Deti na uliciach žobrú, ľudia jedia hmyz a predávajú pozemky. Madagaskar sužuje obrovský hladomor
- Prudké klimatické zmeny pôsobia na mnoho krajín, jednou z nich je Madagaskar
- V krajine musia deti žobrať o jedlo, obyvatelia sa stravujú hmyzom
- Prudké klimatické zmeny pôsobia na mnoho krajín, jednou z nich je Madagaskar
- V krajine musia deti žobrať o jedlo, obyvatelia sa stravujú hmyzom
Klimatická kríza sa našej planéty dotýka čoraz viac a nevyhla sa ani Madagaskaru. Ostrovný štát sa stal prvou krajinou, v ktorej klimatické zmeny spôsobujú hladomor. V dôsledku prudkých a nebezpečných zmien čelia obyvatelia krajiny potravinovej núdzi.
Sucho je v posledných rokoch v najhoršom štádiu doposiaľ a v dôsledku neho bolo zničených mnoho poľnohospodárskych komunít. Kvôli suchu musia obyvatelia krajiny migrovať po ostrove a konzumovať hmyz, aby prežili.
„Tieto podmienky možno prirovnať k hladomoru, no ich príčinou sú zmeny podnebia, nie vojenské konflikty,“ hovorí Shelley Thakralová zo Svetového potravinového programu OSN. Podľa najnovších údajov OSN v súčasnosti zažíva najvyššiu úroveň potravinovej neistoty približne 30-tisíc ľudí. Pred zberom úrody však Madagaskar vstúpi do „chudého obdobia“, v dôsledku čoho sa počet hladujúcich veľmi rýchlo zvýši.
Sucho sa v súčasnosti týka najviac väčších miest na juhu Madagaskaru. Najmä v tejto oblasti sa na uliciach nachádza mnoho malých detí, ktoré sú nútene žobrať. V dôsledku sucha sa zvyšujú aj ceny potravín, niektoré sa zvýšili až štvornásobne. „Ľudia rozpredávajú svoje pozemky, aby zarobili nejaké peniaze na jedlo,“ hovorí Tsina Endorová, ktorá v Tolanaro pracuje pre charitu Seed.
Zmena vodného hospodárstva dokáže pomôcť
Podľa Thakralovej ide o veľmi bezprecedentnú situáciu, nakoľko obyvatelia Madagaskaru prispievajú k zmene klímy minimálne. „Títo ľudia nespaľujú žiadne fosílne palivá, no aj napriek tomu trpia najviac,“ hovorí pre BBC.
Hoci sa Madagaskar s extrémnym suchom a zmenami počasia stretáva často, súčasná kríza je podľa odborníkov priamo spojená s klimatickými zmenami. Podľa najnovšej správy sa bude obdobie sucha predlžovať priamo úmerne s pokračujúcimi klimatickými zmenami.
„V mnohých ohľadoch to možno považovať za veľmi silný argument pre ľudí, ktorí chcú zmeniť svoje spôsoby,“ povedal doktor Rondro Barimalala, madagaskarský vedec pôsobiaci na Univerzite v Kapskom Meste v Južnej Afrike.
Súvislosť medzi suchom a klímou potvrdil aj riaditeľ Centra pre klimatické riziká Chris Funk. Podľa jeho slov by dokázalo pomôcť napríklad zlepšenie vodného hospodárstva. Odborník si myslí, že v krátkodobom horizonte sa dá urobiť veľa, aby sa obdobie sucha aspoň trochu zredukovalo. „Často môžeme predpovedať, kedy budú nadnormálne dažde a poľnohospodári môžu tieto informácie využiť na zvýšenie produkcie plodín. Voči klimatickým zmenám nie sme bezmocní,“ tvrdí.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: BBC