Matovič si kopol do prezidentky: Je to od nej podlé, zákerné a pľuvanec do očí 600-tisíc ľudom

  • Referendum o predčasných voľbách sa nebude konať, Podľa Ústavného súdu SR nie je predmet referenda v súlade s Ústavou SR
  • Zareagoval aj minister financií Igor Matovič. Namiesto osláv si Matovič kopol do prezidentky
  • Zuzana Čaputová sa totižto rozhodla po prijatí petičných hárkov poslať na Ústavný súd otázku, či by bolo konanie referenda v súlade s Ústavou
  • Igor Matovič jej kroky označil za zlomyseľné
Matovič Igor
TASR/Martin Baumann
  • Referendum o predčasných voľbách sa nebude konať, Podľa Ústavného súdu SR nie je predmet referenda v súlade s Ústavou SR
  • Zareagoval aj minister financií Igor Matovič. Namiesto osláv si Matovič kopol do prezidentky
  • Zuzana Čaputová sa totižto rozhodla po prijatí petičných hárkov poslať na Ústavný súd otázku, či by bolo konanie referenda v súlade s Ústavou
  • Igor Matovič jej kroky označil za zlomyseľné

Ústavný súd dnes rozhodol o referende o predčasných voľbách. Predmet referenda o predčasných voľbách do Národnej rady SR (NR SR) nie je podľa Ústavného súdu SR (ÚS SR) v súlade s Ústavou SR. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Referendum sa teda nemôže konať.

Zuzana Čaputová posúva referendum o predčasných voľbách s viac ako 500- tisíc podpismi na Ústavný súd

Ako informuje Denník N, Zuzana Čaputová sa rozhodla týždeň po prijatí petičných hárkov poslať na Ústavný súd SR otázku, či by bolo konanie daného referenda v súlade s Ústavou SR. 

„Mám vo veľkom rešpekte petičné právo. Rozhodla som sa preto obrátiť na Ústavný súd SR s otázkami, či predmet referenda je v súlade s ústavou. Ak áno, ako majú príslušné orgány reagovať. V prípade kladného stanoviska súdu, neplánujem využiť 30-dňovú lehotu, ktorú mám, referendum by sa mohlo konať už v septembri,“ vyhlásila vtedy Zuzana Čaputová.

Igor Matovič si šampanské nebuchol, vypenil však on

I keď by mnohí čakali, že sa Igor Matovič bude tešiť z toho, že sa referendum nebude konať, nie je tomu tak. Igor Matovič opäť raz „prekvapil“. Čaputovej kroky označil za zlomyseľné. 

Hlboko nesúhlasím so zlomyseľným konaním pani prezidentky Čaputovej. Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by ju len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať. Tvrdila by, že predsa ľudia majú právo vyjadriť svoj názor a ona má právo vyhlásiť referendum aj bez posúdenia Ústavným súdom,“ prehlásil prostredníctvom statusu na sociálnej sieti Facebook. 

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10222347389686072

Matovič tvrdí, že prezidentka daným konaním uštedrila „pľuvanec do očí 600 tisíc ľuďom“. „Podpisy zbierali ľudia, ktorými jej majestát v skutočnosti pohŕda, tak ich o právo vyjadriť sa, okradlaPodlé a zákerné,“ konštatuje ďalej. 

„Nie, nie som za predčasné voľby, ALE som hlboko presvedčený, že voliči opozície majú právo na konanie referenda o tejto otázke, bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie,“ dodal Matovič na záver.

Hlas sa plánuje obrátiť na medzinárodné inštitúcie

Ústavný súd (ÚS) SR zlyhal v procese budovania právneho a demokratického štátu, odňal voličom ich ústavné právo. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Reagoval tak na rozhodnutie ÚS, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR nie je v súlade s Ústavou SR. Pellegrini hovorí o čiernom dni pre slovenskú demokraciu a nebezpečnom precedense do budúcna. Obrátiť sa Hlas-SD plánuje na medzinárodné inštitúcie.  

