Putin buduje ďalšie jadrové ponorky, ktoré sú schopné odpaľovať hypersonické strely. USA nechce ostať „na chvoste“
- Ruská federácia na čele s Vladimirom Putinom naďalej rozširuje svoj bojový arzenál
- Putin oznámil výstavbu ďalších ponoriek s jadrovým potencionálom
- Podľa vicepremiéra Jurija Borisova to budú ponorky triedy Jaseň, ktoré sú schopné odpaľovať hypersonické strely
- Spojené štáty nechcú byť tretie v oblasti hypersoniky. Do roku 2023 by mali mať funkčný prototyp
- Ruská federácia na čele s Vladimirom Putinom naďalej rozširuje svoj bojový arzenál
- Putin oznámil výstavbu ďalších ponoriek s jadrovým potencionálom
- Podľa vicepremiéra Jurija Borisova to budú ponorky triedy Jaseň, ktoré sú schopné odpaľovať hypersonické strely
- Spojené štáty nechcú byť tretie v oblasti hypersoniky. Do roku 2023 by mali mať funkčný prototyp
Ruská federácia na čele s Vladimirom Putinom naďalej rozširuje svoj bojový arzenál. Putin nariadil trom lodeniciam, aby začali s výrobou šiestich vojenských plavidiel určených pre ruské námorníctvo, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na agentúry AP a TASS.
Ďalšie ponorky s jadrovou kapacitou
Šéf Kremľa prostredníctvom videokonferencie vydal rozkazy na stavbu dvoch jadrových ponoriek vyzbrojených medzikontinentálnymi balistickými raketami, dvoch ponoriek na dieselový pohon a dvoch korviet v lodeniciach v Severodvinsku, Petrohrade a Komsomoľsku na Amure.
„Naďalej budeme posilňovať potenciál ruského námorníctva, rozvíjať jeho základne a infraštruktúru, vyzbrojovať ho najmodernejšími zbraňami,“ povedal Putin podľa AP.
„Silné a suverénne Rusko potrebuje silné a vyvážené námorníctvo,“ doplnil šéf Kremľa.
Podľa AP je modernizácia vojenskej techniky pre Moskvu najvyššou prioritou. Moskva sa podľa americkej tlačovej agentúry snaží obnoviť námornú prítomnosť v tých častiach sveta, kde počas studenej vojny dominoval Sovietsky zväz.
„Budeme naďalej ukazovať ruskú vlajku v strategicky dôležitých námorných oblastiach,“ povedal Putin.
Stavať chcú ponorky triedy Jaseň, sú schopné odpaľovať hypersonické strely
Ruské námorníctvo podľa odhadov v súčasnosti disponuje zhruba šesťdesiatimi ponorkami rôzneho typu a niekoľkými desiatkami vojnových lodí, vrátane korviet, teda ľahkých plavidiel určených na sprevádzanie konvojov.
Podľa ruského vicepremiéra Jurija Borisova chce krajina investovať do najnovšej triedy ponoriek Jaseň. „Áno, samozrejme, budú postavené, bez nich sa nezaobídeme,“ cituje vicepremiéra portál National Interest. Práve táto trieda ponoriek s jadrovou kapacitou, konkrétne ponorka Kazaň, slúži na testovanie modernej hypersonickej strely Zirkon.
https://www.youtube.com/watch?v=D8McEDTsC3I
Hypersonickou strelou sa rozumie strela, ktorá je schopná dosiahnuť minimálne rýchlosť Mach 5, teda 5-násobnú rýchlosť zvuku. Ruská strela Zirkon dokáže dokonca letieť rýchlosťou Mach 9 vo výške 30-40 km. V uvedenej výške sa zvyšuje dolet a rýchlosť vďaka nižšiemu odporu vzduchu, uvádza Naval News.
Odborníci odhadujú, že strela dokáže niesť až 300-400 kg, dĺžka rakety je 8-10 metrov. Odpaľuje sa z vertikálnych odpaľovacích zariadení 3S-14, ktoré boli úspešne testované na bojových lodiach, mobilných zariadeniach a teraz aj na ponorkách.
Nebezpečenstvo hypersonických striel spočíva v ich vysokej rýchlosti, ktorá je zároveň ich strategická výhoda. Nepriateľský systém určený na detekciu hrozieb ich dokáže len s problémami odhaliť a zneškodniť.
„Zastavenie prichádzajúcich rakiet, ktoré sa rovnajú päťnásobku rýchlosti zvuku, predstavuje pre každú mocnosť veľkú výzvu a ich spustenie z ponoriek predstavuje ďalšie hrozby,“ uvádza National Interest.
Američania nechcú byť tretí
Už v minulosti sme informovali, že momentálne prebiehajú preteky v zbrojení v tejto oblasti. Okrem Ruska disponuje hyperosonickými strelami aj Čína.
USA investuje milióny do výskumu hypersoniky, no momentálne je za Ruskom a Čínou pozadu. S tým sa ale nemieni zmieriť a odmieta ostať na treťom mieste, informuje National Interest.
Americká armáda sa snaží dodržať svoj zrýchlený plán vývoja a dodávky diaľkovej hypersonickej zbrane (LRHW). Hypersonické strely by mali Američania začať využívať v roku 2023.
„Armáda sa rozhodla, že musíme rýchlo napredovať,“ povedal generálporučík Neil Thurgood, riaditeľ odboru hypersoniky. Vývin takýchto zbraní trvá väčšinou niekoľko rokov aj vďaka všadeprítomnej byrokracii.
Armáda chce docieliť, aby prototypy hneď po vyvinutí boli testované skúsenými vojakmi.
Americké hypersonické strely by mali byť umiestnené na mobilné a cestné zariadenie. Armáda má požiadavku, aby sa dalo mobilné zariadenie prepravovať vojenským lietadlom C-17 Globemaster III, ktoré teraz americká armáda využíva pri evakuácii v Afganistane.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, National Interest, National Interest, National Interest, Naval News