Sľubovaných nájomných bytov od Kollára sa možno dočkáme. Budú vraj lacné a rozpočet veľmi nezaťažia

  • Nájomné byty Borisa Kollára sú o niečo bližšie k realite
  • Na rokovaní parlamentu strana Sme Rodina predložila návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania
pjimage – 2021-07-23T145832.222
Unsplash/Sigmund TASR/Jaroslav Novák
  • Nájomné byty Borisa Kollára sú o niečo bližšie k realite
  • Na rokovaní parlamentu strana Sme Rodina predložila návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania

Príbeh Borisa Kollára a jeho nájomných bytov by sme pokojne mohli označiť za nekonečný. Trvalo rok, kým o svojom pláne začal rozprávať. V júni 2021 na svojom Facebooku zverejnil príspevok, v ktorom napísal, že  byty budú o 30 až 50% lacnejšie, ako tie trhové. 

„Čo to v praxi bude znamenať? Že na zabezpečenie si slušného bývania sa už nebude nutné zadlžovať, ani vynakladať väčšinu svojho príjmu len na to, aby mal človek vôbec strechu nad hlavou,“ píše.

Dnes na Facebooku zverejnil ďalší príspevok, ktorý jeho fanúšikov informoval o tom, že na dnešnom rokovaní parlamentu hnutie Sme rodina predloží dôležitý návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania.

https://www.facebook.com/HnutieSmeRodina/posts/2026787060792461

„Vďaka nemu sme opäť o krok bližšie k splneniu nášho sľubu, ktorý sme dali našim voličom a to k výstavbe štátnych nájomných bytov,“ uvádza. „Cieľom návrhu zákona je vytvoriť prostredie, ktoré umožní výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania.“

V príspevku zároveň zverejnil link na web, na ktorom nájdeš najčerstvejšie informácie o procese výstavby štátnych nájomných bytov. 

kollar
zdroj: TASR/Martin Baumann

Dnešná situácia je zlá

Na webe sa uvádza, že bývanie možno považovať za jeden z najväčších problémov Slovákov. Konkrétne však ide o neschopnosť dovoliť si vlastnú strechu nad hlavou. Spôsobené to je cenami nehnuteľností, ktoré neustále stúpajú do rekordných výšin.

„Podiel sociálneho/štátneho nájomného bytového fondu dosahuje v niektorých krajinách EÚ, ako napríklad Holandsko, až 28,3 % z celkového bytového fondu, kým na Slovensku tento podiel predstavuje aktuálne len 3 %. Pre porovnanie, v Rakúsku tento podiel predstavuje až 21,3 %,“ uvádza sa na webe. 

Boris Kollár
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Kollár poukazuje aj na mama hotel, ktorý je na Slovensku veľmi obľúbený.  Až dve tretiny mladých ľudí vo veku 25 – 34 rokov žije v spoločnej domácnosti s rodičmi. V porovnaní s úrovňou EÚ v počte bytov na 1000 obyvateľov, Slovensku chýba bezmála 220 000 bytov.

Postaví Kollár 25-tisíc bytov?

Podľa posledných údajov Eurostatu sa za vlaňajší rok umiestnilo na piatom mieste v počte obyvateľov jednej domácnosti. Analytička FinGo.sk tvrdí, že priemerný počet členov v jednej domácnosti je v prípade Slovenska na úrovni 2,9 člena. Navyše až dve tretiny mladých ľudí vo veku 25 až 34 rokov žijú v tzv. mama hoteli. Teenageri a mladší ľudia vo veku 16 až 29 rokov sú až v 90 % prípadov doma.

zdroj: statnynajomnybyt.sk

Nejde o sociálne byty

O snahe Kollára zabezpečiť mladým rodinám nájomné byty vieme už dlho. Na webe Štátny nájomný byt popisuje detaily týkajúce sa týchto nehnuteľností. Podľa webu budú všetky byty postavené v trhovom štandarde, ktorý ponúkajú súkromní developeri a zodpovedá súčasným požiadavkám trhu na kvalitu.

Je dôležité podotknúť, že nejde o sociálne byty alebo štartovacie byty pre mladé rodiny, z ktorých sa musia ľudia po nejakom čase vysťahovať. To znamená, že dlhodobé bývanie je garantované. Ceny týchto bytov by mali byť 30 %- 50 % lacnejšie ako komerčné byty. 

zdroj: statnynajomnybyt.sk

Cieľom strany Sme rodina je využiť overené postupy z iných krajín EÚ a zabezpečiť minimálny dopad na štátny rozpočet. 

zdroj: statnynajomnybyt.sk

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: Štátny nájomný byt, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá