Polícia svoju úlohu na proteste zvládla, tvrdí policajný šéf. Tvrdší zásah by vraj mohol viesť k nepokojom

  • Policajný prezident Peter Kovařík tvrdí, že polícia svoju úlohu zvládla
  • Nechceli vraj prispieť k väčším nepokojom
pandemia, protest, korona
TASR/Dano Veselský
  • Policajný prezident Peter Kovařík tvrdí, že polícia svoju úlohu zvládla
  • Nechceli vraj prispieť k väčším nepokojom

Policajný prezident Peter Kovařík čelí kritike, podľa mnohých muži zákona nezvládli protesty v centre mesta. Vo štvrtok na dlhé hodiny protestujúci dav paralyzoval dopravu. Polícia tvrdí, že ľudia neboli agresívni a to napriek tomu, že na internete kolovalo množstvo videí kričiacich ľudí. Zaznamenané boli aj útoky na novinárov.

„Napriek veľkej kritike polície som presvedčený, že protesty boli zvládnuté. V prvom rade, zhromaždenie je garantované Ústavou Slovenskej republiky. Polícia je na mieste protestu z jedného základného princípu – ochrana životov, zdravia a majetku,“ píše Kovařík v statuse, ktorý zverejnila Polícia Slovenskej republiky na Facebooku.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/4645722812124571

„V žiadnom prípade jej postup nesmie byť iniciátorom eskalácie, ktorá môže vyústiť do násilností. Ani počas štvrtku, ani piatku nedošlo k ujmám na živote, zdraví ani majetku. Chápem, že občania Bratislavy boli obmedzení na svojom bežnom komforte, túto situáciu však nespôsobila polícia, ale protestujúci dav,“ píše. Podľa šéfa policajného zboru je práca s davom náročná a príslušníci postupujú na základe skúseností zo Slovenska aj zo zahraničia,
 

Chceš sa stať policajtom?

 
„Protestujúci dav nie je hlúčik disciplinovaných ľudí. Je to masa emóciami zmietaných občanov, ktorých reakcie sú nevyspytateľné. Polícia ich monitoruje na mieste, prostredníctvom kamier na monitoroch a podľa toho vydáva riadiaci dôstojník pokyny na ďalšie kroky. Zasahuje v čase, kedy je riziko negatívnych dopadov najmenšie. Použitie donucovacích prostriedkov je striktne dané zákonom, v ktorom je vyšpecifikované nasadenie techniky,“ píše. Podľa Kovaříka ide o prejav demokracie a je potrebné aby si aj tí občania ktorí nezdieľajú názor demonštrantov zvykli na takýto prejav názorov, ktorý ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života.

Vo štvrtok aj v piatok v centre Bratislavy protestovali stovky ľudí, ktorým sa nepáčia protipandemické opatrenia. Vyzývali na odstúpenie vlády aj prezidentky Zuzana Čaputovej a hovorili aj o genocíde na Slovákoch.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá