Nepáčila sa jej komunikácia medzi rodičmi a učiteľmi. Tak vymyslela „škôlku vo vrecku“ (ROZHOVOR)
- Hoci Vanda svojho syna poslala do súkromnej škôlky, nastalo sa niekoľko problémov
- Najväčším z nich bola skutočnosť, že učitelia trávia veľa času zbytočnými papierovačkami
- Mladá Češka sa rozhodla, že tento problém vyrieši. Jej aplikáciu dnes používajú stovky materských škôl a čoskoro dorazí aj na Slovensko
- Hoci Vanda svojho syna poslala do súkromnej škôlky, nastalo sa niekoľko problémov
- Najväčším z nich bola skutočnosť, že učitelia trávia veľa času zbytočnými papierovačkami
- Mladá Češka sa rozhodla, že tento problém vyrieši. Jej aplikáciu dnes používajú stovky materských škôl a čoskoro dorazí aj na Slovensko
Žijeme v dobe, kedy väčšinu záležitostí dokážeme vyriešiť cez mobil a internet. Aj napriek tomu však funguje mnoho inštitúcií na tradičných papierových formulároch a dokumentoch, ktoré zaberajú mnoho času, práce a zbytočne zaťažujú životné prostredie.
Na tradičnej administratíve fungujú napríklad školy a škôlky. Hoci mnoho z nich prešlo počas pandémie na systém EduPage, aj tak stále používajú triedne knihy a od žiakov vyžadujú tradičné papierové ospravedlnenky či žiacke knižky. V dôsledku toho sa učitelia svojim žiakom venujú o niečo menej. To sa nepáčilo mladej Češke Vande Seidelovej, ktorá sa s tým rozhodla niečo urobiť.
Dala dohromady tím šikovných ľudí, ktorý stojí za aplikáciou Twigsee. Ide o appku, ktorá ušetrí mnohým učiteľom čas. V rozhovore nám Vanda prezradila, čo Twigsee vlastne je, aká vysoká bola investícia na rozbehnutie projektu a v ktorých krajinách momentálne Twigsee funguje.
Ak sa vás niekto opýta, čo Twigsee vlastne je, čo mu poviete?
Je to škôlka vo vrecku. Učitelia a učiteľky sú v dnešnej dobe zavalení administratívou a riaditelia sa so žiakmi takmer vôbec nestretávajú, pretože musia riešiť papiere. My tvrdíme, že učitelia patria k deťom a papiere za nich zvládne Twigsee.
Prvou vecou, ktorú Twigsee dokáže, je prepojiť učiteľov a rodičov prostredníctvom mobilnej aplikácie. Našim cieľom je, aby sa rodičia dozvedeli o tom, čo deti v škole alebo škôlke počas dňa robili. Neskôr sme však zistili, že komunikácia nie je to jediné, čo školy a škôlky trápi.
Veľká časť problémov vzniká práve pri papierovačkách, keď učitelia musia zbierať ospravedlnenky a zapisovať dochádzku do triednych kníh. Hoci sa to nezdá, je toho dosť veľa. My sme to chceli učiteľom zjednodušiť, tak sme vytvorili softvér, ktorý môžu tieto inštitúcie využívať.
Na základe čoho ste sa rozhodli začať s týmto projektom?
Keď mal ísť môj syn prvýkrát do škôlky, rozhodli sme sa pre súkromnú a boli sme s ňou veľmi spokojní. Vadilo mi však, že sme absolútne netušili, čo sa tam deje. Keď sme sa opýtali syna, čo dnes robili v škôlke, povedal mi, že nič, respektíve, že si to vôbec nepamätal. Takto nám neostávalo nič iné, než otvoriť doma nejakú učebnicu na úplne náhodnej kapitole a niečo sa s ním učiť.
Potom o mesiac sme zistili, že tieto veci už ovláda.
Rodičia by mali vedieť, čo všetko sa ich deti v škôlke naučia. To bol môj prvý osobný postreh. Na základe neho sme si urobili malý prieskum naprieč celou republikou a takmer 90% rodičov nám vymenovalo tie isté problémy. S výsledkami prieskumu sme išli do škôlok a tam nám povedali, že každá minca má dve strany.
Opýtali sme sa ich, či nemôžu byť rodičia zmätení kvôli tomu, že inštitúcie fungujú na viacerých komunikačných kanáloch. Dali nám za pravdu.
Takéto nápady zvyčajne stoja veľa peňazí. Aká vysoká bola investícia na rozbeh appky?
Mobilné aplikácie sme museli komerčne zaplatiť. Prvé financovanie bolo z vlastných zdrojov. Z predošlého podnikania som mala nejaké peniaze. Dávala som do toho 3 a pol milióna českých korún. Pomohli mi však aj spoluzakladatelia, ktorí pracovali za úplné minimum.
Po nejakom čase sme mali hotový produkt a niekoľko platiacich zákazníkov, tak sme sa rozhodli ísť s vecou na trh. Koncom roka 2020 sa nám podarilo získať prvých investorov, jedným z nich bol Jiří Hlavenka, spoluzakladateľ Kiwi.com.
V súčasnosti už máme obrat a dokážeme vygenerovať nejaké zisky, ale máme aj investorov, ktorí nám nesmierne pomáhajú.
Vo vašom tíme je mnoho odborníkov. Ako ste ich presvedčili, aby sa k vám pridali?
Začiatok bol trochu zložitejší, pretože HR agenda je stále náročná. Všetci ľudia väčšinou pracujú ešte niekde inde, takže vám nevedia dať všetok svoj čas. Časom ich však možno prehovoríte.
Vývojári boli moji starí známi, s ktorými som už pracovala na nejakých projektoch. Zakladáme si najmä na tíme a máme určité hodnoty. Veríme, že ak budú deti poriadne vzdelané, spoločnosť to o 20 rokov pocíti, pretože budú viac kreatívne.
V Česku už platformu používa mnoho materských škôl. Čakáte takýto úspech aj na Slovensku?
Na Slovensku budeme platformu Twigsee spúšťať v septembri. Veríme, že sa stretneme s podobným úspechom. Zameriavame sa na relatívne úzku skupinu a dávame si záležať na kvalite technológií, aby to bolo pre používateľov prívetivé. Nechceme tvoriť iba technológiu, ale celý systém, ktorý najmä uľahčí prácu učiteľom a riaditeľom v materských školách.
Ak by sme napísali nejaký program a dali ho niekomu vytvoriť, nebolo by to ono. Na vývoji sa podieľali aj učitelia a riaditelia, takže vieme, že im to pomôže uľahčiť prácu. Vieme, že aj Slováci sú pripravení na digitalizáciu. Nechceme ľuďom pridávať ďalšiu prácu a s Twigsee budú robiť to, čo doteraz, len omnoho jednoduchšie a rýchlejšie.
Máte v pláne expandovať aj do ďalších krajín?
Tento rok máme expanziu. Jemné pilotné testovanie na Slovensku sme začali už na jar. V spolupráci so slovenskými škôlkami sme dávali dohromady informácie o tom, čo konkrétne potrebujú. Tento rok okrem iného začíname s pilotným testovaním vo vybraných krajinách v Afrike, aktuálne spolupracujeme so škôlkami v Nigérii, Ghane alebo Tanzánii. Taktiež sa chceme zamierať na Latinskú Ameriku a na Rusko.
Západné krajiny sú na takéto veci zvyknuté, ale inštitúcie sa o to nezaujímajú. My ich teda musíme presvedčiť, že sme lepší ako napríklad EduPage. Ak však škôlka alebo škola nevyužíva žiadny systém, digitalizácia je jednoduchšia. V západných krajinách ľudia počítače využívajú vo veľkom, na východe to už taká samozrejmosť nie je.
V čom je platforma Twigsee lepšia ako EduPage?
EduPage má už svoje roky, no ich systém je dobrý. Začali s digitalizáciou a z ničoho urobili niečo. Dnes vedia s mobilnými telefónmi robiť aj malé deti. Je lepšie, keď ľudia majú všetko v jednej aplikácii a nemusia riešiť ďalšie papiere. Je to rýchlejšie.
Twigsee rieši skoro všetko – od online prijímacieho riadenia cez komunikáciu, triednu knihu, dochádzky, ospravedlnenky, počíta školné a stravné, zaznamenáva osobné progresy detí, prihlasovanie na krúžky a štatistické prehľady.
Vytvorili sme jeden efektívny softvér, ktorý dokáže všetko. Uvidíme, ako sú na to Slováci pripravení. Aj v Čechách nám trvalo nejakú dobu, kým sme presvedčili spoločnosť, že v škôlke začína vzdelávanie. Veríme, že Slovensko nás príjme tak, ako Česko.
Je používanie aplikácie spojené s nejakými poplatkami?
Všetci, čo pracujú v technológiách, nám hovorili, že systém je strašne lacný. Je jasné, že pre ľudí je divné zaplatiť za niečo, čo nepoznajú. Môže sa zdať, že systém je drahý, no nie je. Na Slovensku stojí mesačné predplatné aplikácie 68 eur, ak si však škola vezme ročné predplatné, bude ju to stáť necelých 57 eur.
Samozrejme, záleží od veľkosti škôlky a jej typu. Bojujeme s tým, no tieto sumy sú v podstate kompromis, aby sme boli schopní systém vyvíjať ďalej. Najať si kvalitného vývojára je finančne náročné a naše náklady nie sú vôbec nízke. Zameriavame sa aj na bezpečnosť, čo je tiež extrémne drahé. Je to ale daň za to, že chceme urobiť kvalitnú a bezpečnú aplikáciu.
Podľa môjho názoru ide o čiastky, ktoré škôlky finančne nezruinujú. V súčasnosti sa môže Twigsee pochváliť akciou, ktorá vznikla v spolupráci so spoločnosťou Microsoft. Ide o akciu pre nových partnerov, ktorí získajú 30 % zľavu na jeden rok. V prípade záujmu nás môžu škôlky kontaktovať na e-mailovej adrese, ktorú nájdu na našom webe.
Máte z týchto poplatkov nejaký zisk?
Nemáme. Ak nejaký tak minimálny. Dokázali by sme z nich zarobiť na seba, no radšej tieto peniaze investujeme do ďalšieho vývoja Twigsee.
S aplikáciou ľudia dostanú niekoho, kto im pomôže nahodiť všetky dáta. Aj títo ľudia niečo stoja. Verím však svojej vízii a tomu, že sa to rozbehne.