Ministerstvo zdravotníctva: Za mRNA vakcínami sú desaťročia výskumu. Nejde o „narýchlo zbúchanú“ technológiu

  • Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky objasnilo vývoj mRNA vakcín
  • Technológia je vyvíjaná už desaťročia
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok TASR/Marcus Brandt/dpa, unsplash/Go to Lucas Vasques's profile Lucas Vasques
  • Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky objasnilo vývoj mRNA vakcín
  • Technológia je vyvíjaná už desaťročia

Mnohí ľudia, ktorí odmietajú očkovanie proti Covidu-19 uvádzajú ako dôvod to, že vakcína je podľa nich vyvinutá a schválená príliš rýchlo.

Vyvíjaná už desaťročia

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky informovalo, že vakcíny proti covidu sú postavené na mRNA technológii, ktorá je vyvíjaná už desaťročia.

„To, že sme dokázali vyvinúť a podmienečne schváliť prvé vakcíny na báze mRNA proti infekčnej chorobe SARS-CoV-2 za necelý rok, bolo možné len vďaka desaťročiam výskumu novej technológie založenej na mRNA,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva.

Na svojej sociálnej sieti ďalej objasňuje, že mRNA bola prvýkrát identifikovaná už v roku 1961, kedy vedci zistili, že táto nestabilná molekula je neoddeliteľnou súčasťou ľudských tiel a kopíruje informácie z DNA, čím usmerňuje vznik bielkovín v našich bunkách.

Vakcína
zdroj: TASR/Marcus Brandt/dpa

Rýchlosť neznamená uponáhľanosť

V prvých desaťročiach po jej objavení sa vraj pozornosť zameriavala najmä na pochopenie štruktúry a funkcie molekuly mRNA a jej metabolizmu v našich bunkách.

Museli byť tiež prekonané dve hlavné výzvy: 1) úspešné vpravenie mRNA do tela, 2) prevencia imunitnej reakcie proti samotnej molekule mRNA. Vďaka tomu, že sme to zvládli, pred pandémiou už prebiehal rozmach základného a klinického výskumu mRNA vakcín v rôznych aplikáciách na cystickú fibrózu, srdcové choroby, genetické ochorenia, rakovinu, cukrovku, chrípku a dokonca aj na sezónne alergie,“ objasňuje celý postup Ministerstvo zdravotníctva.

Ďalej dodávajú, že len za posledné 2 roky boli zverejnených desiatky predklinických a klinických správ o ich účinnosti, ktoré testovali použiteľnosť tejto novej triedy liečebných postupov na ochranu pred niekoľkými infekčnými patogénmi, vrátane vírusu chrípky, Eboly, Zika a ďalších.

S príchodom pandémie tak vedci dokázali zužitkovať roky výskumu a boli schopní rýchlo pripraviť nové vakcíny. Ministerstvo zdravotníctva však zdôrazňuje, že rýchlosť v tomto kontexte neznamená, že bol proces uponáhľaný.

„Znamená to, že staviame na mravčej práci množstva múdrych ľudí a poznatkoch vyplývajúcich z desaťročí základného výskumu. Bez usilovných vedcov by nebolo možné vytvoriť vakcínu v tak rekordnom čase. Patrí im náš obdiv a úprimná vďaka,“ uzatvárajú.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: Facebook/ Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Trendové videá