Kollár: Zastaviť deltu nepomáha testovanie, lockdown, ani rúška. Pribudlo 81 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 358 575 za predchádzajúci deň pribudlo 2 458 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 135 562 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 025 ľudí
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Emilio Morenatti
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 358 575 za predchádzajúci deň pribudlo 2 458 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 135 562 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 025 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 81 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 21 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 5 380 RT-PCR vyšetrení a 7 513 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 158 vzoriek z celkového počtu 160 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,8% zastúpenie. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (22), nasleduje Košický (14),Banskobystrický (12), Prešovský (10), Trnavský (7), Nitriansky (6), Žilinský (6) a Trenčiansky (4). Je medzi nimi 33 mužov a 48 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 188 261 a žien 206 024.

V nemocniciach je hospitalizovaných 71 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 47 ľudí. Na JIS sú 8 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 4 osoby. 😞 Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 547 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 90 825 pričom takto bolo pozitívne testovaných 394 285 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 681 072 z čoho bolo pozitívne testovaných 384 453 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 718 814. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Je takmer jedno aké tvrdé opatrenia zavedieme, tvrdí matematik

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti konštatuje, že Nový Zéland, Austrália, Vietnam a Taiwan sú skvelé príklady dlhodobého pandemického úspechu. „Z nich si mal svet brať príklad. Dnes sa na to však už pozerá úplne inou optikou, čas došiel už aj na nich. Predstava, že sa dá pred tak infekčným variantom ako je delta izolovať, je totiž extrémne naivná. Nedarí sa to nikde, ani tam, kde bojujú s pandémiou opatreniami dlhodobo takmer ideálne,“ tvrdí odborník.

Zastaviť deltu podľa jeho slov nepomáha testovanie, ani lockdown, ani rúška. Pomáha už len jedna jediná zbraň a tou je imunizácia obyvateľstva. Buď čo najúčinnejšou vakcínou podanou viackrát, alebo samotnou infekciou (napr. v predchádzajúcej vlne).

richard kollár
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Tie krajiny, kde vlnu nemali a vakcinujú pomaly, čaká veľmi nepríjemné obdobie, keďže vírus je ďaleko nad ich sily. Je až neuveriteľné, že toto nečakali, a tak vážne podcenili očkovanie.“

Nový Zéland má plne očkovaných asi 20 % obyvateľstva, Austrália cca. 28 % (ale už viac ako 50 % jednou).

Asi jediná krajina, ktorá má ako tak šancu, zostáva podľa Kollára Singapur. Plne zaočkovaných majú už viac ako 78 % celej populácie. „Aj tam sa však pravdepodobne čoskoro prirodzene domoria. Šancu má určite aj Čína, ktorá vakcinuje rýchlo, ale zrejme menej účinnými vakcínami. Tam to bude tiež zaujímavé na jeseň sledovať, za vodou nie sú ešte určite.“

Hovorí, že ani Slovensko nevakcinuje nejak rýchlo, najmä vzhľadom na vysokú dostupnosť vakcín ako málokde na svete. „Však na čo? My si poradíme aj bez vakcín. Ešte že sme mali veľkú poslednú vlnu.“

Upozorňuje, že zatiaľ nevieme, aká veľká presne bola a koho všetkého zasiahla. To sa podľa jeho odhadov dozvieme takmer úplne presne už v najbližších mesiacoch na základe počtov nových prípadov, hospitalizácií a úmrtí. Je podľa neho neuveriteľné, že ešte stále pri takej dostupnosti informácií, akú máme, sa vyskytujú dva úplne protichodné tábory.

Hlasovanie sa nepodarilo načítať.

„Ten jeden si myslí, že vakcíny sú zlo a ohrozenie predstavujú ony a nie COVID-19. Ten druhý si myslí, že tvrdé opatrenia najbližší pol rok, rok, dva roky, či dlhšie, dokážu u nás vlnu delty zastaviť. Že sa dá pred ňou zase skryť za respirátor. Že stačí deti nepustiť do škôl. Obidva tieto tábory majú rovnaký problém, nevedia pracovať správne so štatistikou, najmä s tzv. rare events.“

Vyhodnocovať veľmi malé čísla nie je podľa uznávaného matematika práve jednoduché. Objasňuje, že na Slovensku sme nikdy nevedeli rozlíšiť ani to, keď niekto ukradne 5 miliónov alebo 5 miliárd.

„Príliš veľa núl. A tak je to aj s malými číslami. 0.001 alebo 0.000001 vyzerajú jednoducho podobne. A v televízii, či na internete často dokonca rovnako. Áno, nie je to jednoduché.“

Tvrdí, že stále sa pýtame na priemery či medián. Lenže, túto pandémiu už dávno riadia práve extrémne štatistiky. Priemery v nej podľa Kollára nemajú takmer žiadnu výpovednú hodnotu.

„Slovensko už nemá veľmi čo spraviť s tým, čo ho v najbližších mesiacoch čaká, je takmer jedno aké tvrdé opatrenia zavedieme, môžeme vlnu len trochu predĺžiť. To je samozrejme dôležité, keďže potrebujeme zabezpečiť, aby sme opäť neprekročili kapacitu nemocníc, čo reálne asi niekde na Slovensku hrozí. Lenže tam naše možnosti končia.“

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár

Najnovšie videá

Trendové videá