Projekt Živé miesta graduje: Matúš Vallo predstavil ďalšiu lokalitu, ktorú zmení na nepoznanie
- Projekt Živé miesta spomalila pandémia, momentálne opäť pracujú
- V Dúbravke pribudne vodná plocha aj multifunkčný pavilón
- Projekt Živé miesta spomalila pandémia, momentálne opäť pracujú
- V Dúbravke pribudne vodná plocha aj multifunkčný pavilón
Bratislava bude opäť o niečo krajšia, projekt primátora Bratislavy Matúša Valla je v plnom prúde. Naše hlavné mesto bude už v najbližších mesiacoch vyzerať opäť trochu inak. Vallo predstavil ďalší verejný priestor, ktorý si prejde zmenou: „Pokračujeme so Živými miestami: verejný priestor pri Dome služieb v Dúbravke oživíme vodnou plochou a multifunkčným pavilónom,“ píše na Facebooku.
Dom služieb v Dúbravke sa zmení na nepoznanie
Metropolitný inštitút Bratislavy v spolupráci s mestom a Dúbravkou predstavili nový návrh na revitalizáciu ďalšieho verejného priestoru. Ide o Dom služieb v spomínanej mestskej štvrti.
Návrh pripravili architekti, ktorí oň vyhrali súťaž. Ich ambíciou bolo pozitívne ovplyvniť celú mestskú časť a pri návrhu mysleli na všetky vekové skupiny Bratislavčaniek a Bratislavčanov.
Súčasťou zrenovovaných priestorov má byť vodná plocha s pobytovou funkciou, nová trávnatá plocha pri fontáne, ktorá bude vhodná na oddych aj jednoduché športy. Na mieste postavia pavilón, ktorý sa bude používať na trhy, alebo miestne komunitné či športové podujatia. Pribudnú lavičky, verejné osvetlenie, aj nové stromy.
V súčasnosti uvažujú aj nad tým, že Dom služieb zbavia vizuálneho smogu a na fasáde jednej z priľahlých bytoviek urobia priestor pre umelecké dielo.
S realizáciou plánov by sa malo začať v druhej polovici budúceho roka.
Pôvodný zoznam oblastí, ktoré mali prejsť zmenou, bol zverejnený už vo februári roka 2020. Krátko po tom však vypukla pandémia, ktorá realizáciu projektu výrazne spomalila. V posledných mesiacoch sa však väčšina plánov posunula vpred.
Pri rekonštrukcii myslia aj na klimatickú krízu
Počas tohto roka predstavili a naďalej budú predstavovať viaceré projekty týkajúce sa úprav a obnovy verejných priestranstiev. Odhalené by mali byť aj ďalšie princípy a štandardy. Tie sa budú venovať výsadbe zelene či prístreškom na zastávkach MHD.
Na zeleni si v našom hlavnom meste dávajú pri rekonštrukcii verejných priestranstiev záležať. Mala by totiž pomôcť zmierniť dopady klimatickej krízy, ktorej celosvetovo čelíme.
Magistrát v tomto roku predstavil aj podobu nového areálu, ktorý nesie názov Živé námestie. Vznikne spojením Kamenného námestia, Námestia Nežnej revolúcie a Námestia SNP. Ide tak o najväčší centrálny priestor v hlavnom meste. Verejný priestor tak po desaťročiach opäť zjednotia, pričom sľubujú, že každé námestie si zachová svoju vlastnú atmosféru.
Za celým projektom stojí aj Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorého cieľom je priniesť do zanedbaných mestských častí, parkov a oblastí, kvalitnú architektúru. Ide o príspevkovú organizáciu hlavného mesta, ktorá vypracúva strategické dokumenty. Tie vedú k správnemu plánovaniu a smerovaniu dynamicky sa vyvíjajúceho mesta.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu