Od povodne nás delia iba hodiny. Na Slovensko sa valí povodňová vlna, hladina Dunaja kriticky stúpa
- Hladina Dunaja veľmi nebezpečne stúpa
- Slovensko by sa podľa expertov malo pripraviť na povodne

- Hladina Dunaja veľmi nebezpečne stúpa
- Slovensko by sa podľa expertov malo pripraviť na povodne
Odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú, že v nasledujúcich hodinách na Slovensku zaznamenáme prudké vzostupy hladín riek.
Dôvodom sú aj včerajšie masívne dažde v susednom Rakúsku. Nakoľko sa rieky v hornom Rakúsku vlievajú predovšetkým do Dunaja, hladina rieky začala značne narastať. „Teraz sa povodňová vlna šíri k Slovensku,“ informuje imeteo.sk.
Ústav informuje, že ešte o polnoci mala hladina Dunaja v Bratislave bežnú výšku okolo 405 centimetrov. Dnes je však situácia celkom iná, dopoludnia hladina stúpla o takmer meter a blíži sa k hranici 5 metrov.
„Vzostup Dunaja bude pokračovať aj v nasledujúcich hodinách. Už vo večerných hodinách by mal Dunaj v Bratislave prekonať úroveň 1. povodňového stupňa, čo je hranica 650 centimetrov,“ objasňuje SHMÚ.
V noci má podľa expertov Dunaj stále narastať a po polnoci bude atakovať úroveň až 2. povodňového stupňa na hranici 750 centimetrov. V priebehu jediného dňa tak Dunaj stúpne v Bratislave o takmer 2,5 metra.
Klimatológovia konštatujú, že pre počasie, ktoré momentálne panuje na Slovensku i v celej strednej Európe, sú príznačné veľké rozdiely medzi množstvom zrážok v jednotlivých oblastiach.
Zatiaľ čo stred, sever a v minulých dňoch aj severovýchod Slovenska sužovali intenzívne búrky a dažde, na západe a v okolí Bratislavy pretrváva deficit zrážok. Pre TASR to uviedol klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
„Koľko naprší v jednotlivých, hoci aj neveľmi vzdialených lokalitách, je veľmi rozdielne a udalosti z posledných dní to naozaj názorne potvrdzujú. Nerovnomerné rozloženie zrážok v čase i priestore počas letných mesiacov je tiež jedným z najviditeľnejších prejavov postupujúcej klimatickej zmeny. Väčšina týchto zrážok totiž pochádza z búrkových lejakov,“ povedal Faško.
Povodne hrozia aj na Severe
V okresoch Námestovo, Zvolen a Banská Bystrica hrozia povodne, informuje SITA. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre spomínané okresy hydrologickú výstrahu druhého stupňa, ktorá platí dnes približne do 15:45. Ako informuje na svojej webovej stránke, výstraha prvého stupňa pred povodňami zároveň platí pre okresy Tvrdošín, Dolný Kubín, Brezno a Detva.
„Vzhľadom na už spadnuté a očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ ozrejmujú meteorológovia s predpokladom výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov.
Divoké počasie
Slovensko má za sebou mimoriadne búrlivý týždeň, keď búrky a ich sprievodné javy – intenzívny dážď, silný vietor a krúpy – spôsobili kalamitnú situáciu na viacerých miestach stredného a severného Slovenska. Na niekoľko minút sa ocitlo bez elektriny až 30 000 odberných miest. Viac než 9 000 odberných miest malo výpadok dlhší.
„Situácia súvisí s polohou výškovej tlakovej níže, ktorá sa už niekoľko dní nachádza v priestore Álp a zotrváva tu. Veľmi netypický pre leto je tiež výskyt tlakovej výše nad Britskými ostrovmi. Nad strednou Európou sa tak nachádza teplý a vlhký vzduch s veľkým množstvom vodných pár.
Ten sa dostáva vo výstupných prúdoch do vyšších nadmorských výšok, kde je chladnejšie, a tam sa kondenzuje, čo vyúsťuje do veľmi intenzívnych a výdatných zrážok,“ vysvetlil Faško s tým, že sa pod intenzitu takýchto javov – teda búrok a prívalových dažďov – podpisuje aj rastúca priemerná teplota vzduchu spôsobená globálnym otepľovaním atmosféry.
Aj svetoví odborníci na podnebie tvrdia, že súvislosť medzi globálnym otepľovaním a extrémnym počasím je neprehliadnuteľná a bude nevyhnutné niečo urobiť so zmenou klímy.
Vedci zatiaľ nemôžu s istotou povedať, či záplavy spôsobila zmena klímy, no trvajú na tom, že určite prispieva k extrémom počasia, ktoré sa v nedávnom období prejavili v USA, Kanade, na Sibíri či európskom kontinente.
„Existuje jasná súvislosť medzi extrémnymi zrážkami a zmenou podnebia,“ uviedol Wim Thiery, profesor na univerzite v belgickom Bruseli. Stefan Rahmstorf z univerzity v Postupime zasa tvrdí, že niektoré teplotné rekordy sú také extrémne, že „bez globálneho otepľovania by boli prakticky nemožné“.
Európska únia chce do roku 2030 znížiť čisté emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie, aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Vďaka tomuto ambicióznemu programu by sa mala Európa do roku 2050 stať prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. Povodne v západnej Európe podľa mnohých predstavujú varovný prst a spomenuté ambície by sa mali urýchliť.
Vedci v oblasti klímy objasňujú, že s každým zvýšením teploty o jeden stupeň Celzia môže vzduch nasávať o 7 % viac vlhkosti. Dokáže vodu zadržať dlhšie, čo vedie nielen k suchu, ale aj k nárastu hustých a mohutných zrážok. Ďalším faktorom je podľa vedcov tendencia búrok vznášať sa nad jedným miestom oveľa dlhšie, ako je obvyklé, a tak ukladať zvyšujúce sa množstvo dažďov na menšiu časť sveta. Experti tvrdia, že aj tento faktor ovplyvňuje otepľovanie.
Odborníci upozorňujú, že aj keď sa v nasledujúcich desaťročiach drasticky znížia emisie skleníkových plynov, množstvo oxidu uhličitého a ďalšie plyny ohrievajúce planétu, ktoré sa už nachádzajú v atmosfére, dávajú predpoklad na to, že extrémne počasie bude čoraz pravdepodobnejšie. Tvrdia, že takéto javy v budúcnosti zasiahnu najmä tie oblasti, ktoré na to nie sú pripravené.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: imeteo.sk, SHMÚ, TASR, SITA