V Kežmarku našli tajomný pergamenový odkaz vo fľaši. Ležal tam viac než 200 rokov

  • Budova, v ktorej odkaz na pergamene našli, pochádza zo 17. storočia
  • Okrem latinského odkazu bola v sklenenej fľaši aj dobová kresba
  • Budova, v ktorej odkaz na pergamene našli, pochádza zo 17. storočia
  • Okrem latinského odkazu bola v sklenenej fľaši aj dobová kresba

V Kežmarku našli pri rekonštrukcii budovy zo 17. storočia unikátny historický nález, o ktorom sa im ani nesnívalo. V sklenenej fľaši ležal odkaz z dávnych čias, napísaný bol na pergamene a v časovej kapsule nechali niekdajší Kežmarčania aj vzácnu kresbu, na ktorej je vidieť, ako ich mesto vyzeralo pred niekoľkými stovkami rokov.

Budova Reduty má za sebou skutočne bohatú históriu

Na mieste Reduty, ktorú dnes prerábajú, stála kedysi strážna veža. V 17. storočí ju prerobili majitelia kežmarského hradu na dom v renesančnom štýle, ktorý volali Herrenhaus a čas v ňom trávili ich hostia. Dnes ide o kultúrnu a národnú pamiatku, ktorá vo svojich múroch nesie spomienky niekoľkých storočí.

Neskôr budova slúžila ako tlačiareň, v ktorej sa tlačili aj knihy v dobovej slovenčine. V roku 1818 budova účel, ktorý si nesie až do dnešných dní, prestavali ju v klasicistickom slohu na Redutu. Tú v roku 1981 vyhlásili za národnú pamiatku.

V sklenenej fľaši našli dobovú kresbu aj zoznam zatiaľ neznámych mien

Pri rekonštrukčných prácach vežičky na budove Reduty sme v guli našli sklenenú fľašu, v ktorej boli uložené artefakty na pergamenovom papieri napísané v latinčine a doplnené kresbou. So vzácnym nálezom sme ihneď oboznámili pamiatkový úrad a Eriku Cintulovú, riaditeľku Múzea v Kežmarku, aby ho nechali preložiť a uchovali pre budúce generácie,“ uviedol vedúci oddelenia rozvoja mesta a výstavby Teodor Štubňa.

Vo fľaši boli dva pergameny: „Na jednom je zobrazená historická rytina mesta Kežmarok z roku 1814 a vyobrazuje, ako mesto vyzeralo pred viac ako 200 rokmi, a tiež pohľad na Tatry a ich vtedajšie zalesnenie,“ približuje primátor mesta Ján Ferenčák. Na zadnej strane pergamenu našli mená v latinčine. Zatiaľ nevedia, či ide o mená zhotoviteľov, alebo tých, ktorí sa na rekonštrukcii budovy podieľali pred dvesto rokmi tak, ako oni dnes.

Druhý pergamen má tiež menný zoznam a po bližšom preskúmaní uvidíme, či sú to mená vtedajších senátorov, ľudí, čo sa podieľali na rekonštrukcii alebo významných občanov, ktorí prispeli na rekonštrukciu finančne,“ doplnil primátor mesta Ján Ferenčák.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá