Z farmy rovno do koša. Spočítali, koľko potravín sa takto ročne vyplytvá, to číslo je šialené

  • Potravinový odpad ročne vyprodukuje 10 percent svetových emisií
  • Životnému prostrediu škodí dvakrát viac ako všetky autá jazdiace v Spojených štátoch amerických a krajinách Európskej únie
plytvanie potravinami odpad pečivo
TASR/Miroslav Košírer
  • Potravinový odpad ročne vyprodukuje 10 percent svetových emisií
  • Životnému prostrediu škodí dvakrát viac ako všetky autá jazdiace v Spojených štátoch amerických a krajinách Európskej únie

Na svete sa každoročne vyhodí 2,5 miliardy ton potravín ročne, ktoré sa nikdy nedostanú k spotrebiteľovi. Pre agentúru SITA to uviedla Andrea Settey Hajdúchová, hovorkyňa slovenskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko).

Vychádzala pritom z najnovšej správy Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) založenej na údajoch Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá spadá pod Organizáciu spojených národov (OSN). Štatistiky z roku 2019 ukazujú, že celkovo sa takto vyplytvá približne 40 percent svetovej produkcie potravín.

Plytváš aj ty jedlom?

Najnovšie zistenia sú tak ešte horšie, ako prognózy WWF. Tie predpokladali, že sa ročne vyhodí celkovo 33 percent svetovej produkcie potravín. Celkovo sa 1,2 miliardy ton potravín vyhodí na farmách, ďalších približne 931 miliónov ton potravín sa vyhodí v rámci maloobchodu a pri spotrebe. Hmotnosť 1,2 miliardy ton je pritom ekvivalentom hmotnosti, akú by dosiahlo 10 miliónov dospelých jedincov vráskavca ozrutného, najväčšieho cicavca na svete.

Zbytočné jedlo

Potravinový odpad ročne vyprodukuje 10 percent svetových emisií. Životnému prostrediu teda škodí dvakrát viac ako všetky autá jazdiace v Spojených štátoch amerických (USA) a krajinách Európskej únie dokopy.

Na vypestovanie potravín, ktoré sa nakoniec vyhodia, je pritom použité množstvo vody, ktoré zodpovedá 304 miliónom plne napustených olympijských bazénov. Na ich vypestovanie je zároveň potrebná pôdna plocha väčšia než Indický polostrov. Podľa WWF je problém plytvania potravinami väčší, než organizácia pôvodne predpokladala.

Správa WWF zároveň ukázala, že hoci sa niektoré krajiny plytvaním potravinami už zaoberajú, ich ciele na zníženie plytvania sa často týkajú iba vyhadzovania potravín po zbere úrody a často sú nemerateľné. Plytvanie pritom nie je len problémom menej rozvinutých regiónov, ale často aj rozvinutých krajín, ktoré v poľnohospodárstve využívajú vyššiu mieru mechanizácie či automatizácie. Štáty s vysokou alebo stredne vysokou mierou príjmov v Ázii, Európe a severnej Amerike, v ktorých žije dokopy 37 percent svetovej populácie, sú celkovo zodpovedné za 58 percent svetovej produkcie potravinového odpadu.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá