Naozaj jeme domáce? Prebaľovačom kureniec kvitne biznis ako nikdy, Slováci ani nevedia, čo jedia
- Na Slovensku máme len tri hydinové bitúnky, zvyšok mäsa je dovezený
- Žiadajú sprísnenie legislatívy, ľudia majú právo vedieť, čo jedia
- Na Slovensku máme len tri hydinové bitúnky, zvyšok mäsa je dovezený
- Žiadajú sprísnenie legislatívy, ľudia majú právo vedieť, čo jedia
Únia hydinárov Slovenska upozorňuje na nekalé praktiky s hydinovým mäsom. Na Slovensku v tomto roku už zaznamenali prípady falšovania krajiny pôvodu hydinového mäsa. Únia hydinárov chce podobným prípadom v budúcnosti zabrániť a žiadajú prísnejšie opatrenia.
Problémom je najmä mäso, ktoré nepochádza zo slovenských hydinových bitúnkov, tie máme na Slovensku len tri. Na rozdiel od toho však máme až 47 prebaľovacích a rozrábkových prevádzok, na ktorých nie je žiaden veterinárny dozor. Práve preto si myslia, že prípadov s falšovaním informácií na etikete môže byť omnoho viac.
Žiadajú sprísnenie opatrení aj zmenu legislatívy
V prvom polroku tohto roka zaznamenali inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy dva prípady falšovania označenia krajiny pôvodu hydinového mäsa. Únia hydinárov si myslí, že to je len špička ľadovca a v skutočnosti dochádza k podobným klamstvám omnoho častejšie.
Žiadajú preto kompetentné orgány o prijatie viacerých opatrení, aby sa podobným prípadom v budúcnosti predišlo. Chcú zmenu legislatívy, po ktorej by bolo povinné okamžite stiahnuť zle označené mäso z trhu. Okrem toho by sa okamžite odobrala licencia prevádzkam, ktoré pôvod potravín označujú klamlivo.
Rovnako navrhujú aj zintenzívnenie dohľadu a kontroly dodržiavania legislatívy v prebaľovacích a rozrábkových prevádzkach na hydinové mäso. Chcú zaviesť aj povinnosť označenia výrobcu mäsa a krajiny pôvodu na vrchnej etikete výrobku tak, aby to kupujúci okamžite videl a vnímal. Svoje návrhy predstavila Únia hydinárov Slovenska v piatok na tlačovej konferencii.
Potvrdené sú len dva prípady, skutočnosť by však mohla byť omnoho horšia.
Prvý takýto prípad zaznamenali inšpektori vo februári, kedy slovenská prebaľovacia firma na dodacích listoch neuvádzala krajinu pôvodu hydinového mäsa. Pôvod nebol preukázateľný, čo je v rozpore s nariadením Európskej komisie.
V máji narazili na ďalší prípad, kedy prebaľovacia spoločnosť uviedla do obchodnej siete 120 ton hydinových výrobkov. Tie mali na sebe označený slovenský pôvod, čo neskôr kontrolnému orgánu nevedeli dokázať. Porušili tak zákaz umiestňovať na trh klamlivo označené potraviny.
V oboch prípadoch išlo podľa Únie hydinárov o klamanie spotrebiteľa a stáli za tým prebaľovacie spoločnosti, na ktorých nie je veterinárny dozor.
Slovensko za posledné štyri roky dováža viac hydinového mäsa ako kedykoľvek predtým. Zatiaľ čo v roku 215 predstavovalo dovezené mäso menej než 50 tisíc ton, v roku 2020 išlo o 87 tisíc ton.
zdroj: Unsplash/William Moreland
Momentálne máme na Slovensku len tri veľké hydinové bitúnky na kurčatá, na ktorých je stály veterinárny dozor. Prebaľovacích a rozrábkových prevádzok máme však až 47: „Tam tento dozor nie je a práve tie na trh dodávajú prevažne dovážané hydinové mäso, ktoré je v posledných rokoch spájané s mnohými aférami. To je ponúkané najmä do akcií za extrémne nízke ceny, ktoré sú výrazne nižšie ako výrobné náklady a ceny slovenských producentov hydiny,“ povedal na tlačovej konferencii riaditeľ Únie Daniel Molnár.
Únia hydinárov Slovenska preto apeluje na to, aby si ľudia kupovali hydinové mäso, ktoré bolo spracované na slovenských bitúnkoch a nie to od prebaľovacích spoločností: „Túto informáciu sa spotrebiteľ spolu s krajinou pôvodu dočíta priamo na etikete výrobku. Iba tak má garanciu slovenského pôvodu hydinového mäsa a najmä jeho kvality a čerstvosti. Obchodné reťazce by takisto mali trvať na tom, aby im dodávateľ jasne a preukázateľne deklaroval pôvod dodávaného mäsa,“ dodal Molnár. Spotrebitelia by mali byť podľa neho informovaní nielen o pôvode mäsa, ktoré jedia, ale najmä o výrobcovi.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: SITA