Indonézia sa stáva novým ohniskom nákazy, ktoré stresuje svet. Môžu za to tieto dva faktory
- Nové vírusové epicentrum už nie je India, prekonáva ju Indonézia
- Mobilita obyvateľov musí klesnúť o 20 %, aby sa spomalilo šírenie nákazy
- Nízka zaočkovanosť spôsobuje v krajine rýchlejšie šírenie delta variantu
- Nové vírusové epicentrum už nie je India, prekonáva ju Indonézia
- Mobilita obyvateľov musí klesnúť o 20 %, aby sa spomalilo šírenie nákazy
- Nízka zaočkovanosť spôsobuje v krajine rýchlejšie šírenie delta variantu
Vysoko nákazlivý variant koronavírusu Delta zapríčinil enormné zvýšenie počtu nakazených v Indonézii. Štvrtý najľudnatejší štát sveta tak čelí jednému z najkritickejších ohnísk Ázie.
Ako uvádza Bloomberg, počet aktuálnych prípadov v krajine prekročil až 40 000, a to počas dvoch dní po sebe. Z toho rekordné maximum bolo zaznamenané v utorok – 47 899 prípadov.
Indonézia je však stále ďaleko od rekordných indických čísel, ktoré boli evidované v máji, a to 400 000 prípadov denne. Avšak pri porovnaní nákazy na počet obyvateľov sa Indonézia dokáže do epidemických rozmerov Indie dostať veľmi rýchlo. Krajina hlási 907 úmrtí za posledných sedem dní, pričom pred mesiacom v nej bolo zaznamenaných len 181 úmrtí na koronavírus.
Miera pozitivity dosiahla 27 %, zatiaľ čo v Indii len 2 %. Vláda tvrdí, že vyššie čísla naznačujú, že krajiny testujú len najchudobnejších pacientov, a tým v komunite nastáva vyššia úroveň nezistenej infekcie.
Ostrovy Bali a Jáva boli pre rýchle šírenie nákazy núdzovo uzavreté, aby tak znížili mobilitu, čím by spomalili šírenie nového variantu Delta. Mobilita obyvateľov sa však znížila len o 6 až 16 %, pričom vláda očakávala zníženie minimálne o 20 %, uviedol Indonézsky minister zdravotníctva Budi Gunadi Sadikin na utorkovom rokovaní. Vláda taktiež hovorí, že pre pomalšie šírenie nákazy koronavírusom potrebujeme dosiahnuť zníženie mobility o 50 %.
„Naše nemocnice to už nevydržia, ak sa nám nepodarí znížiť pohyb najmenej o 20 %,“ uviedol Sadikin.
Môže za to nízka zaočkovanosť
V Indonézii je zaočkovaných len 10 % obyvateľov, v Indii 14 %, čo je v porovnaní so zaočkovanosťou v Európskej únii, ktorá má zaočkovaných 46 % populácie, či s Amerikou, kde je to až 52 % obyvateľov, veľmi nízke číslo.
Za vznik nového ohniska v Indonézii či v Indii počas mája môže podľa Bloombergu nerovnaká globálna distribúcia vakcín, kedy dostali bohatšie krajiny väčšiu časť a chudobnejšie krajiny tak boli vystavené pravdepodobnosti vypuknutia ďalšej vlne koronavírusu pre prítomnosť infekčného Delta variantu. „Tento variant zasahuje všetkých, nielen deti, ale aj dospelých,“ uvádza citáciu ministra zdravotníctva Budina Sadikina CNN.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus označil narastajúci rozdiel v distribúcii vakcín za „katastrofické morálne zlyhanie.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Bloomberg, CNN, WHO