Rúška sa tak skoro nezbavíme. Vedci tvrdia, že na to existuje dobrý dôvod

  • Napriek tomu, že očkovanie pre mnohých predstavuje nádej na slobodu, vedci varujú, že nemusí zastaviť šírenie nových mutácií
  • Ľudia majú aj naďalej nosiť rúška a držať si odstup
očkovanie
Unsplash/ Mat Napo, Unsplash/ Griffin Wooldridge
  • Napriek tomu, že očkovanie pre mnohých predstavuje nádej na slobodu, vedci varujú, že nemusí zastaviť šírenie nových mutácií
  • Ľudia majú aj naďalej nosiť rúška a držať si odstup

Zistenia, ktoré vedci zverejnili v Nature Scientific Reports naznačujú, že aj plne zaočkované osoby by mali nosiť rúška v oblastiach trvalého alebo vysokého rizika prenosu koronavírusu.

„Zistili sme, že vysoká miera očkovania znižuje pravdepodobnosť vzniku rezistentného kmeňa. Naopak, keď došlo k uvoľneniu nefarmaceutických intervencií v čase, keď už bola väčšina jedincov populácie očkovaná, pravdepodobnosť vzniku rezistentného kmeňa sa výrazne zvýšila,“ vyjadrili sa vedci, ktorý na predpovedanie týchto zmien použili matematický model.

„Naše výsledky naznačujú, že tvorcovia politík a jednotlivci by mali zvážiť zachovanie nefarmaceutických intervencií a správanie znižujúce prenos počas celého očkovacieho obdobia. Keď je väčšina ľudí očkovaná, kmeň odolný voči očkovaniu má oproti pôvodnému kmeňu výhodu, povedal novinárom Simon Rella z Inštitútu vedy a technológii v Rakúsku, ktorý sa na štúdii podieľal. 

To znamená, že kmeň odolný voči očkovacím látkam sa šíri populáciou rýchlejšie v čase, keď je väčšina ľudí očkovaných. Ak sa však zachovajú opatrenia, ako je nosenie rúška a sociálny odstup, vírus sa bude pravdepodobne eliminovať. Podľa Rella existuje dokonca šanca odstrániť z populácie mutácie odolné voči očkovaniu.

Vedci uvádzajú, že tvorcovia politík by mali zaviesť prísne pravidlá. To pravdepodobne platí najmä pri prenosnejších variantoch, ako je napríklad variant Delta, povedal Fyodor Kondrashov, tiež z Inštitútu vedy a technológie v Rakúsku. 

Vedec dodal, že vo všeobecnosti platí, že čím viac ľudí je infikovaných, tým väčšia je šanca na odolnosť voči očkovaniu. Čím viac je teda Delta infekčná, tým väčší je dôvod na obavy. „V situácii, keď očkujete každého, mutant odolný voči očkovaniu skutočne získa selektívnu výhodu.“

Nosenie rúška nie je zbytočné 

Napriek tomu, že CDC začiatkom tohto roka uviedla, že plne zaočkovaní ľudia sú veľmi chránení pred infekciou a vo väčšine situácií si môžu dať dole masky, tak v utorok svoje pokyny k používaniu rúška zmenila. Dôvodom je skutočnosť, že nás ohrozujú viaceré mutácie, na ktoré nezaberá ani vakcína.

Z toho vychádza, že vírus môžu chytiť aj osoby očkované oboma dávkami vakcíny. Ak však chytia variant Delta, je rovnaká pravdepodobnosť, že nakazia niekoho iného, ​​ako by bola pri nezaočkovanej osobe.

Dezinfikuješ si rúško po každom nosení a jednorazové vymieňaš?

„Osoba, ktorá je už zaočkovaná a nasadila si masku, by si nemala myslieť, že je to zbytočné. Tým, že zabránite šíreniu kmeňov odolných voči očkovaniu, predchádzate vývoju tohto vírusu,“ objasnil Kondrashov.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: cnn.com, nature.com

Najnovšie videá

Trendové videá