Unikátny úspech RTVS. Tím Slovákov bude v Tokiu vyrábať priame prenosy pre celý svet
- Priame prenosy z olympiády bude na Slovensku vysielať RTVS
- Jej štáb však bude signál aj vyrábať, a to pre všetky krajiny na svete
- Hry s pôvodným názvom Tokio 2020 odštartujú už v piatok 23. júla
- Priame prenosy z olympiády bude na Slovensku vysielať RTVS
- Jej štáb však bude signál aj vyrábať, a to pre všetky krajiny na svete
- Hry s pôvodným názvom Tokio 2020 odštartujú už v piatok 23. júla
Letné olympijské hry sú jeden z najväčších športových sviatkov na svete. Pri každých olympijských hrách je pre danú krajinu obrovskou poctou ich hostiť. Sľubujú si od toho prestíž a tiež pozitívny ekonomický vplyv, aj napriek astronomickým nákladom spojením s hosťovaním. Tohtoročné letné olympijské hry sa konajú v Tokiu.
Z pohodlia domova sa na olympijské hry dostaneš vďaka živým prenosom televízií. U nás si výkony športovcov aj otvárací ceremoniál od piatku naladíš na obrazovkách RTVS.
Naša verejnoprávna televízia však bude priamo v Tokiu signál aj sama vyrábať a naopak, živé prenosy ponúkať ostatným spoločnostiam po celom svete. Štáb RTVS totiž do rúk dostane výrobu prenosov z kompletného programu streleckých súťaží.
Celý program bude priamo na mieste produkovať 20 pracovníkov a spolupracovníkov RTVS. Odoberať si ho budú všetci vysielatelia olympijských hier, uvádza RTVS.
„Hry 32. olympiády sú ťažiskovým projektom multišportového roka 2021. Objem vysielania, dĺžka, náročnosť a kvantita prípravných prác, vrátane dôkladne plánovanej logistiky, z neho robia najambicióznejšiu operáciu v histórii športového vysielania na Slovensku,“ hovorí riaditeľ sekcie športu v RTVS Matej Hajko.
„Technologické riešenie projektu letných olympijských hier 2020 v Tokiu je unikátne z pohľadu realizácie športových udalostí tohto typu v RTVS za posledných 20 rokov,“ dodáva.
Signál pre celý svet
Vedenie televízie RTVS požiadali o spoluprácu samotní producenti medzinárodného olympijského signálu z firmy Olympic broadcasting services. Podľa nich má slovenský štáb pozitívne skúsenosti s profesionálnou prácou výrobného štábu z Atén v roku 2004, Pekingu v roku 2008 a tiež z Londýna spred deviatich rokov. O zvyšné športy sa stará spoločnosť OBS, ktorá zdieľa signál ďalším vysielateľom.
RTVS má pod palcom až tri pracoviská
Celkovou prípravou hier sa RTVS zaoberalo 14 mesiacov. Do centra diania vyslalo takmer 60-členný štáb – moderátorov, moderátorov, redaktorov, komentátorov, ale aj kameramanov a technikov. RTVS zaujme v Tokiu tri kompletné televízne pracoviská, a to televízne Olympijské štúdio, hlavnú technickú kontrolo a centrálny ingest a postprodukčné pracovisko – strižne.
„Technologické riešenie umožňuje lokálne spracovania obrazu a zvuku Olympijského štúdia, medzinárodných športových signálov zo športovísk a unikátnych novinárskych zón pre okamžité spájanie sa so športovcami po ich výkone. RTVS bude mať k dispozícii štúdiové zázemie pre vysielanie v HD rozlíšení,“ približuje riaditeľ sekcie techniky Roman Skřivánek.
Tím RTVS v Tokiu podľa svojich pripravuje „malú televíziu“, prenosy, aj keď poznačené výrazným časovým posunom medzi Slovenskom a Bratislavou, by tak mali byť na vysokej úrovni.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroj: rtvs.sk