Majú veľkosť New Yorku a vzbudzujú hrôzu. Čína stavia najväčšie silá pre jadrové rakety od čias studenej vojny
- Americkí analytici odhalili pomocou vyspelých satelitov ďalšiu stavbu čínskych síl pre jadrové rakety
- Podzemné silá sa zvyčajne používajú na umiestnenie medzikontinentálnych balistických rakiet
- Ide už o druhú stavbu sila odhalenú tento mesiac. Umiestnenie rakiet do nich by výrazne zvýšilo jadrový arzenál Číny
- Americké ministerstvo obrany označilo výstavbu za znepokojivú. Čína je treťou najvýznamnejšou nukleárnou mocnosťou
- Americkí analytici odhalili pomocou vyspelých satelitov ďalšiu stavbu čínskych síl pre jadrové rakety
- Podzemné silá sa zvyčajne používajú na umiestnenie medzikontinentálnych balistických rakiet
- Ide už o druhú stavbu sila odhalenú tento mesiac. Umiestnenie rakiet do nich by výrazne zvýšilo jadrový arzenál Číny
- Americké ministerstvo obrany označilo výstavbu za znepokojivú. Čína je treťou najvýznamnejšou nukleárnou mocnosťou
Americkí analytici z Federácie amerických vedcov (FAS) objavili výstavbu síl, ktoré môžu slúžiť pre jadrové rakety. Podzemné silá sa zvyčajne používajú na umiestnenie medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM).
Silo s veľkosťou pevniny New Yorku
Ide už o budovanie druhého nukleárneho sila. Na prvé upozornil Washington Post tento mesiac. To je schopné uskladniť 120 jadrových rakiet a nachádza sa v blízkosti Yumenu v provincii Gansu.
Druhé odhalil Matt Korda, výskumný pracovník projektu jadrových informácií vo Federácii amerických vedcov, pomocou komerčných satelitných snímok ako je spoločnosť Planet. Informácie o jadrových silách zverejnila FAS na svojom blogu.
Druhé silo sa nachádza a 380 kilometrov severozápadne od poľa Yumen v blízkosti mesta Hami na úrovni prefektúry vo východnom Sin-ťiangu. Ide o neskoršiu stavbu ako silo v Yumene. Čína začala so stavbou približne v marci a pokračuje veľkou rýchlosťou.
Podľa FAS mriežkový obrys celého komplexu naznačuje, že môže zahŕňať približne 110 síl. Podľa Independent sa rozprestiera na približne 800 kilometrov štvorcových, to predstavuje veľkosť pevniny v New Yorku.
Najväčšia stavba od studenej vojny
FAS upozorňuje, že konštrukcia síl v Yumen a Hami predstavuje najvýznamnejšie rozšírenie čínskeho jadrového arzenálu. „Program čínskych raketových síl predstavuje najrozsiahlejšiu stavbu sila od čias americkej a sovietskej raketovej prevádzky počas studenej vojny,“ uvádzajú analytici.
Čína v súčasnosti disponuje 350 jadrovými hlavicami, čo z nej robí tretiu najväčšiu jadrovú mocnosť. Jednotkou je Rusko, ktoré má asi 6225 hlavíc, zatiaľ čo USA má asi 5550 hlavíc.
Ak by všetky silá disponovali raketami, čínske ICBM by „mohli niesť viac ako 875 hlavíc za predpokladu, že na každú raketu budú tri hlavice, keď budú dokončené silá rakiet Yumen a Hami.“
Čínska jadrová sila neustále rastie
CNN uvádza, že počet čínskych hlavíc sa v posledných rokoch zvyšuje, pričom sa odvoláva na 145 hlavíc v roku 2006. Pentagón tiež predpokladá zdvojnásobenie výzbroje.
„Postoj ku čínskej jadrovej sile sa za posledných 10 rokov neustále vyvíjal, pričom k odpaľovacím zariadeniam cestných mobilných rakiet sa nedávno pridal bombardér H-6N s jadrovou schopnosťou, nová balistická raketa s ponorkou a rastúci počet statických síl, vďaka ktorým má Čína k dispozícii stále robustnejšia a odolnejšia jadrová triáda,“ povedal Drew Thompson, bývalý predstaviteľ amerického ministerstva obrany pre CNN.
Americké ministerstvo obrany (DOD) uviedlo, že je „hlboko znepokojené.“
Nové silá budú dostatočne ďaleko od pobrežia Číny, aby ich nemohli zasiahnuť konvenčné riadené strely vypálené z USA alebo vojnových lodí v Pacifiku.
Silá ležia neďaleko miesta, kde čínske sily vybudovali lasery, ktoré môžu na prieskumné satelity odpaľovať lúče koncentrovaného svetla. Lasery oslepujú alebo deaktivujú krehké optické snímače.
Môže ísť aj o blafovanie
Analytici ale si nie sú istí ako chce Čína silá využiť a či nejde len o blafovanie. Odborníci si však myslia, že stavanie síl môže byť dôsledkom vlny zbrojenia. „Tento nový raketový komplex predstavuje logickú reakciu na dynamickú súťaž v zbrojení, v ktorej viacerí hráči s jadrovými zbraňami, vrátane Ruska, Indie a USA, zdokonaľujú svoje zariadenia jadrových a konvenčných síl, ako aj schopností protiraketovej obrany,“ myslia si analytici.
Čína tiež môže budovať nové zariadenia na „odstrašenie“ potenciálneho protivníka.
Denník New York Times uvádza, že budovanie síl môže byť „kreatívny, ale finančne náročný, vyjednávací ťah.“
„To, že staviate silá, neznamená, že ich musíte všetky naplniť raketami,“ povedal Vipin Narang, profesor technologického inštitútu v Massachusetts, ktorý sa špecializuje na jadrovú stratégiu pre New York Times. „Môžu nimi pohybovať,“ dodal.
Denník tvrdí, že Čína môže silá použiť aj pri vyjednávaní o kontrole jadrových zbraniach, na ktorých sa zatiaľ nezúčastňuje. Bývalý prezident Donald Trump sa pokúsil Čínu vtiahnuť do rokovaní o kontrole zbraní, ktoré sa konajú medzi USA a Ruskom. Trump dokonca nechcel obnoviť ani zmluvu START, ak sa jej nezúčastní Čína. Administratíva Joea Bidena ale túto možnosť zatrhla a k obnoveniu zmluvy došlo.
Zdroje: Washington Post, FAS, Independent , CNN, New York Times