Bol hrdinom demokratov počas pandémie. Bojoval proti sexuálnemu obťažovaniu, teraz kvôli nemu musel odstúpiť
- Guvernér New Yorku Andrew Cuomo rezignoval v dôsledku obvinení zo sexuálneho obťažovania
- Cuomo, ktorý sa pýšil statusom obľúbeného politika, mal obťažovať až 11 žien
- Na verejnosti pritom bojoval proti sexuálnemu obťažovaniu a za ženské práva
- Jeho obete tvrdia, že sa ich nevhodne dotýkal, bozkával ich alebo im dával návrhy a zvláštne otázky
- Guvernér New Yorku Andrew Cuomo rezignoval v dôsledku obvinení zo sexuálneho obťažovania
- Cuomo, ktorý sa pýšil statusom obľúbeného politika, mal obťažovať až 11 žien
- Na verejnosti pritom bojoval proti sexuálnemu obťažovaniu a za ženské práva
- Jeho obete tvrdia, že sa ich nevhodne dotýkal, bozkával ich alebo im dával návrhy a zvláštne otázky
Trojnásobný guvernér štátu New York Andrew Cuomo patrí k najznámejších guvernérom v Spojených štátoch. Počas svojho viac ako 10-ročného pôsobenia na čele štátu sa stal hviezdou Demokratickej strany. Zviditeľnil sa hlavne počas pandémie, keď štát New York čelil najväčšiemu počtu nakazených a úmrtí v celých Štátoch.
Vtedajší prezident Donald Trump sa svojmu rodnému štátu otočil chrbtom. „Newyorčania budú trpieť, a to je ich problém,“ mal vyhlásiť jeho zať, tiež rodený Newyorčan Jared Kushner na porade tímu pre koronavírus v Bielom dome. Cuomo sa vtedy viackrát dostal do prestreliek so samotným prezidentom aj jeho administratívou. Pričom poukazoval na ich neschopnosť a tešil sa preto veľkej popularite.
Šesťdesiattriročný potomok talianskych imigrantov sa preslávil aj ako bojovník za ženské práva a proti sexuálnemu obťažovaniu, ktoré bolo veľmi rozšírené v newyorskej spoločnosti. Nakoniec ho práve údajné sexuálne obťažovanie pripravilo o kreslo guvernéra.
K rezignácii prispel verejný nátlak aj hrozba impeachmentu
Po verejnom nátlaku zo strany verejnosti, špičiek Demokratickej strany, predstaviteľov Kongresu za štát New York, šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi, vedúceho senátnej väčšiny Chucka Schumera ale aj samotného prezidenta Joea Bidena, oznámil utorok Cuomo rezignáciu.
Obvinenia newyorskej prokuratúry a 11 žien, ktoré tvrdia, že ich sexuálne obťažoval, poprel a tvrdí, že sú súčasťou politického boja, uvádza TASR. Jeho rozhodnutie nadobudne účinnosť o 14 dní, keď ho v súlade s platnými zákonmi štátu New York na poste oficiálne nahradí vôbec prvá guvernérka v histórii štátu Kathy Hochulová. Politička doteraz zastávala pozíciu zástupkyne guvernéra. Ide o skúsenú političku. V rokoch 2011 – 2013 bola aj členkou Snemovne reprezentantov Kongresu USA za demokratov.
Šesťdesiatdvaročná politička sa minulý týždeň taktiež pripojila k výzvam na Cuomovo odstúpenie.
Guvernérovu demisiu označila v utorok za „správny krok, ktorý je v najlepšom záujme Newyorčanov“.
Ak by nepodal demisiu, hrozilo by mu podanie ústavnej žaloby, tzv. impeachmentu, v rámci ktorého by mohol byť odvolaný z funkcie. Podľa televízie NBC News je možné, že jeho problémy so zákonom môžu len teraz začať a politik môže čeliť civilným žalobám.
Prezentoval sa ako bojovník proti sexuálnemu násiliu
Podľa záverov vyšetrovania Newyorskej prokuratúry vyplýva, že guvernér sexuálne obťažoval 11 súčasných i bývalých štátnych zamestnankýň, čím porušil federálne zákony i legislatívu štátu New York, uvádza TASR.
