Ako barman si zarobíš aj 3000 eur, najdrahší drink tu však stojí 150 eur. Bar nie je kostol, je to šoubiznis, hovorí Martin
- Začínal v prešovskom Dubline, dnes vlastní hneď niekoľko podnikov
- Slovák Martin je svetovým šampiónom ako barista, aj ako barman
- Začínal v prešovskom Dubline, dnes vlastní hneď niekoľko podnikov
- Slovák Martin je svetovým šampiónom ako barista, aj ako barman
Povedomie o barovom a baristickom svete šíri už niekoľko rokov. Na konte má viacero úspechov. Za zmienku nepochybne stojí titul svetového šampióna v baristike, konkrétne World Coffee in Good Spirit Champion 2017, ale aj ocenenie medzinárodného barmana, ktoré získal v Šanghaji. Reč je Martinovi Hudákovi, rodákovi z Prešova, ktorý prerazil aj na druhej strane zemegule, a to v Austrálii.
Od detstva inklinoval k umeniu, videl sa na divadelných doskách či ako spevák na veľkých pódiách. Napriek tomu, že ho lákal svet šoubiznisu, jeho kroky viedli na Hotelovú akadémiu v Prešove.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Mladý a naivný
„Bol som mladý, naivný a chcel som byť, ako inak, slávny. Rodičia ma neraz odhovárali so slovami: umením sa je na Slovensku ťažké uživiť,“ ozrejmuje Martin, ktorý sa už počas štúdia zúčastnil rôznych juniorských baristických súťaží na Slovensku, ale aj v iných európských krajinách.
V roku 2010 ako úspešný absolvent hotelovej akadémie dostal miesto vo vychýrenej lokálnej kaviarni Dublin Café. „V tom čase to bolo len malé miesto, kde sme sa snažili vytvoriť kávovú revolúciu a priniesť niečo nové do malého mesta. Tam som si začal uvedomovať, že svet kávy a alkoholu nie je žiadna súťaž o najlepšieho barmana či baristu. Je to dennodenná drina, pri ktorej si neustále v konfrontácii s hosťami.
Bolo to naozaj niekedy náročne, ale aj vďaka práci v Dublin Café som precestoval desiatky krajín a reprezentoval Slovensko na rôznych baristických aj barmanských súťažiach. Rástol som osobnostne, aj profesionálne,“ opisuje úspešný barman.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Z malebného Prešova do metropoly kokteilov
Takmer päť rokov bol verný svojmu rodisku a baristike sa venoval v lokálnom Dublin Café. Ako čas plynul, tak aj on mal vyššie ciele. Priestory tohto podniku mu prišli časom pritesné a rozhodol sa rozšíriť si obzory.
„Bol som lojálny môjmu rodnému mestu skoro päť rokov, ale vedel som, že je na čase sa posunúť a dať si ďalšiu životnú výzvu,“ hovorí Martin.
Martin tvrdí, že stále mal veľké ciele a vedel, že ak raz opustí domov, tak to musí byť naozaj veľkolepé. A tak sa aj stalo. V roku 2014 viedli jeho kroky do Londýna. Do metropoly Anglicka, ktorá je všeobecne známa ako rodisko kokteilov, najznámejších svetových barov i barmanov.
Získal pozíciu senior barmana v legendárnom a najstaršom hotelovom bare – American Bar v Hoteli Savoy v Londýne. V bare, kde si všetci hneď predstavia kráľovnú či Marylin Monroe.
Priznáva, že podmienky pre vstup do prvotriedneho baru neboli zďaleka také, aké očakával.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kde si otvoril svoj vlastný podnik a prečo?
- Prečo si myslí, že barmanstvo je šoubiznis
- Koľko si človek v jeho bare zarobí? Nie je to málo
- Prečo sa nechce vrátiť na Slovensko? Odpoveď ťa zrejme neprekvapí
- Čo by odkázal mladým ľuďom?
- Aké vlastnosti musí mať človek, ktorý chce patriť medzi TOP barmanov sveta?
- Odomkni si článok a inšpiruj sa Martinovým príbehom
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy