Na Slovensku vzniklo niečo, čo tu doteraz nebolo. Máme špeciálny kemp, organizátori vyhlasujú boj za klimatickú spravodlivosť
- V okolí Tyršovho nábrežia sa zdržujú ľudia, ktorých spája spoločná myšlienka
- Za klímu treba bojovať, avšak nenásilnou formou
- Aj o tom bude diskutovať skupina aktivistov a aktivistiek do nedele 5. septembra
- V okolí Tyršovho nábrežia sa zdržujú ľudia, ktorých spája spoločná myšlienka
- Za klímu treba bojovať, avšak nenásilnou formou
- Aj o tom bude diskutovať skupina aktivistov a aktivistiek do nedele 5. septembra
Od štvrtka 2. septembra v Bratislave odštartoval prvý ročník Mestského Akčného Kempu s podtitulom: Spoločne za klimatickú spravodlivosť. Organizátorom boli inšpiráciou podobné akcie zo zahraničia, kde majú klimatické kempy už tradíciu. Akcia má za cieľ ukázať, ako sa klimatická nespravodlivosť odzrkadľuje v priestore mesta a ako sa tento unikátny priestor dá využiť k tvorbe alternatív k súčasnej nerovnosti a ekologickej deštrukcii. Kemp bude otvorený do nedele 5. septembra.
Ďalším z cieľov kempu je prispieť k budovaniu hnutia za klimatickú spravodlivosť na Slovensku tým, že vytvorí dočasný priestor pre stretnutie ľudí zo Slovenska aj zahraničia, ktorí sú aktívni v tomto hnutí. Priestory sú otvorené aj pre nových ľudí, ktorí sa chcú zapojiť.
Nenásilná forma občianskej neposlušnosti
„Ľudia v Bratislave nemajú žiadnu kontrolu nad tým, čo v meste vzniká. Oblasť Dunaja je v poslednej dobe výrazne ohrozená. Hrozí nám výstavba LNG terminálu, ktorý nie je riešením klimatickej krízy, ale práve naopak: jej príčinou.“
„Okrem toho sa do kultivácie na Petržalskej strane Dunaja pustil developer, ktorého činnosť ohrozuje územie prírodnej rezervácie Soví les, chrániace vzácne biotopy lužných lesov európskeho a národného významu, ale aj možnosť bývať pre skupinu ľudí bez domova, ktorá obýva tunajšiu záhradkársku kolóniu. Mestský akčný kemp chce poskytnúť priestor na riešenie problému nedostatku demokratickej kontroly,“ hovoria aktivisti a aktivistky. Jedným zo špecifík kempu je práve jeho nehierarchické organizovanie a otvorenosť novým ľuďom.
Organizátori chcú taktiež prostredníctvom prednášok, diskusií a workshopov na témy týkajúce sa klimatickej a ekologickej krízy, ich spoločensko-ekonomických súvislostí a možných alternatív, rozšíriť povedomie o týchto témach a podporiť verejnú diskusiu. Okrem toho sa budú na mieste diať aj tréningy pre ľudí, ktorí zatiaľ nemajú skúsenosť s formou protestu, akou je nenásilná priama akcia.
Táto forma občianskej neposlušnosti je podľa nich dlhodobo vylúčená v rámci environmentálnych hnutí na Slovensku. Keďže ju však dnes využíva mnoho skupín hlásiacich sa ku globálnemu klimatickému hnutiu v zahraničí, vedia, že funguje.
Pripravujú protestný pochod
Program na každý deň nájdeš na ich webovej stránke Akčný kemp. Okrem prednášok a workshopov si organizátori na mieste pripravili aj vegánske občerstvenie a kultúrny program. V sobotu o 10:00 tiež organizujú protestný pochod proti výstavbe plynového LNG terminálu na Dunaji.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
„Chápeme, že zmenu v oblasti problematiky klimatickej krízy nevyrieši malá skupina aktivistov. Dúfame však, že na kemp pritiahneme najmä ľudí, ktorých téma klimatickej krízy trápi, ale zatiaľ nevedia, ako ju riešiť či to, do akých aktivít má zmysel sa zapojiť. Vytvárame teda priestor na zdieľanie našich zručností a skúseností a dúfame, že vytvoríme nové možnosti na spoluprácu,“ píšu aktivistky a aktivisti.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: Akčný kemp