Odporcovia dúhového pochodu na ulici tvrdo napadli LGBTI komunitu, zranili aj desiatky policajtov

  • V ukrajinskej Odese vypukli tento víkend nepokoje, a to uprostred takzvaného „Pochodu rovnosti“
  • Jeho organizátormi boli členovia LGBT komunity
  • Do ulíc vyšli aj jeho odporcovia, ktorí tesne po skončení akcie napadli príslušníkov polície
LGBTI
TASR/AP/Czarek Sokolowski, Laszlo Balogh
  • V ukrajinskej Odese vypukli tento víkend nepokoje, a to uprostred takzvaného „Pochodu rovnosti“
  • Jeho organizátormi boli členovia LGBT komunity
  • Do ulíc vyšli aj jeho odporcovia, ktorí tesne po skončení akcie napadli príslušníkov polície

V dôsledku tohto stretu bolo zranených takmer 30 policajtov a zadržali viac ako 50 ľudí. Informovala o tom ukrajinská agentúra RFE/RL. Po centre Odesy pochodovalo s dúhovými vlajkami a rôznymi plagátmi približne 150 aktivistov a členov LGBT komunity.

zdroj: TASR/AP

Do ulíc však v približne rovnakom čase vyšli aj odporcovia dúhového pochodu, ktorí sú členmi organizácie „Tradícia a poriadok“. Tí usporiadali svoj vlastný „protipochod“ a tesne po skončení akcie napadli podľa ukrajinských médií autobus, v ktorom sa nachádzali účastníci dúhového pochodu, ako aj príslušníkov ukrajinskej polície.

„Približne 20 minút po skončení akcie sa skupina provokatérov začala správať neadekvátne voči príslušníkom polície. Vypukla bitka, pri ktorej bol použitý slzotvorný plyn,“ píše sa vo vyhlásení ukrajinskej polície.

V dôsledku nepokojov bolo zranených 29 policajtov, ktorých zranenia si vyžiadali aj lekárske ošetrenie. Zadržaných bolo 51 ľudí a proti mnohým z nich začali trestné stíhanie pre násilie voči príslušníkom policajných zložiek, vyvolanie hromadných nepokojov, či výtržníctvo. 

Podľa správy amerického ministerstva zahraničných vecí o ľudských právach bola už minulý rok medzi organizátormi Pride a políciou slabá komunikácia. Práve táto skutočnosť prispela k tomu, že orgány činné v trestnom konaní neposkytli zhromaždeniu adekvátnu ochranu.

zdroj: TASR/AP

„Mnohí sa obávali opakovania udalostí z minulého roka a nechceli prísť,“ povedala Anna Leonova, vedúcu organizačného výboru Odesa Pride pre tlačovú agentúra Dumskaya.

Aby sa zabránilo opakovaniu násilností z minulého roka, polícia tento rok nasadila viac ako 1 000 policajných príslušníkov, aby ochránili LGBT aktivistov pred približne 300 členmi organizácie „Tradícia a Poriadok“.

Bez konfliktov sa dúhové pochody neobišli ani v Poľsku. Počas víkendových pochodov LGBT ľudí v poľských mestách Čenstochová a Gdansk museli policajné zložky zabraňovať stretom s predstaviteľmi krajne pravicových skupín. Tí počas zhromaždení vykrikovali heslá namierené proti LGBTI komunite ako napríklad „Žiadna homosexuálna láska“.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Násilnosti prepukli predovšetkým v Čenstochovej, kde sa pochod LGBT ľudí konal neďaleko katolíckeho kláštora Jasna Góra z 15. storočia.

„Je to jasná provokácia, pretože LGBTI kruhy boli vždy protikatolícke a protikresťanské. Ich pochod týmto smerom, do srdca poľského národa, do srdca poľského katolicizmu, je teda otvorená provokácia,“ povedal pre agentúru AP Bartlomiej Czuchnowski, šéf regionálnej krajne pravicovej mládežníckej organizácie v meste Opole na juhozápade Poľska.

Krajne pravicové skupiny majú v Poľsku podporu pravicovej a nacionalisticky orientovanej vlády, ktorá vyzdvihuje historické väzby poľského národa na tradičné katolícke hodnoty. 

LGBTI aktivistka z Čenstochovej Monika Radecká uviedla, že síce vníma rastúcu podporu pochodov za ľudské práva, no podľa nej „stále existuje veľká skupina, ktorá ich nepodporuje“. „Čokoľvek my, LGBT ľudia, robíme, je to interpretované ako provokácia,“ povedala.

Na druhom z pochodov v Gdansku na severe Poľska sa zúčastnila aj tamojšia primátorka Aleksandra Dulkiewiczová a veľvyslanci niektorých krajín Európskej únie.

Zákon o životných partnerstvách

Tento víkend sa však neniesol len v znamení dúhových pochodov. Už včera sme ťa informovali, že Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) najnovšie predstavila návrh zákona o životných partnerstvách.

Predsedníčka strany Irena Bihariová priblížila, že cieľom navrhovanej právnej úpravy je dať všetkým párom na Slovensku, ktoré nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo, možnosť právneho uznania ich zväzku.

Tým by sa malo dosiahnuť zlepšenie ich životnej a právnej situácie a postavenia v spoločnosti, vrátane ich detí. Podotkla, že zahŕňa to tak aj heterosexuálne páry, ktoré z rôznych dôvodov nechcú uzavrieť manželstvo.

Podľa nej Slovensko dlhodobo ignoruje situáciu dotknutých párov a tým udržuje právny a spoločenský stav, v dôsledku ktorého sú páry rovnakého pohlavia prehliadané, diskriminované a vystavené neprimeraným a neodôvodneným prekážkam.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: RFE/RL, Progresívne Slovensko (PS), Dumskaya, HRP

Najnovšie videá

Trendové videá