Prokurátorka Letitia Jamesová uviedla, že sa Cuomo dopustil „nevítaných a nekonsenzuálnych dotykov a mal množstvo komentárov sugestívnej sexuálnej povahy, čo vytváralo pre ženy nepriateľské pracovné prostredie“.
Práve proti takému prostrediu guvernér v roku 2019 zbrojil. „Ctime si všetky ženy, ktoré prežili túto bolesť a prežili toto poníženie,“ cituje Washington Post Cuomove slová pri podpise legislatívy, ktorá mala uľahčiť zneužitým ženám dosiahnutie spravodlivosti. „Poctime si ženy, ktoré mali odvahu prísť a porozprávať svoj príbeh.“
Neskôr sa mal sám pokúsiť zdiskreditovať ženu, ktorá prvá prehovorila o sexuálnom obťažovaní guvernérom, ukazuje 165-stranová správa prokuratúry.
Rozpor medzi správaním na verejnosti a v súkromí
Práve rozpor medzi guvernérovým verejným vystupovaním a správaním v súkromí dodáva celej kauze ešte škandálnejší rozmer.
„Preskúmanie zistení v správe v porovnaní so súčasnými verejnými vyhláseniami Cuoma odhalí vodcu, ktorý sa zdal úplne oddelený od svojho osobného správania a od svojej verejnej osobnosti.
Vyšetrovanie opakovane ukázalo, že sa v súkromí správal presne tak, ako to na verejnosti opakovane odsudzoval – oplzlé komentáre k mladým ženám, bozkávanie zamestnankýň na ústa, požiadavka na sedenie v lone a opakované nevhodné dotyky žien,“ konštatuje Washington Post.
Cuomo a jeho administratíva prijali viacero zákonov, ktoré sa dotýkali problematiky sexuálneho obťažovania. Napríklad zákon, ktorý limituje premlčanie v prípade znásilnenia v štáte New York.
Guvernér pritom aktívne spolupracoval so ženskými organizáciami ako Time’s Up a pri podpise legislatív sa objavovali aj známe bojovníčky za ženské práva herečky Julianne Mooreová a Mira Sorvinová. Podporoval ja hnutie #MeToo.
Feministická agenda ako nástroj pre politické body
Bojom so sexuálnym obťažovaním Cuomov boj za ženské práva nekončil. Feministická agenda jeho administratívy mu prinášala potrebné politické body. Rovnosť žien sa stala ústrednou kampaňou jeho volebnej kampane v roku 2014.
„Neopustím túto zem,“ povedal Cuomo počas volebnej kampane, „kým tento štát nevyhlási, že moje tri dcéry sa rovnajú akýmkoľvek trom chlapcom kdekoľvek.“
„Keď uspejú ženy, uspeje New York,“ znelo heslo Cuomovej agendy pre ženy v roku 2018. Mnoho žien, ktoré ho vnímali ako bojovníka za ich práva opisujú, že sú sklamané a cítia sa zradené.
Ako bojovník proti sexuálnemu násiliu sa tváril aj v roku 2018 pri nominácii Bretta M. Kavanaugha na sudcu najvyššieho súdu. Nominant Donalda Trumpa sa mal dopustiť sexuálneho obťažovania viacerých žien na strednej a vysokej škole.
„Lacné a zosmiešňujúce bolesť ženy, ktorá trpí sexuálnym útokom, je to dehonestujúce. Republikáni si z týchto vypočutí robia výsmech,“ uviedol Cuomo na Twitteri po vypočutí Kavanaughových obetí.
Poradkyne bozkával a dával im nevhodné otázky a návrhy
Sám sa ale mal takéhoto chovania v súkromní dopúšťať. Ako prvá na nevhodné správanie guvernéra upozornila jeho bývala poradkyňa Lindsey Boylanová ešte v decembri minulého roku. Na Twitteri uviedla, že ju guvernér sexuálne obťažoval a mnoho ľudí o tom malo vedieť.
