PRIESKUM: Slovákov pohltil Instagram. Trávia na ňom rekordne veľa času, potom nenávidia sami seba

  • Len dve percentá Slovákov nie sú na sociálnych sieťach vôbec
  • Aj v tomto prípade platí, že sociálne siete môžu byť našim dobrý sluhom, no veľmi zlým pánom
  • Psychologička radí, aby sme nepodliehali vízii byť dokonalými
coverr (1)
Instagram/@janinewiggert Overené,@@giraffe.manor
  • Len dve percentá Slovákov nie sú na sociálnych sieťach vôbec
  • Aj v tomto prípade platí, že sociálne siete môžu byť našim dobrý sluhom, no veľmi zlým pánom
  • Psychologička radí, aby sme nepodliehali vízii byť dokonalými

Až 87 % Slovákov používa sociálne siete denne a v priemere na nich strávia 183 minút. Pri štvrtine populácie dokonca ide o viac ako štyri hodiny denne. Znamená to, že z jedného týždňa vezmú ľuďom sociálne siete ako Instagram, Facebook či YouTube celý jeden deň. 

Slováci vedú aj v porovnaní so susedným Českom. Tam je priemerná doba o 30 minút kratšia, „len“ 2,5 hodiny denne. „Obľúbenosť sociálnych sietí ešte vzrástla s príchodom pandémie. Mnohé pracovné či voľnočasové aktivity sa presunuli do online priestoru, čo prialo aj návštevnosti sociálnych sietí,“ hovorí Peter Chalmovský, riaditeľ Ami Communication Slovakia.

Sociálne siete si každý deň prezerá až 97 % mladých vo veku 15 až 29 rokov. U starších ľudí nad 60 rokov je to o niečo menej, 74 %. Pri rodovom porovnaní sú o niečo „závislejšie“ ženy. Viac ako dve hodiny na sieťach strávi o 14 % viac žien ako mužov. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Strausz Plačková (@queen.plackova)

Odborníci však čoraz hlasnejšie upozorňujú, že je potrebné, aby sme sa naučili aj vypnúť. Digitálny detox môže byť jedným zo spôsobov.  

„Umenie odpojiť sa je základ pre naše mentálne zdravie hlavne v dobe, kedy sa všetko odohráva online. Ešte dôležitejšie je vedieť reflektovať to, čo na internete robíme, akú hodnotu nám prináša napríklad scrollovanie sociálnych sietí alebo hranie hier. Digitálny detox je preto nevyhnutné doplniť sebareflexiou,“ hovorí Karolína Presová, sociologička, ktorá sa venuje dopadu technológií na každodenný život a digitálnemu wellbeing-u.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Dubaj (@kingdubaj)

V súvislosti so sociálnymi sieťami sa pritom objavuje aj fenomén strachu zo zameškanej príležitosti tzv. FOMO ( fear of missing out). Ide o obavu, ktorú majú hlavne mladšie ročníky a súvisí s tým, že im niečo dôležité unikne.

Z toho dôvodu dokonca viacerí so smartfónom vstávajú či zaspávajú. Vhodným riešením aj v tomto prípade môže byť práve digitálny detox, prípadne selekcia obsahu, ktorý na sociálnych sieťach sledujeme. Prichádzame do bodu, kedy je čoraz dôležitejšie si uvážene vyberať, čo chcem pravidelne napríklad na Instagrame sledovať a čím sa chceme v konečnom dôsledku nechať ovplyvňovať.

Fenomén dokonalosti

Na túto problematiku upozornila aj instagramová blogerka z neziskovej organizácie Chuť žiť.

„V poslednej dobe sa mi stáva, že Instagram zavriem znechutená. S odporom. Dokonca s hnevom, cítim sa byť zneistená. Svojím telom. Otrávená, že všetko, čo vidím, sa týka kalórií, fitness fotiek, receptov na zdravé jedlá do diéty, chudnutia. Instagram je obrazom ‚diet culture’,“ objasňuje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chuť žiť (@chutzit)

Poukazuje na fakt, že naša spoločnosť je čoraz posadnutejšia štíhlosťou.

„Denne riešime ľudí, ktorí nenávidia sami seba, lebo sú ‚menej ako ostatní’ a naša spoločnosť ich v tom iba podporuje. Niekoľko hodín denne pozeráme videá a obrázky, ktoré podkopávajú našu sebahodnotu. Nikdy sa toho celkom nezbavíme, musíme si sami voči tomu vybudovať brnenie. Ale ak ti niečo ubližuje a necítiš sa dobre, nepozeraj to a  zruš sledovanie,“ dodáva.

Znechutil ťa niekedy obsah na sociálnych sieťach?

Na Instagrame naozaj vidíme záplavu nablýskaných fotiek zo života influencerov, no mnohí si neuvedomujú, že častokrát nejde o realitu. 

„Je dôležité uvedomovať si, že nikto a nič na svete nie je dokonalé. Nesnažme sa byť dokonalými, skôr pravdivými k sebe a k ostatným. Ak podľahneme vízii byť dokonalými, pravdepodobnosť, že budeme sklamaní, sa blíži k realite. Rozprávajme sa s priateľmi a rodinou a snažme sa aktivity na sociálnych sieťach eliminovať. Realitu si tvoríme sami tým, čo si navnímame, nacítime, a tým, čo nás obklopuje. Ovplyvňujme preto tieto stránky nášho života,“ povedala pre Startitup psychologička Lucia Šandrik z poradensko vzdelávacej spoločnosti Pozitivo.

Dôležité je najmä žiť reálny život, nie ten na sociálnych sieťach. Šandrik odporúča sa venovať svojim záľubám, koníčkom, športu a efektívnemu tráveniu voľného času, nášmu rozvoju.

Nemali by sme sa porovnávať s inými, ale žiť úprimný život, hlavne voči sebe. Ľudia, ktorí majú primeraný sebaobraz, sebahodnotu a sú spokojní so svojim životom, nemajú potrebu porovnávať sa s inými, pripomína odborníčka.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Ami Communication Slovakia/AMI Digital Index, 365.bank, Instagram/@chutzit

Najnovšie videá

Trendové videá