Ústavný súd rozhodol, či sa bude konať referendum o predčasných voľbách

Rozhodnutie ÚS o referende je tvrdou fackou ľuďom, ktorým tak bola popretá možnosť naplniť jedno z ich základných demokratických práv. Rozhodnutie ústavného súdu je formálno – právnym verdiktom, ktorý síce musíme rešpektovať, ale ktorému chýba demokratický duch a nesie v sebe nebezpečný precedens do budúcnosti,“ povedal Pellegrini.

ÚS podľa neho rozhodnutím odkázal občanom, že moc nezávisí od vôle ľudí a vláda si môže dovoliť čokoľvek, pričom poslanecký mandát je ľudským právom, na ktoré sa nedá siahať. Pýta sa, načo sú potom voľby a hovorí o pseudodemokracii. Poznamenal, že ÚS svojim rozhodnutím potláča slobodnú aktivitu ľudí a vystavuje im „pečiatku zbytočnosti“.

Pellegrini dodal, že rozhodnutie ÚS škodí Slovensku a jeho demokratickej podstate. „Je útokom na základné právo človeka slobodne voliť, ale zároveň mať aj právo rozhodovať o mandáte, ktorý delegoval poslancom v slobodných voľbách,“ poznamenal a vyzval 600.000 ľudí, ktorí sa podpísali za vyhlásenie referenda, aby prejavili svoju nespokojnosť s rozhodnutím ÚS.

Kajúcnik Imrecze ukázal prstom na Pellegriniho. Ako štátny tajomník mal vziať úplatok 150 000 eur od Suchobu

Strana zároveň apelovala na koalíciu, aby v parlamente podporila návrh ústavného zákona, ktorý umožní ľuďom prostredníctvom referenda skrátiť volebné obdobie parlamentu. Avizoval tiež, že pripravujú i návrh, s ktorým sa chcú obrátiť na medzinárodné inštitúcie, aby posúdili rozhodnutie ÚS.

Vyjadrila sa aj SaS

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR, že referendum o skrátení volebného obdobia nie je v súlade s ústavou a nemôže sa konať.

Liberáli zároveň upozornili, že v prípade, ak by referendum ÚS odobril, podriadili by sa jeho výsledku. „Boli sme pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať,“ uviedla strana SaS v tlačovom vyhlásení.

Petičný úrad považuje rozhodnutie za neprijateľné

Predstavitelia petičného výboru, ktorý zbieral podpisy za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, považujú stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR za neprijateľné. Z rozhodnutia, ktorým označil ÚS navrhovanú otázku za protiústavnú, sú rozčarovaní a prekvapení. TASR o tom informoval predseda petičného výboru Ervín Erdélyi.

„Skutočnosť, že ústavný súd berie občanom právo na vyjadrenie svojho názoru, vnímame veľmi negatívne. Zároveň to otvára množstvo ďalších otázok, ktoré bude treba následne vyriešiť. Je nám však nesmierne ľúto, že ústavný súd zmaril snahu 600.000 nespokojných občanov, ktorí nie sú spokojní s aktuálnou vládnou garnitúrou,“ skonštatoval Erdélyi.

Výbor sa plánuje v najbližšej dobe podrobne oboznámiť s verdiktom súdu a následne zváži ďalšie kroky. Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí. Otázkou referenda malo byť: „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende.

„Chcela by som sa zmieniť o dezinformáciách, ktoré boli spomínané. Stručná informácia je, že takéto referendum sa na Slovensku ešte nekonalo. Predošlé referendá hovorili o tom, aby o predčasných voľbách rozhodla vláda, nie samotní občania.

Predstavme si, že by som referendum vyhlásila bez opýtania Ústavného Súdu, vložila doň dôveru ľudí a množstvo zdrojov, no následne by takéto referenfum považoval Ústavný Súd za neplatné. Všetci verejní činitelia sme prisahali na ústavu a budem ju dodržiavať. Jedným riešením je, že poslanci NRSR môžu rozhodnúť o predčasných voľbách, ale, ak už chcú ľuďom poskytnúť možnosť referenda, nech spravia zmenu v ústave a ja ho následne podpíšem,“ vyhlásila prezidentka na tlačovej besede.

 

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: SITA, Facebook/ Igor Matovič, Denník N, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá