Slovákmi obľúbená dovolenková destinácia nezvláda pandémiu. Zdravotníctvo skolabovalo, situácia je katastrofická

  • Tunisko čelí vysokému počtu nakazených, ale aj chorých
  • Nemocnice to prestávajú zvládať, zdravotníctvo je na pokraji absolútneho kolapsu
tunisko koronavírus
Lekár Muhammad Saláh Sijala si vyberá husle, aby zahral pre pacientov s ochorením COVID-19 v nemocnici v meste Sfax na východe Tuniska 20. februára 2021. Keď sa 25-ročný lekár rozhodol jedného dňa zahrať na husliach, dostal pochvalu za zlepšenie psychického stavu pacientov, ktorí zostali izolovaní a potrebovali úsmev. TASR/AP
  • Tunisko čelí vysokému počtu nakazených, ale aj chorých
  • Nemocnice to prestávajú zvládať, zdravotníctvo je na pokraji absolútneho kolapsu

Tuniské zdravotníctvo nezvláda nápor nových pacientov s ochorením COVID-19. Hovorkyňa tuniského ministerstva zdravotníctva vo štvrtok dokonca uviedla, že zdravotníctvo „skolabovalo“, pričom situáciu označila za „katastrofickú“, informovala agentúra AFP.

Bude horšie

Súčasná zdravotná situácia je katastrofická. Počet prípadov dramaticky stúpol. Naneštastie, zdravotnícky systém skolaboval. Situácia bude ešte horšia, ak nezjednotíme svoje úsilie,“ uviedla hovorkyňa Nissáf bin Aljáová pre miestne médiá.

Nemocnice v Tunisku zažívajú v posledných týždňoch nápor pacientov s ochorením COVID-19. Len v stredu pribudlo v tejto krajine 9 823 nových prípadov nákazy a 134 úmrtí spojených s koronavírusom. Celkovo v Tunisku zaevidovali od začiatku pandémie už takmer 465 000 nakazených a 15 735 úmrtí.

Podľa tuniského ministerstva zdravotníctva už nestačia na boj s koronavírusom ani poľné nemocnice vybudované v predchádzajúcich mesiacoch. Telá obetí covidu zdravotnícky personál nestíha prevážať z nemocničných lôžok do vyťažených márníc, uvádza AFP.

Očkujú Sputnikom

Vlna nákazy do Tuniska prišla aj napriek tomu, že v krajine sa už od jari očkuje. Tempo je však veľmi pomalé, aj keď je krajina zapojená do programu COVAX. Od marca sa v Tunisku očkuje vakcínou Sputnik V z Ruska, ide však len o niekoľko desiatok tisíc dávok. Tunisko má približne 12 miliónov obyvateľov. Podľa dát dostupných na Our world in data je v Tunisku zaočkovaných len asi 12 % obyvateľov.

Úplný lockdown platí pre narastajúci počet prípadov nákazy od 20. júna v šiestich regiónoch Tuniska. Čiastočný lockdown zase zaviedli aj v hlavnom meste Tunise, kde sa snažia zamedziť najmä zhromažďovaniu ľudí na plážach.

V Tunisku, ktoré má takmer 12 miliónov obyvateľov, sú plne zaočkované len štyri percentá obyvateľov, uvádza AFP. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WH) v krajine podali dokopy len necelé dve milióny dávok vakcín proti koronavírusu.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: TASR, OurWorldInData

Najnovšie videá

Trendové videá