NBC News uvádza, že Cuomo ju mal bozkávať na ústa, dávať jej nevhodné návrhy ako hranie striptízového pokru a taktiež sa jej nevhodne dotýkať na chrbte, nohách a bokoch. Práve Boylanovú sa mal pokúšať guvernér zdiskreditovať, keď do tlače vypustil informácie, ktoré ju vykresľujú v negatívnom svetle.
Ako ďalšia sa k obvinenia pridala jeho bývalá poradkyňa Charlotte Bennettová. New York Times uvádza, že guvernér ju mal bozkávať na pery a pýtať sa, či podviedla alebo chce podviesť svojho partnera. Cuomo sa jej mal tiež pýtať, či chce mať sex so staršími mužmi a naznačil jej, že by bol ochotný randiť s niekým, kto má 22 rokov. Bennettová mala vtedy 25 rokov.
Guvernér jej tiež rozprával, že sa cíti osamelý. Bývalej asistentke, ktorá už predtým zažila sexuálny útok mal viackrát povedať, že bola znásilnená. „Spôsob, akým opakoval: ‚Bola si znásilnená a zneužitá, a napadnutá a napadnutá a zradená‘, znova a znova, keď sa mi pozeral priamo do očí, bol niečo ako z hororu,“ cituje Bennettovú New York Times.
Ďalšia bývalá poradkyňa Karen Hintonová pre MSNBC uviedla, že ju guvernér pozval do svojej izby ešte v roku 2020. Tam ju objal, a keď sa odtiahla, tak ju k sebe opäť pritiahol.
„On chápe, aký je zákon o sexuálnom obťažovaní v New Yorku, veď zákon sám podpísal!“ dodala Hinton.
Obvinenia stále popiera, dôkazy hovoria niečo iné
Guvernér tieto obvinenia odmietol s tým, že nešlo o sexuálne dotyky a bozkávanie na líca i na čelo a aj objímanie je súčasťou jeho povahy, pričom ide o priateľské gestá. Vo svojej reči, ktorou oznámil rezignáciu uviedol, že si neuvedomil kultúrne a vekové rozdiely, ktoré prebehli v mladšej generácii a mohli by vysvetliť tieto obvinenia.
Obete jeho správania s ním ale nesúhlasia. „Sexuálne ma obťažoval. Nie som zmätená. Nie je to mätúce. Žijem v realite a je smutné vidieť, že on nie,“ uviedla Bennettová pre CBS News.
Guvernérovi mali radiť, ako komunikovať v prípade obvinení aj známe osobnosti, konkrétne jeho brat, moderátor CNN Chris Cuomo a Lis Smithová, ktorá bola najvyššou komunikačnou poradkyňou v prezidentskej kampani Peta Buttigiega (súčasného ministra dopravy USA).
Aj napriek guvernérovmu popieraniu slová týchto dvoch žien potvrdili viacerí svedkovia, čo uvádza aj prokuratúra. „Tam, kde guvernér konkrétne odmietol správanie, na ktoré si sťažovateľky jasne spomenuli … sme zistili, že jeho odmietnutia nie sú dôveryhodné a sú v rozpore s váhou dôkazov získaných počas nášho vyšetrovania,“ uvádza správa prokuratúry.
Poradkyňa mu mala pomáhať kryť sexuálne obťažovanie
Okrem guvernéra odstúpila aj jeho poradkyňa Melissa DeRosová. Poradkyňa napísala na Twitteri, že uplynulé dva roky boli pre ňu „emocionálne a mentálne náročné“. Napriek tomu v stanovisku dodala, že je „navždy vďačná za príležitosť pracovať s talentovanými a angažovanými kolegami v mene štátu,“ uvádza TASR.
Podľa vyšetrovateľov DeRosová stála na čele snahy zdiskreditovať Boylanovú, ktorá ako prvá verejne obvinila guvernéra Cuoma zo sexuálneho obťažovania. Meno DeRosaovej sa viackrát objavilo vo aj vyšetrovacej správe.
Zdroje: TASR, NBC News, Washington Post, NY AG LETITIA JAMES, NBC News, New York Times, MSNBC, CBS News