Katastrofa svetových rozmerov: Amazonský dažďový prales už produkuje viac emisií CO2, než dokáže absorbovať
- Odlesňovanie a požiare v Amazonskom pralese menia miesto na nepoznanie
- Z pohlcovača CO2 sa stáva jeho zdroj
- Odlesňovanie a požiare v Amazonskom pralese menia miesto na nepoznanie
- Z pohlcovača CO2 sa stáva jeho zdroj
Niektoré časti najväčšieho tropického pralesa na svete začali vypúšťať viac CO2, ako dokážu absorbovať. Štúdia realizovaná začiatkom tohto roka ukázala, že dažďový prales v Brazílii vypustil do atmosféry asi o 20 % viac CO2, ako zachytil v rokoch 2010 – 2019, informuje BBC.
Naliehavejšie ako kedykoľvek predtým
Dočkali sme sa znepokojivého scenáru. Juhovýchodná časť Amazonského pralesu sa premieňa z pohlcovača CO2 na jeho zdroj. Slabnúca schopnosť Amazonského pralesa zachytávať CO2 je jasným varovaním, že znižovanie emisií z fosílnych palív je naliehavejšie, ako kedykoľvek predtým.
Spomínaný scenár je pravdepodobne výsledkom každoročného odlesňovania a požiarov, ktoré sú v daných oblastiach čoraz častejšie. Najbolestivejšou je skutočnosť, že vládni predstavitelia sa len nečinne prizerajú.
Ba čo viac, odlesňovaniu dopomáhajú. Vláda brazílskeho prezidenta Jair Bolsonara je ostro kritizovaná práve preto, že podporuje ďalšie odlesňovanie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Menej stromov, menej dažďa
Požiare v Amazonskom pralese dosiahli v júni najvyššiu úroveň od roku 2007, informuje Guardian.
Luciana Gatti z Národného ústavu pre vesmírny výskum v Brazílii, ktorá výskum viedla, povedala: „Hneď prvou zlou správou je, že pri spaľovaní lesov sa produkuje asi trikrát viac CO2, ako les absorbuje. Druhou zlou správou je, že miesta, kde je odlesňovanie 30 % alebo viac, vykazujú 10-násobne vyššie emisie uhlíka, ako v prípade kde odlesňovanie značí menej ako 20 %.“
Menej stromov tak znamená aj menej dažďa avyššie teploty, čo ešte väčšmi zhoršilo obdobie sucha.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BBC, theguardian.com