Nemajú horúčky ani kašeľ, no Británia aj tak kolabuje. COVID aplikácia poslala do karantény státisíce ľudí
- Nedostatok pracovných síl bol v Británii kritický už pred koronou. Teraz sú na hrane kolapsu
- Briti sa karanténe bránia tak, že upozornenia na možnosť nákazy jednoducho vymažú
- Nedostatok pracovných síl bol v Británii kritický už pred koronou. Teraz sú na hrane kolapsu
- Briti sa karanténe bránia tak, že upozornenia na možnosť nákazy jednoducho vymažú
V Británii nemá kto pracovať, regály obchodov sú prázdne, mnohí museli svoje prevádzky zatvoriť a náročné je aj natankovať si, pretože skrátka nie je čo.
Krajina sa po najhoršej vlne pandémie a úspešnej očkovacej kampani rýchlo otvára. Problém nastal potom, čo štátna trasovacia aplikácia nariadila státisícom zamestnancov ostať desať dní doma. Na telefóne im vyskočila notifikácia, že boli v kontakte s pozitívnym a majú absolvovať karanténu.
Všetci sú v karanténe, no opatrenia sprísňovať nechcú
Minulý týždeň prišlo toto upozornenie 619-tisícom ľudí v Anglicku a vo Walese. Väčšina doma naozaj ostala, čo spôsobilo výrazné narušenie dodávateľských reťazcov. Ľudia chýbajú v gastre, vo výrobe, aj v médiách. Veľa z tých, ktorým karanténu apka tiež nariadila, problém vyriešili jednoducho. Aplikáciu si z telefónu radšej vymazali.
Britská vláda naďalej trvá na tom, že aplikáciu treba počúvať, ak chcú zabrániť šíreniu koronavírusu. Ak niekomu vyskočila notifikácia, že bol v kontakte s pozitívnym, má ísť okamžite do karantény. Toto nariadenie sa netýka len vybraných pracovníkov kritickej infraštruktúry, ktorým vláda umožnila naďalej pracovať, aj keď stretli s infikovaným.
Anglické médiá vyhlásili ďalšiu pandémiu „pingmédiu“. Jej názov odvodili od zvuku, ktorý vydá trasovacia aplikácia, keď pípne upozornenie, že človek má ostať doma.
Mnohí museli zatvoriť. Nemajú čo a nemá kto predávať
Situácia v Anglicku vyzerá približne tak, ako to bolo na Slovensku na začiatkoch prvej vlny, aj keď sa za tým skrýva iný dôvod. My sme potraviny vykupovali, im ich nemá kto doniesť. Britské médiá sú plné záberov prázdnych supermarketových regálov, niekde chýba balená voda, inde šaláty a problém je aj s mäsovými výrobkami.
Sieť potravín Sainsbury’s uviedla, že zákazníci v ich obchodoch nájdu všetko, čo potrebujú. Je však šanca, že nie značku, ktorú preferujú. Supermarket Iceland bol nútený niektoré zo svojich prevádzok zatvoriť, pretože nemajú dostatok zamestnancov. Ropná spoločnosť British Petroleum nechala niektoré ich čerpacie stanice tiež prázdne. Nemajú dosť paliva, pretože im ho nemá kto doniesť. Mnoho vodičov cisterien je totiž tiež v karanténe.
„Situácia nás veľmi znepokojuje„, povedal pre televíziu Sky News britský minister obchodu Kwasi Kwarteng.
Británia čelí kritickému nedostatku zamestnancov aj bez toho. Tento obrovský výpadok ľudí spôsobil, že sú britské potravinové dodávateľské reťazce na pokraji kolapsu.
Prípady rátajú v desať tisícoch denne, nemocnice nevnímajú žiaden tlak
Prípady infikovaných v Británii denne pravidelne stúpajú už mesiac. Len včera pribudlo ďalších 44-tisíc infikovaných. Opatrenia nemajú v pláne sprísňovať, pretože nápor na nemocnice je stále nízky. Aj keď sa nakazia, ich príznaky v drvivej väčšine neohrozujú život a nákazu zvládnu bez komplikácii sami doma.
Môže za to výnimočne vysoká zaočkovanosť, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo 87 % dospelých a úplne zaočkovaných je 68 % z nich.
Tých, čo potrebujú, odrezali brexitom. Chýba stotisíc vodičov nákladných áut
Komplikáciám jednoznačne nenapomáha ani nedávny brexit. Britské Združenie cestnej diaľkovej dopravy tvrdí, že hlavným dôvodom celého problému je nedostatok vodičov nákladných áut. Odhadujú, že by ich potrebovali približne o 100 tisíc viac, než majú v súčasnosti.
Ich nedostatok má hneď viacero vysvetlení. Vodiči z Európy už nemôžu prísť do Anglicka pracovať tak jednoducho, ako keď boli súčasťou Európskej únie. Navyše mnohí z tých, ktorí tam v minulosti boli a pracovali sa počas pandémie vrátili domov za rodinami a späť už neprišli. Okrem toho bol počas lockdownu pozastavený výcvik nových vodičov.
„Boli by sme radi, keby sa európskym vodičom nákladných áut dovolil návrat. Pridajte ich na zoznam nedostatkových povolaní alebo im dajte krátkodobé víza, nech sem prídu a pracujú,“ uviedol Rod McKenzie zo Združenia cestnej diaľkovej dopravy. Ten britskej vláde napísal o probléme otvorený list.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, SITA, Euronews