Stačí trocha džúsu a majú dva týždne voľna. Školáci si cez TikTok posielajú tipy, ako oklamať test na COVID
- Žiakom vo Veľkej Británii sa asi cnelo za online vyučovaním
- Rozhodli sa falšovať covid testy
- Žiakom vo Veľkej Británii sa asi cnelo za online vyučovaním
- Rozhodli sa falšovať covid testy
Nie nadarmo sa s internetom spája veta, že je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Sociálne siete majú moc ovládať správanie veľkej časti populácie. Dôkazom toho sú aj videá, ktoré študenti šírili prostredníctvom TikToku.
Coca-Cola aj citrónová šťava
Portál The Guardian poukázal na problém falšovania pozitívnych výsledkov testov na Covid-19. Žiaci z Veľkej Británie si testy robia doma sami. Zistili pri tom, že použitie pomarančového džúsu pri kvalitatívnom laterálnom prietokovom teste môže viesť k falošnej pozitivite.
Tento jav overil aj experiment portálu Guardian. „Dôvodom nie je džús, ktorý by obsahoval vírus. Skôr sa zdá, že to súvisí s jeho kyslosťou, ktorá v podstate test naruší,“ píše médium.
Podobný účinok sa mal údajne prejaviť aj pri inom druhu potravín a nápojov. Žiaci totiž experimentovali aj s využívaním kečupu, Coca-Coly či citrónovej šťavy.
Klamanie testov pomocou kyslého nápoja nie je až taká novinka. V decembri 2020 sa internetom začalo šíriť video rakúskeho poslanca, ktorý „testoval na koronavírus“ colu a ďalšie látky, čo malo podľa neho dokazovať, že antigénový test je nespoľahlivý. AFP Fakty neskôr tento hoax vyvrátili s tým, že poslanec použil test nesprávne a tak sa výsledok vyhodnotil ako pozitívny.
Zdá sa, že študentom sa pobyt doma zapáčil a za školskými lavicami sa im príliš necnelo. Videá sa totiž stali virálnymi. Jedno z nich bolo od uverejnenia 1. apríla zhliadnuté viac ako 2,5 miliónov ráz. Iné si zas na konto pripísali 289 000 či 71 000 pozretí.
Jeden z učiteľov prírodovedy z Veľkej Británie pre Guardian uviedol, že žiaci mu účinok pomarančového džúsu ukázali a dodali, že poskytuje skvelý spôsob, ako sa škole na dva týždne vyhnúť.
Na prvý pohľad ohromná zábava pre žiakov však vyvolala vlnu kritiky. Pozitívny test žiaka totiž znamená uvrhnutie do karantény nielen preňho, ale pre celú rodinu a prakticky celú bublinu, v ktorej sa žiak pohybuje.
#fakecovidtest
Tajomník Národnej vzdelávacej únie preto uviedol, že odporúča, aby boli žiaci testovaní priamo v škole a vyhli sa tak ich vlastným testom.
„Ak ignorujete pokyny výrobcu alebo použijete test na úplne iné účely, nemal by vás hlúpy výsledok prekvapiť,“ cituje inews docenta biomedicínskych technológií.
Mládež ale v podobných aktivitách pravdepodobne videla obrovskú zábavu. Na TikToku totiž bolo pod hľadaným výrazom #fakecovidtest viac ako 6,5 milióna zhliadnutí.
Na sfalšované testy však ale podľa Marka Lorcha, profesora z univerzity v Hulle, existuje riešenie. Pre The Conversation uviedol, že to, či je test sfalšovaný, možno spozorovať jeho premytím tlmivým roztokom. Ten by mu mal vrátiť správne pH.
Na Slovensku sa tento typ testu nepoužíva. Žiaci sa testujú priamo v škole a to kloktacím PCR testom.