Prišla rovno z materskej a pokorila svetový rekord. Kto je olympijská víťazka Rehák-Štefečeková?
- Zuzana Rehák-Štefečeková je prvou Slovenkou, ktorá na LOH v Tokiu získala pre Slovensko medailu
- Okrem cenného kovu sa jej podarilo vytvoriť svetový rekord, ktorý už nikto neprekoná
- Kto je táto žena, ktorá robí radosť celej krajine?
- Zuzana Rehák-Štefečeková je prvou Slovenkou, ktorá na LOH v Tokiu získala pre Slovensko medailu
- Okrem cenného kovu sa jej podarilo vytvoriť svetový rekord, ktorý už nikto neprekoná
- Kto je táto žena, ktorá robí radosť celej krajine?
Olympijské hry možno považovať za maximum každého športovca. Na tohtoročnú olympiádu v Tokiu sa tento rok kvalifikovalo iba 41 športovcov, konkrétne 27 mužov a 14 žien. Tohtoročná olympijská výprava je najmenšou v histórii Slovenska, no to neznamená, že je najslabšia.
Medzi reprezentantov patrí aj 37-ročná Zuzana Rehák-Štefečeková, ktorá na LOH 2020 vybojovala našej krajine prvú olympijskú medailu. Aby však toho nebolo málo, stanovila nový olympijský a svetový rekord, ktorý už nikto neprekoná, maximálne vyrovná. Kto je táto žena, o ktorej píšu aj svetové médiá?
Talent po otcovi
Zuzana Rehák-Štefečeková sa narodila 15. januára 1984 v Nitre. Športu sa začala venovať už keď bola malá. Mala iba 5 rokov, keď začala hrať tenis. Nová tenisová hviezda z nej však nevyrástla. Ako povedala mama športovkyne pre portál Sportnet, problémom bolo, keď k rukám a hlave bolo potrebné pridať aj nohy.
Kvôli tomu presedlala Zuzana na volejbal, ktorému sa venovala o niečo dlhšie. Dokonca navštevovala základnú školu s volejbalovými triedami. Ani tento šport jej však nevyhovoval. Podľa mamy Zuzany si v istom čase športovkyňa prešla veľmi ťažkým obdobím.
Na druhom stupni ZŠ sa z nej stala štvorkárka, ktorá sa miesto štúdia radšej venovala pozeraniu sa z okna. „Tam sú také pekné vtáčiky,“ spomína mama na slová Zuzany. Nesústredenosť bola dôvodom prestupu na novú školu.
Keď mala Zuzana 12 rokov, prvýkrát navštívila strelnicu. Vzal ju tam jej otec, ktorý bol milovník skeetu. Všetci si všimli, že Zuzana bola na tomto mieste veľmi šťastná. Zlom prišiel po sústredení, na ktoré ju vzal kamarát jej mamy – Branislav Slamka. Presne ten Branislav Slamka, ktorý so Zuzanou len nedávno získal zlatú medailu na OH v Tokiu.
Hoci išla Zuzana na sústredenie ako skeetarka, vrátila sa ako strelkyňa venujúca sa dvojitému trapu. Mohol za to bývalý reprezentant v streľbe, ktorý jej daroval štyridsaťročný browning.
Na olympijskú premiéru si musela počkať
V roku 2003 obsadila strelkyňa tretie miesto na majstrovstvách sveta. Zaujímavosťou je, že v tom čase bola stále v juniorskom veku. V roku 2004 sa v Aténach konala olympiáda, na ktorú sa Zuzana, žiaľ, nedostala.
Po rokoch sa však priznala, že si nie je istá, či v tom čase bola zrelá, aby strieľala na olympiáde. „Dodnes tvrdím, že keď sa nemáš na olympiádu dostať tak, že si miestenku vybojuješ sám, tak nemá takú hodnotu,“ povedala pre Olympic.sk.
Tieto slová vyslovila kvôli faktu, že na OH v Aténach sa mohla dostať na základe voľnej karty, o ktorú bojoval jej tréner a aj strelecký zväz. Napokon ju však nedostala.
Svoju olympijskú premiéru tak športovkyňa presunula na rok 2008, kedy sa konali OH v Pekingu. Hoci išla na túto akciu s malou dušičkou, k meninám dostala ten najlepší darček, aký len mohla dostať. Zuzane sa podarilo získať striebornú medailu, kedy ju vo finále predstihla Satu Mäkeläová-Nummelová.
Nikto nepredpokladal, že olympijská debutantka odíde domov s cenným kovom. „Dodnes si pamätám, že keď som vošla do Slovenského domu v Pekingu, tak tam bola na paneli fotka Danky Bartekovej, ale moja nikde. Potešila som sa, že ma nepasujú medzi adeptov na medailu,“ povedala v roku 2018 pre magazín Olympic.
Majsterka sveta
Po OH v Pekingu nikto nepochyboval, že sa Zuzana kvalifikuje aj na olympiádu v Londýne. Medzi tým sa však zastavila na Majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v nemeckom Mníchove. Skóre 91 bodov jej stačilo na prvé miesto a zo Zuzany sa tak stala majsterka sveta.
