Najznámejší slovenskí sérioví vrahovia boli brutálni. Ženy škrtili, dobili a po smrti znásilnili
- Do slovenskej histórie sa zapísali ako najznámejší sérioví vrahovia. Vraždili výhradne ženy
- Ondrej Rigo sa stal prvým vrahom na Slovensku, ktorého usvedčili na základe DNA
- Jozef Slovák zas stojí za jednou z najotrasnejších káuz novodobého Slovenska
- Juraj Lupták si dokonca svojimi činmi vyslúžil trest smrti
- Do slovenskej histórie sa zapísali ako najznámejší sérioví vrahovia. Vraždili výhradne ženy
- Ondrej Rigo sa stal prvým vrahom na Slovensku, ktorého usvedčili na základe DNA
- Jozef Slovák zas stojí za jednou z najotrasnejších káuz novodobého Slovenska
- Juraj Lupták si dokonca svojimi činmi vyslúžil trest smrti
Toto je príbeh trojice slovenských sériových vrahov. Každý bol úplne iná osobnosť, no jednu vec mali spoločnú. Vraždili výhradne ženy, možno preto, že na seberovných by si netrúfli.
Ich činy sú spojené s veľkou brutalitou, sexuálnym násilím ale aj medzinárodnou spoluprácou a zavádzaním nových vyšetrovacích metód.
Ondrej Rigo – eurovrah, ktorému „vďačíme“ za prelom v slovenskej kriminalistike
Svoje obete hľadal v troch európskych štátoch – na Slovensku, v Holandsku a Nemecku. Stal sa prvým vrahom u nás, ktorého usvedčili na základe DNA. Najväčšiu spúšť po sebe zanechal v Bratislave. Reč nemôže byť o nikom inom ako Ondrejovi Rigovi.
Ondrej sa narodil do rodiny kriminálnika. Jeho otec si privyrábal vlámačkami a inými menšími trestnými činmi, čo sa mu napokon stalo osudným. Isté obdobie dokonca strávil za mrežami a Ondrej so svojimi súrodencami boli odobratí matke a rok strávili v detskom domove.
Rigo však napokon od otca ďaleko neodišiel. Pracoval ako hasič a dokonca mal aj atestáciu plynára. Napriek tomu bol pred spáchaním prvej vraždy už 11-krát zatknutý. Išlo o vlúpačky a drobné krádeže.
Prvýkrát za bránami väznice
Komunizmus zatvára svoje brány a sloboda pre Riga otvára nové obzory. Rozhodol sa svoje „podnikanie“ presunúť na zahraničnú scénu. V deň, keď bol prepustený z väzenia, odcestoval do Viedne bez platného pasu.
Práve u susedov sa mu podarilo získať falošný pas na meno Nedo Ikic, vďaka ktorému sa dostal do Nemecka za bratom. Pomocou pasu si požiadal aj o azyl, no nemecké úrady to zistili a odsúdili ho na dva mesiace väzenia.
Svoj trest si Ondrej odsedel vo väzení Bad Reichenhall a po prepustení ihneď utiekol z utečeneckého tábora. Usadil sa v Mníchove, kde sa opäť začal venovať krádežiam. V Nemecku sa však z drobného kriminálnika stal vrah, informujú Bratislavské noviny.
Zabiť, znásilniť a okradnúť
Jeho prvá obeť ho zrejme prekvapila počas vlámačky. 40-ročnej Helene rozbil hlavu niekoľkokilovým predmetom. Okolo hlavy sa vytvorila kaluž krvi, tá mu však nebránila v ďalšom ohavnom čine. Vrchnú časť tela zabalil do deky a nebohú ženu znásilnil. Pri odchode si ešte do vrecka pribalil drobné cennosti, ktoré v byte našiel.
Písal sa 1. august 1990 a Ondrej si po dvoch mesiacoch pripisuje na zoznam ďalšiu 28-ročnú Nemku. Scenár bol podobný. Skrutkovač do krku ako predohra, znásilnenie a okrádačka. Tentokrát však Rigo spravil chybu. Na mieste činu našli policajti nielen vražednú zbraň, ale aj Rigovu ponožku.
Bratislavské noviny píšu, že svoju tretiu obeť našiel v Amsterdame, kde prišiel navštíviť svoju sestru. 58-ročnú Mariu opäť udrel do hlavy, znásilnil a okradol.
Na druhý deň už cestoval na Slovensku, kde jeho vyčíňanie pokračovalo. Úmrtný list spísal 88-ročnej dôchodkyni Terézii. Dobil ju na smrť, no ukradnúť veľmi nemal čo. Vystačil si tak s ružencom, modlitebnou knižkou a štyrmi tisíckami korún.
