Odišli od Muska a Bezosa a vytvorili hypersonické lietadlo. Odvezie ťa z New Yorku do Paríža len za hodinu a pol
- Spoločnosť Hermeus tvrdí, že jej lietadlá budú lietať hypersonicky
- Lietadlo Hermeusa má zvládnuť let z New Yorku do Paríža za hodinu a pol
- Prepravná kapacita má byť 20 pasažierov. Hermeus tvrdí, že prevádzky lietadla sa dočkáme už v roku 2029
- Teraz spoločnosť vyhrala aj zákazku na hypersonický dron od US Air Force. Zostrojiť má aj Air Force One
- Spoločnosť Hermeus tvrdí, že jej lietadlá budú lietať hypersonicky
- Lietadlo Hermeusa má zvládnuť let z New Yorku do Paríža za hodinu a pol
- Prepravná kapacita má byť 20 pasažierov. Hermeus tvrdí, že prevádzky lietadla sa dočkáme už v roku 2029
- Teraz spoločnosť vyhrala aj zákazku na hypersonický dron od US Air Force. Zostrojiť má aj Air Force One
V poslednej dobe ako by sa roztrhlo vrece s projektami na nadzvukové lietanie. Už v minulosti sme písali o viacerých spoločnostiach ako Boom Supersonic, Spike Aerospace, Aerion Supersonic alebo aj o nadzvukovom lietadle NASA X-59, ktoré majú prepravovať ľudí už o niekoľko rokov.
Ďalšia spoločnosť Hermeus tvrdí, že jej lietadlá budú lietať dokonca hypersonicky. Hypersonická rýchlosť je definovaná od rýchlosti Mach 5, čiže 5-krát viac ako rýchlosť zvuku.
Lietadlo Hermeus má zvládnuť let z New Yorku do Paríža za hodinu a pol. Teraz trvá prekonanie tejto vzdialenosti približne 7 a pol hodiny.
Lietadlo má mať prepravnú kapacitu 20 pasažierov. Hermeus tvrdí, že prevádzky lietadla sa dočkáme už v roku 2029.
Spoločnosť uvádza, že kratšia doba cestovania by mala priaznivé účinky na ekonomiku. „Lietadlá Mach 5 majú potenciál vytvoriť ďalšie štyri bilióny dolárov globálneho ekonomického rastu ročne, čím sa uvoľnia značné zdroje, ktoré je možné použiť na riešenie najväčších problémov sveta,“ tvrdí spoločnosť.
Zákazka za 60 miliónov od US Air Force
Hermeus sa môže pochváliť novým úspechom, vyhral zákazku na zostrojenie testovacieho lietadla pre US Air Force. Zákazka má hodnotu 60 miliónov dolárov a má otestovať patentovaný motor spoločnosti s názvom TBCC. Testovací model lietadla nesie názov Quarterhorse, po americkom vyšľachtenom dostihovom koňovi. Prototypy Quarterhorse by mali byť hotové v roku 2024.
„Americké vojenské letectvo uznáva malé obchodné partnerstvo za dôležitú súčasť riadenia inovácií. Zníženie rizika v technológiách vysokorýchlostnej dopravy, ako to robíme s touto zmluvou, poskytuje krátkodobé aj dlhodobé výhody americkému letectvu,“ uviedol podplukovník Joshua Burger.
Forbes uvádza, že skôr ako o lietadlo pôjde v prípade zákazky Air Force o dron, ktorý má preveriť možnosti hypersoniky. USA výrazne zaostávajú za Ruskom a Čínou v oblasti hypersoniky. Obe konkurenčné veľmoci už hypersonické strely majú. USA je len vo fáze vývinu strel, prípadne dronov.
Nerobíme nič zázračné, tvrdí prevádzkový riaditeľ
Medzi zakladateľov Hermeusu patria bývalí zamestnanci spoločnosti SpaceX Elona Muska a tiež spoločnosti Blue Origin Jeffa Bezosa, uvádza CNN.
Lístky by mali stáť okolo 3 000 dolárov za jednosmerný lístok medzi New Yorkom a Londýnom.
Zakladatelia Hermeus tvrdia, že pri výstavbe nadzvukových lietadiel budú využívať už existujúce materiály. „Nerobíme nič príliš zázračné,“ povedal Ars Skyler Shuford, hlavný prevádzkový riaditeľ spoločnosti pre portál Ars Technica. „Chceme robiť inžinierstvo, nie vedu.“
Primárne materiály budú zahŕňať titán. Pohon, ktorý je najčastejším problémom nadzvukového lietania, bude riešený turbínovým motorom s kombinovaným cyklom.
Dron pre Air Force nie je jedinou zákazkou, ktorú spoločnosť dostala od armády. Prvá zákazka mala demonštrovať, že motor lietadla je schopný dosiahnuť rýchlosť Mach 5. Ďalšia zákazka sa týka hypersonického Air Force One pre prezidenta Spojených štátov, ktoré by malo lietať tiež rýchlosťou Mach 5.
https://twitter.com/gtalumni/status/1364711974001647620
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Forbes, CNN, Ars Technica