Ak by sa šírili dezinformácie o vakcínach pred desiatkami rokov, stále by tu bola detská obrna, tvrdí uznávaný imunológ
- Doktor Anthony Fauci je známy americký imunológ a hlavný poradca Bieleho domu v oblasti koronavírusu
- V rozhovore pre CNN sa vyjadroval k nepravdivým informáciám, ktoré sa šíria v súvislosti s očkovaním proti COVID-19
- Doktor Anthony Fauci je známy americký imunológ a hlavný poradca Bieleho domu v oblasti koronavírusu
- V rozhovore pre CNN sa vyjadroval k nepravdivým informáciám, ktoré sa šíria v súvislosti s očkovaním proti COVID-19
Spolu s vakcínami sa svetom rozniesli aj dezinformácie, ktoré pridávajú k miere nezaočkovanosti. Mnohí, ktorí sú voči vakcínam na COVID-19 skeptickí, podľahli nepravdivým informáciám.
Varoval pred tým aj doktor Anthony Fauci, ktorý v rozhovore pre CNN uviedol, že mnohí svoje rozhodnutie neočkovať sa často zdôvodňujú „vecami, ktoré skutočne nie sú pravdivé“.
Svoje tvrdenie podporil aj tým, že úspešné kampane v USA na eradikáciu kiahní a obrny by v minulom storočí neuspeli, keby tieto vakcíny podliehali rovnakej úrovni dezinformácii, ktoré v súčasnosti obklopujú vakcíny proti COVID-19.
Delta sa šíri hlavne medzi nezaočkovanými
S takýmto varovaním prišiel Fauci po tom, čo americký novinár Jim Acosta porovnal danú situáciu s detskou obrnou. Podľa neho snaha o elimináciu kiahní a detskej obrny by za súčasnej doby dezinformácii mimoriadne zakolísala.
„Keby boli vakcíny potláčané tak, ako to vidíme dnes, nemyslím si, že by bolo možné kiahne vyhubiť,“ povedal Fauci. Ako ďalej uviedol, pravdepodobne by tu stále bola aj detská obrna.
Toto vyhlásenie prišlo práve v čase, keď víria mylné informácie o vakcínach proti COVID-19 a spolu s nimi sa rozširuje aj nebezpečný Delta variant hlavne medzi nezaočkovanými ľuďmi, uvádza Forbes.
Európa má prvou dávkou zaočkovaných viac ľudí ako USA
Aj napriek tomu, že v Amerike je miera nových prípadov COVID-19 o 10 % vyššia ako v predošlých týždňoch, celonárodná miera zaočkovanosti klesá. Dokazujú to údaje Johns Hopkins University.
Podľa údajov databázy Our World in Data, je v Európskej únii zaočkovaných viac ľudí ako v USA. Ako informovala agentúra AP, v EÚ je zaočkovaných aspoň jednou dávkou najmenej 55,6 % obyvateľov, pričom v USA je to 55,4 %.
Podľa daných údajov však USA má vyšší počet plne zaočkovaných obyvateľov. Kým v EÚ je plne zaočkovaných 42 %, v Spojených štátoch je toto číslo o 6 % vyššie – 48 %. Nerovnosti v oblasti očkovania vo svete však stále pretrvávajú. Do chudobných krajín, ako je napríklad Afrika, sa dostane len malá časť očkovacích látok.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Forbes, CNN, SITA