Po vraždách na tri mesiace stíchol. 3. januára 1991 si to Rigo vynahradil a život vzal rovno dvom ľuďom. Išlo o 40-ročnú Annu a jej 15-ročného syna Juraja. Anna so svojou rodinou v roku 1982 emigrovala do Švajčiarska a do Bratislavy sa vrátila len na pár dní. Našla tu však smrť, keď sa Rigo do jej nocľahárne dostal okolo polnoci a obete opakovane udrel palicou po hlave.
Tento útok sa nevydaril
Brutálne útoky, ktoré mal Slovák na svedomí, sa nepodarilo prežiť takmer nikomu. Podľa Nového Času bola výnimkou 31-ročná Jana, ktorá bývala na prvom poschodí na Kutuzovovej ulici. Zobudila sa na prvý úder do hlavy.
Stál nad ňou chlap s násadou od motyky a snažil sa ju zabiť. Jana sa však ubránila a Rigo veľmi rýchlo utiekol, no ubolená a zranená žena si stihla všimnúť, že nohavice vraha boli v rozkroku ručne zašívané. Práve tento detail neskôr pomohol Riga usvedčiť.
Ešte predtým sa však k jeho posledným obetiam pridala 79-ročná dôchodkyňa Helena, ktorá žila veľmi blízko preživšej Jany. O život tiež pripravil len 22-ročnú Henrietu, ktorá si v tú noc nechala otvorené okno.
Vražednej sérii odzvonilo
Štvrtého marca 1992 zabíjal Rigo poslednýkrát. Jeho obeťou sa stala 67-ročná Matilda. V ten deň Ondrej skončil aj v rukách polície. Policajti ho dolapili v hoteli Carlton, kde pracoval ako šatniar. V čase zadržania na sebe nemal ponožky, nechal ich totiž pri poslednej obeti. Na oblečení mal viditeľné stopy krvi, no vyšetrovateľom tvrdil, že ide o sirup.
Odpoveď našiel na všetko, čo sa policajti pýtali. Cenné veci vysvetlil ako dary od žien, ktoré ho vraj milovali. Spermie sa mu na oblečenie dostali po návšteve „verejného domu“, stopy a ohorky cigariet sa na miesta činu dostali taktiež náhodou – tvrdil, že na miestach pravdepodobne močil alebo sa pozeral do okien obetí.
PCR metóda známa aj z kriminalistiky
Podľa informácií Denníka N k usvedčeniu najväčšieho slovenského sériového vraha prispela metóda PCR, ktorú dnes poznáme najmä v súvislosti s testami na koronavírus. Vyšetrovatelia vďaka nej analyzovali DNA stopy zo znásilnených obetí, dokonca aj tých v zahraničí. Porovnali ich s DNA profilom hlavného podozrivého a výsledok bol jasný.
Ondrej Rigo bol podľa SME odsúdený 7. decembra 1994 a celý súdny proces trval 10 dní. Senát ho poslal na doživotie v tretej nápravnovýchovnej skupine. Keď Rigovi na súde čítali všetky jeho zločiny, nijak nereagoval. Aj napriek tomu, že jeho spis pozostával z 5 500 strán, neprejavoval žiadne emócie.
Rigo vinu nikdy nepriznal, cítil sa nevinný. Prvé roky väzby strávil v Ilave, teraz si trest odpykáva v Leopoldove. V roku 2019 mohol požiadať o podmienečné prepustenie, čo aj urobil. Žiadosť neskôr stiahol.
Juraj Lupták – nevýrazný a nezaujímavý muž s nízkym IQ zaujal inak
Bol vôbec predposledným slovenským trestancom odsúdeným na smrť, vyspelé krajiny totiž tento ultimátny trest postupne zrušili prakticky na celom svete. Juraj Lupták na kriminálnej scéne pôsobil na prelome 70. a 80. rokov. Vďaka jeho činom ho prezývali Krvavý bača.
Na prvý pohľad nevýrazný, nezaujímavý a obyčajný chlapec s nízkym IQ. Rodený Banskobystričan ledva dokončil osobitnú školu. Banícke učilište však už nezvládol. Kriminalistika.eu uvádza, že ju musel kvôli zraneniu nohy prerušiť a už nikdy sa do nej nevrátil.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečítaš si o príbehoch troch najznámejších sériových vrahov na Slovensku
- Ktorý z nich vraždil aj za hranicami našej krajiny a usvedčila ho prelomová analýza DNA, ktorá sa v tom čase ešte nepoužívala
- Aké obete si vrahovia vyberali a ako zväčša ukončili ich životy
- Kde spravili chybu. Čo viedlo k ich odsúdeniu
- Aké to boli osobnosti. Išlo o hlupákov a chudákov, alebo nadpriemerne inteligentných podivínov?
- O troch nebezpečných vrahoch, vďaka ktorým sa Slovenky báli vychádzať na ulicu, si prečítaš po odomknutí článku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska