Si zaočkovaný a predsa si dostal COVID? CDC prezradilo, čo vtedy treba robiť, a ktorá skupina je najohrozenejšia
- Prelomové infekcie, keď zaočkovaní dostanú COVID-19 sú ojedinelé. Ešte raritnejšia je hospitalizácia a úmrtie zaočkovaných
- Dáta CDC ukazujú, že šanca na hospitalizáciu je 1 ku 13-tisíc pri plne zaočkovaných ľuďoch
- Najzraniteľnejší sú starší ľudia, ktorí majú viacero zdravotných komplikácií
- CDC prezradilo, čo robiť v prípade prelomovej infekcie
- Prelomové infekcie, keď zaočkovaní dostanú COVID-19 sú ojedinelé. Ešte raritnejšia je hospitalizácia a úmrtie zaočkovaných
- Dáta CDC ukazujú, že šanca na hospitalizáciu je 1 ku 13-tisíc pri plne zaočkovaných ľuďoch
- Najzraniteľnejší sú starší ľudia, ktorí majú viacero zdravotných komplikácií
- CDC prezradilo, čo robiť v prípade prelomovej infekcie
Očkovanie proti koronavírusu chráni pred infekciou COVID-19, a hlavne znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia. Žiadna vakcína ale nie je 100 % účinná, preto sa môžu veľmi ojedinele vyskytnúť takzvané prelomové prípady, keď zaočkovaný jedinec dostane COVID-19. Ešte menej často sa vyskytujú prípady hospitalizácií a úmrtí u zaočkovaných pacientov, ukazujú nové dáta od amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Šanca hospitalizácie pri prelomovej infekcii je 1 ku 13-tisíc
K 30. augustu dostalo CDC hlásenie o 12 908 závažných prelomových prípadoch koronavírusu, medzi plne zaočkovanými ľuďmi, ktoré mali za následok hospitalizáciu alebo smrť. Do tohto dátumu bolo plne zaočkovaných 173 miliónov ľudí. Šanca prelomovej infekcie a následnej hospitalizácie tak predstavuje 1 ku 13-tisíc, uvádza CNN.
Očkovaní jedinci majú 29-krát menšiu pravdepodobnosť, že budú vyžadovať hospitalizáciu a 4-krát menšiu pravdepodobnosť nákazy.
„Vieme, že očkovanie nie je 100 %,“ povedal Dr. Jay Bhatt, internista na UIC School of Public Health pre ABC News. „Ako vieme, vieme, že väčšina ľudí na JIS sú nezaočkovaní jedinci.“
Jeho slová potvrdzuje analýza CDC, ktorá analyzovala 4 700 hospitalizácií medzi dospelými od 24. januára do 24. júla prostredníctvom siete COVID-19-Associated Hospitalization Surveillance Network (COVID-NET), ktorá sleduje laboratórne potvrdené hospitalizácie súvisiace s COVID-19 v 99 okresoch v 14 štátoch.
Väčšina zaočkovaných hospitalizovaných je vo veku 65 +
Analýza ukázala, že až 87 % hospitalizovaných bolo nezaočkovaných. Ďalších 5,8% hospitalizovaných ľudí sa nakazilo v čase do 14 dní od vakcinácie, 5,7% hospitalizovaných bolo len čiastočne zaočkovaných a 4 % boli plne zaočkované.
Plne zaočkovaní jedinci, ktorí museli byť hospitalizovaní boli najčastejšie vo veku od 65 rokov a vyššie. Celkovo tvorila táto veková skupina až 70 % hospitalizovaných s prelomovými infekciami. CDC zaznamenalo aj 2 437 úmrtí na koronavírus u zaočkovaných jedincov. Väčšina (87%) ale bola vo veku nad 65 rokov. Mnoho z nich malo aj viaceré trvalé zdravotné choroby ako cukrovka, srdcové choroby alebo autoimunitné ochorenia. Je tiež dokázané, že seniorom rýchlejšie ubúdajú protilátky.
Naopak pri nezaočkovaných jedincoch sú najčastejšie hospitalizovaní ľudia vo veku do 59 rokov.
https://www.facebook.com/databezpatosu/posts/330329468881520
Čo robiť, ak som zaočkovaný a napriek tomu a nakazím
CDC teraz vydalo usmernenie, čo robiť, ak sa človek aj napriek očkovaniu nakazí.
Ak bol zaočkovaný človek v kontakte s niekým, komu bol diagnostikovaný koronavírus, tak sa nemusí izolovať, ale mal by podstúpiť test na prítomnosť koronavírusu v časovom rozmedzí od 3 do 5 dní po tom, čo bol vystavený koronavírusu.
Takýto človek by mal nosiť rúška vo vnútorných priestoroch, a tak chrániť ostatných.
Po pozitívnom teste alebo príznakoch by sa mal izolovať na 10 dní. CDC zároveň dodáva, že vírusová nálož pri neočkovaných a očkovaných je rovnaká, no predpokladá sa, že vírusová nálož sa zmenší po 5 dňoch oproti nezaočkovaným.
Pozitívni ľudia by mali kontaktovať svojich známych, ak s nimi strávili viac ako 15 minút a nedodržali odstup 2 metre. Kontakty nakazených by tiež mali podstúpiť testovanie.
Očkovaní ľudia tiež môžu podstúpiť liečbu monoklonálnymi protilátkami. CDC ich odporúča pri vysoko rizikovej kategórii, aj keď sú jedinci očkovaní.
„Monoklonálne protilátky sú určené pre tých s vysokým rizikom COVID-19, ktorí zahŕňajú osoby nad 65 rokov, a pre tých, ktorí majú chronické ochorenie, rakovinu alebo sú imunokompromitovaní,“ povedal Bhatt pre ABC News. „Šance na alergické reakcie alebo nežiaduce udalosti sú relatívne nízke.“
Ak by ale zaočkovaní ľudia takúto liečbu podstúpili, nemali by podstúpiť vakcináciu treťou dávkou 90 dní po liečbe. Užívať môžu aj sú steroidy alebo antivirotiká, ako je Remdesivir. Tie sa ale najčastejšie podávajú pri vážnych stavoch, ktoré sú pri zaočkovaných ojedinelé.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CDC, CDC