Ženy vs. muži vo videohrách. Ktoré pohlavie je silnejšie?

  • Hranie počítačových hier, programovanie, celkovo IT obor – podvedome sú brané ako mužské záležitosti. Ženy sú podceňované a považované za prirodzene slabšie „protihráčky“. Je tomu ale skutočne tak?
15
  • Hranie počítačových hier, programovanie, celkovo IT obor – podvedome sú brané ako mužské záležitosti. Ženy sú podceňované a považované za prirodzene slabšie „protihráčky“. Je tomu ale skutočne tak?

Hoci je v súčasnosti ženských hráčok skoro toľko ako mužských, stále visí vo vzduchu určitá forma mužskej nadradenosti. Napríklad GamerGate, ktorý začal v roku 2014, rieši otázky sexizmu vo videohernom priemysle. Ľudia sa môžu k danej problematike vyjadriť pomocou hashtagu #GamerGate napríklad prostredníctvom Twitteru. GamerGate sa stal všeobecným termínom nielen pre online diskusiu, ale začali sa voľne organizovať aj rôzne hnutia a stretnutia.

Tento stereotyp pretrváva už veľmi dlho. Ženy sú vnímané ako neschopné hráčky, ktoré nemajú skutočný záujem hrať a nebodaj vyhrať. Prihlasujú sa len, aby zaujali mužov a ak sa náhodou stane, že je hráčka fakt dobrá, automaticky sedí za počítačom muž, ktorý sa len schováva za závoj slabšieho pohlavia, aby získal výhodu…„Pretože nie je šanca, aby bolo dievča tak dobré!“

EverQuest-II-PC

foto: torrentsgames.org

Stránka iflscience.com sa s tým rozhodla skoncovať a pustila do rozsiahleho prieskumu hráčov. Zamerala na ich pohlavie a špeciálne na to, ako rýchlo sa vedia dostať cez levely v MMO hrách (massively multiplayer online). Tieto typy hier hrajú tisíce ľudí dlhodobo a môžu tu rozvíjať svoje postavy, tvoriť spojenectvá a spoločne spĺňať zadané úlohy.

Ak by muži mali byť úspešnejšími hráčmi, levely preskočia rýchlejšie ako ženy. Ak však nie, týmto prieskumom sa zvalcuje jeden z najrozšírenejších stereotypov, nielen v hráčskom priemysle, ale aj všeobecne v IT odvetví. Mnoho štúdií dokázalo, že videohry môžu byť vstupnou bránou do vedy a technológií, inžinierstva a matematiky.

Na prieskum boli využité anonymné serverové dáta viac ako 10 000 hráčov dvoch MMO hier – EverQuest II. v USA a Chevaliers‘ Romance III v Číne. Pohlavie hráča vedeli podľa údaju, ktorý hráč zadal pri registrácii. Keď hráč splní úlohu, získa body. Keď bodovo dosiahne požadovanú hranicu, vstupuje do ďalšieho levelu, ktorý mu odomkne ďalšie schopnosti a prístupy. Ako u väčšiny videohier, levely ukazujú hráčov progres. Prirodzene sa teda hráči, ktorí strávia v hre viac času, dostanú ďalej.

Preto sa v prieskume rozhodli zamerať skôr na rýchlosť, s akou sa hráči dostanú do ďalšieho levelu a nie, ako ďaleko sa dostanú bez ohľadu na čas. Tým pádom hráči, ktorí prešli aj posledný level, sa z prieskumu automaticky vylúčili, lebo, keďže už nemali kam ďalej postupovať, rýchlosť ich postupu sa stala nulová. Bohužiaľ tým pádom, nemohli zmerať rozdiel pohlaví u najviac „vyskillovaných“ hráčov. Ďalej museli vyriešiť aj otázku progresu v jednotlivých leveloch. Čím ďalej sa hráč dostal, tým pomalšie postupoval. Je logické, že 2.level prejdeš oveľa rýchlejšie ako trebárs 30ty. Preto sa rozhodli porovnávať len jablká s jablkami. Výkonnosť hráčov vždy len v rámci rovnakého levelu.

not_my_boyfriends

foto:-gilesbowkett.blogspot.com

Takže, pravidlá sú jasné, teraz môžeme prejsť k výsledkom. Z prieskumu vyplynulo, že pohlavie hráča nehrá žiadnu úlohu, pokiaľ ide o jeho výkon v hre. Vnímanie žien ako slabších hráčoch je poháňané úplne inými faktormi. Napríklad prišli na to, že ženy strávia hraním hier podstatne menej času ako muži. Vyberajú si menej agresívne postavy, akými sú napríklad kňazi, ktorí v skupine spĺňajú skôr liečivú funkciu, ako boj na vlastnú päsť. A keď vzali do úvahy tieto faktory, medzera medzi ženským a mužským výkonom sa stratila.

Všimli si aj to, že zatiaľ čo muži sa viac zameriavajú na dosahovanie čo najlepších výsledkov v čo najkratšom čase, ženy sa viac venujú sociálnym interakciám, či už sa jedná o pomoc hráčom, alebo budovaniu dlhodobejších kamarátstiev. Síce to naznačuje, že by mali teda postupovať pomalšie, nie je to tak. Takže s prihliadnutím na rôzne hráčske motivácie (čo nebolo možné zahrnúť do analýzy) sa zdá, že ženy sú ešte lepšími hráčkami ako muži, čo už je celkom prekvapivý záver, ktorý sa dotkne nejedného ega.

A nejde tu iba o herný priemysel. Tento zaužívaný nezmysel môže talentované ženy odrádzať od povolania v IT sektore. A to je obrovská škoda, IT pozície sú najlepšie platené a zároveň je neustále veľký dopyt po odborníkoch, ktorí vôbec nemusia byť mužského pohlavia. Nejde tu o nič iné, iba o schopnosti. Je napríklad všeobecne dokázané, že ženy majú prirodzený cit pre dizajn, aj napriek tomu je v grafickom dizajne stále viac mužov. Vo vývojarskej komunite GitHub sú ženy vnímané ako všeobecne horšie v kódovaní, čo je tiež ďalší zaužívaný stereotyp. A vidíme to vo všetkých IT firmách, oblekov je tam stále podstatne viac… Dúfajme, že tento prieskum nejednu ženu motivuje k tomu, aby sa pustila do hrania, či programovania a dokáže, že pohlavie je absolútne irelevantné, pokiaľ nejde o ťažkú fyzickú robotu, kde pre zmenu netreba veľmi používať hlavu.

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: eurogamer.net

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá