Ak neobmedzíme aj metán, čaká nás pohroma, varujú vedci. Zníženie CO2 nemusí stačiť v boji s klimatickou krízou

  • Obmedzenie oxidu uhličitého nemusí stačiť, tvrdia vedci v správe Medzivládneho panelu pre zmenu klímy
  • Ak chceme zabrániť rýchlemu otepľovaniu zeme, musíme znížiť aj emisie metánu
  • Ten otepľuje planétu ešte viac ako oxid uhličitý. Jeho čas rozpadu v atmosfére je ale kratší
  • Ak neznížime aj emisie metánu, čaká nás neodvratná pohroma
Metán, kravy
Unsplash/marra/ Daniel Quiceno M
  • Obmedzenie oxidu uhličitého nemusí stačiť, tvrdia vedci v správe Medzivládneho panelu pre zmenu klímy
  • Ak chceme zabrániť rýchlemu otepľovaniu zeme, musíme znížiť aj emisie metánu
  • Ten otepľuje planétu ešte viac ako oxid uhličitý. Jeho čas rozpadu v atmosfére je ale kratší
  • Ak neznížime aj emisie metánu, čaká nás neodvratná pohroma

Pred klimatickou zmenou varujú vedci aj aktivisti už niekoľko desaťročí. Doteraz sa väčšina z nich zameriavala na najznámejší skleníkový plyn, ktorý sa spája s globálnym otepľovaním, a tým je oxid uhličitý (CO2). Vedci teraz varujú, že samotné obmedzenie CO2 nemusí stačiť. Potrebné je aj zníženie ďalšieho silného skleníkového plynu – metánu, uvádza Guardian. Ak sa nezníži jeho produkcia, čaká nás pohroma, varujú vedci.

Ku katastrofe sme bližšie, než sme čakali. Hrozivé dôsledky globálneho otepľovania pocítime už čoskoro

Zemný plyn aj chov dobytka 

Odborníci upozorňujú na dopad metánu v šiestej správe Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC), ktorý správu zverejnil v pondelok, uvádza agentúra Reuters.

Vedci žiadajú „silné, rýchle a trvalé zníženie“ tohto plynu. Správa upozorňuje, že metán hrá čoraz väčšiu úlohu pri globálnom otepľovaní. Ide o plyn bohatý na uhlík, ktorý pochádza zo skládok, poľnohospodárstva a chovu zvierat, hlavne hovädzieho dobytka, ale tvorí sa aj pri ťažbe ropy a zemného plynu. Je tiež hlavnou zložkou zemného plynu.

Reuters uvádza, že znižovanie množstva tohto plynu by mohlo byť bolestivé pre krajiny, ktoré stavili na zemný plyn ako na ekologickejšiu variantu za uhlie. Rovnako aj pre krajiny, v ktorých je poľnohospodárstvo a chov zvierat dôležitým odvetvím.

Otepľuje planétu viac, rozkladá sa ale rýchlejšie ako CO2

štvrtá správa IPCC uvádzala, že metán má 72-krát väčší potenciál pri otepľovaní našej planéty ako je to pri rovnakom množstve oxidu uhličitého za 20 rokov. Rozdiel je ale v trvácnosti týchto dvoch plynov. Metán v atmosfére pretrvá zhruba desaťročie, zatiaľ čo molekuly CO2 sa budú v atmosfére vyskytovať stovky rokov.

Európu v budúcnosti čakajú smrtiace letá. Nielen extrémne horúčavy, ale aj ničivé búrky a povodne ako v Nemecku

Prezident Inštitútu pre správu a udržateľný rozvoj Durwood Zaelke, ktorý je zároveň aj vedúci hodnotiteľ IPCC pre Guardian uviedol, že zníženie metánu spolu s CO2 je pravdepodobne jediný spôsob ako zabrániť nárastu teploty o 1,5 ° C nad úrovňou pred industrializáciou. Táto úroveň bude zlomom, kedy na už nebudú dať extrémy počasia odvrátiť.

„Zníženie metánu je najväčšou príležitosťou na spomalenie otepľovania do roku 2040,“ povedal Zaelke. „Musíme tejto núdzovej situácii čeliť.“

Metán sa uvoľňuje aj v dôsledku globálneho otepľovania morí, množstvo metánu sa nachádza zamrznutého vo forme ľadu. Ak budú stúpať teploty hrozí, že sa tento metánový ľad roztopí a väčšie množstvo uvoľneného metánu ešte viac oteplí planétu.  

Klimatické zmeny sú ako maratón, tvrdí vedec 

Hrozbu metánu by mal preberať aj novembrový klimatický samit OSN v Glasgowe. Ten ako prioritu stanovil postupné vyraďovanie uhlia, ktoré spôsobuje prudké emisie ale zároveň aj chráni pred prudkým otepľovaním. Častice síry, ktoré vykurovanie uhlím produkuje, chránia Zem pred prudkým otepľovaním tým, že odkláňajú slnečné svetlo.

Si ochotný obmedziť sa, aby tvoje deti a vnúčatá mohli mať normálny život?

„Klimatické zmeny sú ako maratón – musíme zostať v závode. Obmedzenie oxidu uhličitého nepovedie v nasledujúcich 10 rokoch k ochladeniu a okrem toho bude naša schopnosť bojovať proti zmene klímy natoľko ohrozená, že hrozí, že nebudeme môcť pokračovať. Zníženie metánu nám dáva čas,“ dodal Zealke.

Vedci v posledných rokoch zaznamenali nárast hladín metánu pochádzajúceho z čoraz zväčšujúceho sa chovu zvierat ako aj z nesprávnej ťažby nerastných surovín.

Množstvo emisií metánu pochádza z Ruska

Podľa environmentálneho programu OSN sa emisie metánu zvýšili rekordne a ich odhad môže byť ešte podhodnotený. Veľká časť z nich pochádza z Ruska, uvoľňujú sa pri ťažbe ropy a zemného plynu. Rusko pritom prijalo Parížsku klimatickú dohodu a časti týchto emisií by dokázalo zabrániť pomocou modernej techniky.

Správa žiada krajiny, aby prijali „agresívne plány na zníženie ropného a plynového metánu“. „Dnes je viac ako 40 % ťažkého plynu – metánu z Ruska, ktorý je horší pre klímu ako uhlie,“ povedal Paul Bledsoe, bývalý poradca pre klímu v Clintonovom Bielom dome a v súčasnosti pracuje v Inštitúte progresívnej politiky vo Washingtone. „EÚ by mala začať merať a potom regulovať emisie metánu zo všetkých svojich dovozov zemného plynu, aby začala čistiť globálny zemný plyn.“

zdroj: Unsplash/Martin Adams

Podľa agentúry Reuters Európska únia spolu so Spojenými štátmi predstavujú viac ako tretinu svetovej spotreby zemného plynu.

Očakáva sa, že administratíva Joea Bidena predstaví nové  tvrdšie obmedzenia pre metán ako tie pochádzajúce z administratívy Baracka Obamu, ktoré následne Donald Trump úplne zrušil.

Vedci navrhujú, aby krajiny prijali podobnú dohodu ako je Parížska klimatická dohoda, ale nová dohoda by sa týkala výlučne obmedzenia metánu. Obmedzenie by začalo najskôr pri ropných a plynných vrtoch, kde je najjednoduchšie obmedziť množstvo emisií pomocou nových technológií.

Zdroje: Guardian, Reuters, IPCC, IPCC

Najnovšie videá

Trendové videá