TOP zo slovenského zdravotníctva: Využívame umelú inteligenciu, lieky pripravujú roboty
- Slovenské zdravotníctvo nie je len sivé a fádne, využíva množstvo futuristických technológií
- V nemocniciach Penty lieky pre pacientov pripraví robot, umelá inteligencia zase pomáha lekárom zachraňovať životy a zdravie pacientov s porážkou alebo pri operácii srdca
- Slovenské zdravotníctvo sa tak aj vďaka moderným technológiám posúva vpred na európsku úroveň
- Slovenské zdravotníctvo nie je len sivé a fádne, využíva množstvo futuristických technológií
- V nemocniciach Penty lieky pre pacientov pripraví robot, umelá inteligencia zase pomáha lekárom zachraňovať životy a zdravie pacientov s porážkou alebo pri operácii srdca
- Slovenské zdravotníctvo sa tak aj vďaka moderným technológiám posúva vpred na európsku úroveň
Slovenské zdravotníctvo je dlhodobo vnímané ako finančne poddimenzovaný sektor s minimálnym priestorom pre inovácie. Dobrý príklad toho, ako to na Slovensku môže vyzerať, už niekoľko rokov ukazuje súkromná sieť nemocníc Penty Svet zdravia.
Penta dokonca buduje aj najmodernejšiu nemocnicu v bratislavských Boroch. Otvoriť ju chcú už v roku 2023 – stavanie nových nemocníc je pritom na Slovensku skôr raritou. Ako píše Denník N, naposledy štát postaval Nemocnicu sv. Michala v centre hlavného mesta, tá je však pomerne malá – a aj to bolo pred šiestimi rokmi, v roku 2015.
Lieky už nepripravujú ľudia, ale roboty
Dobrou správou je, že Slovensko je súčasťou globálnych technologických trendov v zdravotnej starostlivosti a aj v slovenských nemocniciach sa začína využívať potenciál robotov či umelej inteligencie. Zaujímavým príkladom je nový liekový automat, ktorý dnes využívajú v nemocnici Svet zdravia v Trebišove (a už od roku 2018 ho majú v Michalovciach).
Lieky tu nepripravujú zdravotné sestry, ale šikovný robot. Ten dokáže za hodinu zabaliť až 3 600 jednotlivých liekov a vyťažené sestry tak odbremeňuje od zdĺhavej a častokrát rutinnej práce.
Robot funguje jednoducho, no sofistikovane: vstupné dáta získa na základe elektronického predpisu od lekára, v ktorom si všíma pacienta, predpísané liečivo či jeho množstvo. Daný liek následne balí do balíčkov s unikátnym čiarovým kódom. Aby nedošlo k žiadnemu pomiešaniu, liek pacientovi podáva samotná sestra, ktorá zosníma identifikačný kód na balíčku i náramku pacienta.
Robot tak eliminuje riziko podania nesprávneho lieku, čím sa zásadne zvyšuje bezpečnosť pacienta.
Prečo je robotizácia must-have
Robotická príprava liekov nie je len imidžovou záležitosťou či zvyšovaním efektivity, ale takisto bezpečnostným zlepšením. Zdravotné sestry na dennej báze pracujú so stovkami tabliet, kapsúl, liekoviek či ampuliek rozličných liečiv a ľudský faktor znamená aj príležitostné chyby – podľa Európskej liekovej agentúry dosahuje chybovosť od 5 % do 10 %.
Vo väčšine prípadov to nie je taký veľký problém – nesprávne lieky zvyčajne neznamenajú fatálny následok, no pobyt v nemocnici môžu predĺžiť či významne znepríjemniť.
Takú dôležitú úlohu, akou je príprava liekov, je tak v záujme pacientov lepšie zveriť bezchybnému robotovi a chybovosť znížiť na minimum. Sieť nemocníc Penty Svet zdravia dáva zvyšným slovenským nemocniciam dobrý príklad.
Umelá inteligencia zachraňuje ľudí s porážkou
Zatiaľ čo sa robotická prípravovňa liekov využíva najmä „v pozadí“ nemocnice a bežný pacient s ňou nepríde do styku, iné inovácie sa využívajú priamo v kontakte s ním.
Umelú inteligenciu Brainomix využívajú lekári z nemocníc Penty pri záchrane pacientov s porážkou – najmä vtedy, keď ide o čas. Zabudovaný systém eStroke dokáže na základe umelej inteligencie rýchlo určiť rozsah poškodenia mozgu – lekári tak majú komplexné a presné informácie, vďaka čomu dokážu pacientovi poskytnúť adekvátnu a adresnú pomoc už do 25 minút.
Vďaka tomu sa u pacienta následne výrazne zvyšujú šance na úplné vyliečenie bez trvalých následkov. Umelá inteligencia v tejto oblasti sa dá považovať za prelomovú – až 50 % liečiteľných odvrátiteľných úmrtí totiž pripadá na srdcovo-cievne a mozgovo-cievne choroby ako sú infarkt a porážka.
Aj keď pacient porážku prežije, môže utrpieť vážne poškodenie mozgu, ktoré vplýva napríklad na jeho rečovú schopnosť. Včasná liečba toto riziko minimalizuje a práve umelá inteligencia dokáže významným dielom prispieť k čo najrýchlejšej identifikácii problémov.
Futuristické prístroje pomáhajú aj s operáciami srdca
Jednou z najčastejších príčin smrti na Slovensku sú ochorenia srdca a obehovej sústavy – v našej krajine naň zomrie približne 2 500 ľudí každý mesiac. Dobrou správou je, že týmto ľuďom by so správnymi technológiami vedeli pomôcť odborníci napríklad z intervenčnej rádiológie a ďalších moderných zdravotníckych odborov.
Po boku technológií bojujú proti srdcovým ochoreniam aj v ďalšej nemocnici ProCare a Svet zdravia v Bratislave – v Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE). Tam odborníci pri operácii srdca využívajú špecializovaný prístroj ARTIS icono, ktorý je vybavený pohyblivým ramenom.
Rameno počas zákroku v reálnom čase sníma operované miesto a nasnímaný obraz prenáša na obrazovku. Vďaka pokročilej zobrazovacej technológii lekár sleduje celý zákrok na obrazovke – čo je mimoriadne dôležité, pretože virtuálny obraz je pre lekára pri zákroku jediným zdrojom informácií. Čím lepší a kvalitnejší obraz je k dispozícii, tým viac operačných postupov môže lekár zvoliť.
Niet pochýb o tom, že technológie majú v zdravotníctve svoje miesto – dokonca sa dá povedať, že práve zdravotníctvo je jedno z odvetví, kde zažívajú najväčší rozvoj. Práve tu totiž vidíme ich reálny efekt.
Slovensko je okrem iného domovom mnohých úspešných zdravotníckych startupov. Najznámejší Powerful Medical, ktorý vyhral aj posledné Krištáľové krídlo, napríklad svoju umelú inteligenciu vytrénoval tak šikovne, že z EKG skenu dokáže identifikovať blížiace sa zdravotné komplikácie. Je preto skvelé sledovať, ako sa zdravotnícke inovácie dostávajú aj do slovenských nemocníc.