Ďalšou zastávkou boli Letné olympijské hry v Londýne. Po tom, čo prišla o zlatú medailu, musela ukázať svoje pevné nervy, aby obhájila striebro z Pekingu. Po finále sa na druhom mieste umiestnili až tri strelkyne, medzi nimi aj Zuzana. Pevné nervy však Zuzanu nezradili a striebornú medailu napokon získala.
„Zisk medaily som v Pekingu a v Londýne prežívala úplne inak. V Číne som sa už tešila domov, ale v Londýne som si mohla striebro vychutnať v kruhu najbližších,“ povedala vtedy. Je potrebné dodať, že v Londýne bola Zuzana pod dosť veľkým tlakom, keďže v hľadisku ju ostro sledovalo asi 25 členov súkromného fanklubu.
V roku 2015 sa Zuzana zúčastnila Majstrovstiev Európy v Slovinsku, kde jasne ukázala, že je najlepšia. Domov odchádzala s titulom majsterky Európy a miestenkou na svoju tretiu olympiádu. Tá sa konala v roku 2016 v Riu de Janeiro.
Ako sa však hovorí, človek mieni, Pán Boh mení. Zuzana sa olympiády v Riu nezúčastnila. Krátko po zisku titulu majsterky Európy sa strelkyňa dozvedela radostnú novinu, že sa stane matkou. Je teda pochopiteľné, že prednosť pred OH dostal Zuzanin syn Nathan. Jej miestenku využil trapista Marián Kovačócy.
Hoci Zuzana do Ria necestovala, bola šťastná. Po pôrode nezaháľala a už mesiac po tom, čo si plnila rodičovské povinnosti, išla na strelnicu. Dva mesiace po pôrode sa zúčastnila európskeho šampionátu v Taliansku, kde si vystrieľala zlato.
Trénovala so synom
Na tohtoročných OH v Tokiu Zuzana štartovala ako 37-ročná dvojnásobná mama. Druhý syn sa jej narodil v roku 2019, pod farebné kruhy tak šla súťažiť rovno po materskej.
O tom, že vek je iba číslo, Slovákov presvedčila už k kvalifikácii, kedy ako prvá v histórii zostrelila všetkých 125 terčov. Vznikol tak nový svetový a olympijský rekord. Ten už nikto neprekoná, maximálne ho dorovná. Zuzana však bude navždy prvou na svete, komu sa tento úspech podaril.
Po kvalifikácii pokračovalo finále, v ktorom Zuzane konkurovali elitné športovkyne z celého sveta. Streľba išla podľa plánov a strelkyňa si k dvom strieborným olympijským medailám pridala aj prvú zlatú.
Tento úspech je pre Zuzanu cennejší najmä kvôli pandemickým podmienkam, v ktorých musela trénovať. Na svoje tréningy so sebou brávala aj syna, ktorý sa neustále bavil. „Malého som postavila pred seba, založila som pušku, on pricupital k mikrofónu, privolal mi terč a ja som po ňom pálila. Mohla som si ho privolať aj sama, ale takto mali deti zábavu,“ povedala pre Olympic.
Úspech potešil aj Zuzaninho dlhoročného trénera Branislava Slamku. Je však pravdepodobné, že vďaka tomuto úspechu svoje miesto na pozícii trénera štátnej reprezentácie v športovej streľbe prenechá niekomu inému.
„Vravel som, že pokiaľ sa podarí niekomu zlatá medaila, dám už priestor niekomu inému. Som zrejme posledný štátny tréner, ktorý to vydržal od vzniku Slovenska v roku 1993. Krajšiu bodku som si nemohol želať. Zostanem ešte pri reprezentácii, ale už nebudem chodiť po výjazdoch,“ povedal tesne po finále pre RTVS.
Zaujímavosťou je, že Zuzana mala finálové výsledky spočítané zle a už pred posledným výstrelom si myslela, že je olympijskou víťazkou. „Aj som sa pozrela na trénera, či už oslavuje. Ten sa však netváril, že som vyhrala. Až keď som dostrieľala, tak som videla, že to bolo vlastne na rozdiel jedného terča. Super, že ten posledný terč sa podaril. Našťastie, nikdy sa neteším dopredu, môže to byť totiž zradné. Aj posledné dva výstrely sú dôležité a môžu znamenať dve nuly,“ konštatovala pre Olympic.
Vek je len číslo
Hneď po tom, čo Zuzana dostala zlatú medailu, sa začalo špekulovať o tom, či hry v Tokiu boli jej poslednou súťažou v kariére. Dôvodom má byť jej vek a rodina, ktorej by sa podľa viacerých chcela venovať.
O tom, že vek je je len číslo, nás Zuzana presvedčila. Dokazuje to však aj Fínka Satu Mäkelová-Nummelová, ktorá v Japonsku strieľala ako 50-ročná.
K budúcnosti strelkyne sa vyjadril aj tréner Branislav Slamka. „Bude záležať iba na nej, či uprednostní rodinu alebo to bude chcieť ďalej ťahať. Je to na nej, či bude chcieť pokračovať,“ povedal pre RTVS.
Zuzana však fámy o ukončení kariéry vyvrátila a potvrdila, že zlato by rada obhájila na olympiáde v Paríži v roku 2024.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Sportnet, Olympic.sk, SITA, RTVS, TASR