NCZI sa už pripravuje na možnosť, že sa Slováci budú očkovať aj treťou dávkou vakcíny. Potvrdil to riaditeľ NCZI Pavol Capek.
Na potrebu tretej dávky upozorňuje aj výrobca vakcíny. Účinnosť vakcíny Pfizer totiž s pribúdajúcim časom mierne klesá. Uviedol to výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla. Účinnosť vakcíny klesne postupne na úroveň 84 % po štyroch až šiestich mesiacoch od podania druhej dávky. Dobrou správou je, že prípadná posilňujúca tretia dávka vakcíny môže zaistiť „silnú“ ochranu aj voči delta variantu, uvádza CNBC.
CNN informuje, že tretia dávka poskytuje ochranu nad rámec štandardných dvoch dávok, odvoláva sa pritom na údaje zverejnené spoločnosťou Pfizer. Tie naznačujú, že hladiny protilátok, ktoré môžu chrániť pred variantom Delta, rastú päťnásobne u ľudí od 18 do 55 rokov, ktorí dostanú tretiu dávku vakcíny.
U ľudí vo veku 65 až 85 rokov dokonca hladiny protilátok, ktoré by mali chrániť pred Delta variantom, rastú 11-krát viac ako po druhej dávke.
V Izraeli už začali
Izrael začal v piatok podávať podporné dávky vakcíny proti koronavírusu ľuďom nad 60 rokov, ktorí už dostali dve dávky. Úrady tak rozhodli v snahe bojovať proti najnovšiemu nárastu prípadov.
Rozhodnutie vo štvrtok oznámil premiér Naftali Bennett, čím sa Izrael stal prvou krajinou, ktorá v širšom merítku ponúka svojim obyvateľom tretiu dávku západnej vakcíny. „Izrael je priekopníkom v tom, že ponúka starším ľuďom vo veku 60 a viac rokov tretiu dávku vakcíny,“ uviedol Bennett počas piatkového spustenia očkovania.
Izraelské úrady k tomu kroku viedol nárast nových prípadov nákazy koronavírusom spôsobený šírením delta variantu a tiež náznaky, že efektivita vakcín časom klesá.
Podľa Bennetta tím expertov s veľkou prevahou súhlasil, že podporná očkovacia kampaň je potrebná. Rozhodnutie podľa jeho slov padlo po „značnom výskume a analýzach“ a podelia sa o tieto informácie s celým svetom. „Jediný spôsob, ako môžeme poraziť COVID, je spolu. Spolu znamená zdieľať metódy, technológie, chápanie a príslušné kroky,“ doplnil.
V Izraeli dostalo obe dávky vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech viac ako 57 % 9,3-miliónovej populácie krajiny a zaočkovaných je viac ako 80 % obyvateľov nad 40 rokov.
Svet zatiaľ váha
Podávanie podporných dávok vakcín zatiaľ nepovolili Spojené štáty ani Európska únia. Svetová zdravotnícka organizácia tiež tento mesiac konštatovala, že pre potrebu tretej dávky nie je dostatok dôkazov.
Väčšina štúdií a dáta z reálneho používania vo Veľkej Británii a Spojených štátoch dosiaľ ukazujú, že vakcína Pfizeru si udržiava silnú ochranu proti vážnemu ochoreniu. Práve v stredu Pfizer zverejnil dáta z dlhotrvajúcej štúdie so 44-tisíc ľuďmi, ktoré ukazujú, že aj keď ochrana proti akejkoľvek nákaze so symptómami po šiestich mesiacoch od imunizácie klesla, ochrana proti vážnej forme COVID-19 zostala na takmer 97 %. Izraelské ministerstvo zdravotníctva tento mesiac oznámilo, že ochrana proti vážnemu ochoreniu je okolo 93 %.
Izrael uskutočnil jednu z najrýchlejších a najúspešnejších očkovacích kampaní na svete. S farmaceutickou spoločnosťou Pfizer sa dohodli na nákupe dostatočného množstva vakcín pre obyvateľstvo krajiny na výmenu za zdieľanie dát s výrobcom očkovacej látky. Očkovanie umožnilo Izraelu opätovne otvoriť ekonomiku skôr, ako to mohli spraviť iné krajiny. Vláda tiež plánovala v júli krajinu otvoriť pre zaočkovaných turistov, no v súvislosti s nárastom prípadov tento plán odsunula.
Registrácií do čakárne aktuálne nepribúda veľa, na pridelenie termínu prvého očkovania čaká približne 10-tisíc ľudí. Ako po stretnutí s novinármi uviedla riaditeľka Úseku stratégie a rozvoja Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Barbora Mareková, jedným z dôvodov môže byť to, že vakcinačné centrá umožnili očkovanie bez registrácie. Generálny riaditeľ NCZI Pavol Capek konštatoval, že registrácií bolo pred časom výrazne viac, týždenne sa očkovalo 200 až 250-tisíc ľudí.
Čakáreň na prvú dávku ruskej vakcíny Sputnik V by sa mala podľa šéfa NCZI vyprázdniť v priebehu budúceho týždňa.