalších osôb. Slováci, ktorí sú nakazení, sa na Slovensko vrátili priamo z Indie.
Okrem Delta variantu sa svetom momentálne šíri aj variant Delta plus, ktorý už postihol krajiny ako India, Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo. Hoci prípadov zatiaľ nie je veľmi veľa, tento kmeň s názvom B.1.617.2.1 alebo skrátene AY.1 – delta plus si získal pozornosť globálnych médií. Ide o variant, ktorý sa objavil vo februári 2021 v Indii. Informuje o tom portál CNN.
Indická vláda len nedávno oznámila, že vzorky tohto variantu poslala na genomické testy. Momentálne je známych približne 200 prípadov, ktoré boli zaznamenané v 11 krajinách sveta. Úmrtie spôsobené týmto variantom bolo potvrdené zatiaľ iba jedno.
Aký je rozdiel medzi deltou a deltou plus?
Rozdielov medzi týmito dvoma variantmi je niekoľko. Delta plus obsahuje mutáciu s názvom K417N, ktorá ovplyvňuje hrotový proteín. Ide o látku, ktorá sa viaže na bunky, ktoré neskôr infikuje. Podľa expertov však nejde o úplne novú mutáciu. K417N bola nájdená v mutácii z Kataru z roku 2020 a taktiež bola súčasťou Beta variantu, ktorý sa objavil v Južnej Afrike.
Podľa analýzy indickej vlády vykazuje variant delta plus niekoľko znepokojujúcich znakov. Je tu napríklad zvýšená presnosť nákazy, silnejšia väzba na receptory pľúcnych buniek a potenciálne zníženie protilátkovej odpovede. O vplyve mutácie delta plus na vakcíny sa zatiaľ len diskutuje.
„Tento vírus bol tiež izolovaný a kultivovaný,“ uviedol v piatok generálny riaditeľ Indickej rady pre lekársky výskum Balram Bhargava. „Výsledky o tom, či vakcíny fungujú proti Delta Plus, by sme mali mať do siedmich až desiatich dní.“
Momentálne sa nachádzame v štádiu, kedy odborníci varujú verejnosť, aby dodržiavala opatrenia, ktoré nie sú zbytočné. Zatiaľ totiž neexistujú dôkazy, ktoré by mali spôsobiť znepokojenie v jednotlivých krajinách.
Šíri sa rýchlejšie?
Ako sme už spomínali vyššie, Delta Plus variant sa prvýkrát vyskytol v Indii. Doposiaľ sa objavil v 11 krajinách. Na základe týchto faktov zatiaľ nemožno skonštatovať, či sa táto mutácia bude šíriť rýchlejšie ako tie predošlé.
„Neexistujú žiadne informácie o tom, že delta plus infikuje ľudí infikovaných v prvej vlne, imunizovaných ľudí alebo ľudí infikovaných v druhej vlne. Je potrebné sledovať šírenie, aby sme vedeli viac,“ hovorí T. Jacob John, vedúci klinickej virológie na indickej Christian Medical College.
Zatiaľ najvyšší počet prípadov bol zaznamenaný v USA. Ide o 83 osôb, u ktorých bol potvrdený variant Delta Plus. Tieto údaje boli potvrdené 16. júna 2021. Druhý najväčší počet nakazených Deltou Plus bol potvrdený v Indii. Ide o 48 osôb. Úmrtie na mutáciu sa pripisuje taktiež Indii. Obeťou je 80-ročná žena.
Zvyšok prípadov je rozložený do viacerých krajín. Patrí sem napríklad Kanada, India, Japonsko, Nepál, Portugalsko, Rusko, Turecko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a nám susedné Poľsko. V Spojenom kráľovstve bolo potvrdených 41 prípadov a v oblastiach, v ktorých bola nákaza potvrdená, bolo nasadené vylepšené sledovanie, testovanie a izolácia.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: CNN