Slovenka Viera žije v Libanone: Výbuch v Bejrúte bol výsledkom nekompetentnej vlády oligarchov

  • Slovenka žijúca v Bejrúte Viera Obeid hovorí, že súčasná kríza v krajine nie je spôsobená len výbuchom
  • Ide hlavne o ekonomickú, fiškálnu, ekologickú a humanitárnu krízu
libanon
TASR/AP Photo/Hussein Malla
  • Slovenka žijúca v Bejrúte Viera Obeid hovorí, že súčasná kríza v krajine nie je spôsobená len výbuchom
  • Ide hlavne o ekonomickú, fiškálnu, ekologickú a humanitárnu krízu

Minuloročný výbuch v libanonskom hlavnom meste Bejrút bol výsledkom tridsiatich rokov nekompetentnej vlády oligarchov. V rozhovore pre portál Webnoviny.sk to uviedla Slovenka Viera Obeid, ktorá v Bejrúte dlhodobo žije. Vláda navyše podľa nej bráni vyšetrovaniu, parlament odmieta zbaviť členov vlády imunity, aby mohli byť predvolaní a mohlo sa voči nim viesť vyšetrovanie.

Libanon
zdroj: TASR/AP Photo/Hussein Malla

Zďaleka sa nepodarilo obnoviť všetko, čo bolo zničené. Škody sú stále viditeľné, a to aj vďaka prehlbujúcej sa kríze na mnohých úrovniach a zlyhávajúcemu štátu, ktorý ostal akoby paralyzovaný a nezapojil sa do pomoci svojim občanom,“ priblížila Obeid.

Zdôraznila, že mesto sa nedá obnoviť len s pomocou súkromných iniciatív a neziskoviek, ale potrebuje podporu zo strany štátu, ktorá podľa jej slov absentuje. „Škody vôbec nie sú odstránené, rany nie sú zahojené, súčasná vládna garnitúra sa všemožne snaží robiť obštrukcie riadnemu vyšetrovaniu a vyvodiť zodpovednosť za túto katastrofu,“ priblížila.

Obeid zastáva názor, že súčasná kríza v krajine nie je spôsobená len výbuchom, ale ide hlavne o ekonomickú, fiškálnu, ekologickú a humanitárnu krízu, ktorá bola spôsobená rokmi vládnutia „nekompetentných mafiánskych politikov„. „Tí stále dodnes hľadia len na to, ako si rozdelia pomyselný koláč a na obyvateľov krajiny vôbec nemyslia,“ dodala Slovenka.

Libanon
zdroj: TASR/AP Photo/Bilal Hussein

Život v Libanone

Libanončania volajú po zmene vlády už viac ako rok. „Očakávala som, že každý človek s aspoň štipkou svedomia po niečom takom odstúpi. Ale nestalo sa tak. Ľudia po odstúpení súčasnej vládnej garnitúry volajú od októbra 2019,“ hovorí Slovenka žijúca v Libanone. Protesty majú nulové výsledky, vláda sa ani nehne a nechá krajinu zmietať sa v kríze.

Keďže Libanon je zlyhávajúci štát, obyvatelia majú elektrinu zhruba 2 až 3 hodiny denne. Tí šťastnejší majú generátor. V zemi je kríza aj s pohonnými hmotami, čiže je problém zohnať aj palivo do generátorov. Nonstop bežiace generátory navyše znečisťujú ovzdušie. Je problém zohnať lieky, základné veci ako Panadol či detské mlieko v prášku,“ hovorí Viera.

Katastrofálna je aj inflácia v krajine. Viera dostáva stále rovnaký plat v libanonských librách, no mena je taká znehodnotená, že si za svoje peniaze môže kúpiť menej, ako v minulosti. Centrálna banka držala kurz miestnej meny na úrovni 1 500 libier za dolár, dnes je to 20 000 libier za dolár. „Znamená to, že výplatu dostanem o 90 percent znehodnotenú,“ hovorí.

Ľudia sú stále nahnevaní na vládu. Cítia sa bezmocní a podvedení vlastnou vládou, ktorá dovolila, aby k výbuchu došlo. Nevedia, kde hľadať oporu,“ dodáva.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: https://www.webnoviny.sk/slovenka-v-libanone-vybuch-v-bejrute-bol-dokazom-neschopnosti-a-lahostajnosti-vladnucej-elity/

Najnovšie videá

Trendové videá