Pri pozitívnom výsledku testu budeš musieť kontaktovať ľudí, s ktorými si sa stretol, ÚVZ zverejnil nové vyhlášky

  • Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vo štvrtok zverejnil prvé tri vyhlášky, ktoré reagujú na nový COVID automat
  • Opatrenia sa týkajú nosenia rúšok a respirátorov, návštev v nemocniciach a izolácie pozitívnych osôb
  • Platiť budú od pondelka 16. augusta
Odsúdili Mariána Magáta
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vo štvrtok zverejnil prvé tri vyhlášky, ktoré reagujú na nový COVID automat
  • Opatrenia sa týkajú nosenia rúšok a respirátorov, návštev v nemocniciach a izolácie pozitívnych osôb
  • Platiť budú od pondelka 16. augusta

Po mimoriadnom rokovaní vlády, ktoré sa konalo 10. augusta, sa vyjadril minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „COVID automat bol prijatý jednohlasne s drobnými úpravami, celé znenie sa dozvieme čoskoro. Taktiež bol schválený COVID automat pre okresy. Rozdelenie je platné od 16. augusta, kde všetky okresy okrem deviatich ostávajú v zelenej farbe. Ostatné sú v režime ostražitosti, teda v oranžovej farbe“, povedal na tlačovej konferencii Vladimír Lengvarský.

Na nový COVID automat reaguje aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, a to zverejnením nových opatrení, ktoré budú platiť od 16. augusta.

Nosenie rúška je v zelených okresoch povinné

Z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vyplýva, že nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch. Respirátor však bude povinný v stupňoch ohrozenia, teda ak sa okres dostane do červenej, bordovej alebo čiernej farby.

„V okresoch v stupňoch monitoring a ostražitosť (zelená a oranžová farba) bude možné respirátor nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou,“ uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ.

Prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom či rúškom v exteriéri je povinné len v okresoch v 2. alebo 3. stupňa ohrozenia, čiže okresy, ktoré sa nachádzajú v bordovej a čiernej farbe.

V exteriéri okresov, ktoré sú v 1. stupni ohrozenia (červená farba), ostražitosť (oranžová farba) alebo monitoring (zelená farba) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach, informuje Teraz.

„Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie,“ dodal Eliáš. Ostatné ustanovenia sa nemenia.

V nemocniciach sa uplatnia výnimky

Návštevy na lôžkových oddeleniach v nemocniciach budú zakázané. Uplatnia sa však výnimky. Výnimky budú mať, tak ako aj doteraz, kňazi podávajúci sviatosť pomazania chorým a umierajúcim. „Navštevovať bude možné aj osoby v paliatívnej starostlivosti, ťažko choré a umierajúce,“ uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.

Osoba, ktorá navštívi svojho blízkeho v nemocnici, musí byť plne zaočkovaná, mať prekonané ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami, alebo disponovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19.

Ako vnímaš opatrenia v boji proti koronavírusu?

PCR alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín od odberu a antigénový test nemôže byť starší ako 24 hodín od odberu. Úrad pripomína, že potvrdenie o zaočkovanosti, prekonaní ochorenia COVID-19 je možné nahradiť aj digitálnym COVID preukazom EÚ.

Vyhláška ďalej hovorí, že osoby s príznakmi na koronavírus sú povinné oboznámiť všetkých ľudí, s ktorými prišli do kontaktu dva dni pred ich objavením. Takisto osoba, ktorá je pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19, musí informovať ľudí, s ktorými prišla do kontaktu počas dvoch dní pred odberom vzorky. Týka sa to všetkých pozitívne testovaných či už PCR testom, LAMP testom alebo antigénovým testom, uvádza Teraz.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: teraz.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá