Mali sme vysmiateho pacienta, na druhý deň sa mu zhoršil stav a neskôr zomrel, tvrdí primár. Pribudlo 377 nakazených
- Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 400 164 za predchádzajúci deň pribudlo 2 256 očkovaných
- Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 202 040 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 146 ľudí
- Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 400 164 za predchádzajúci deň pribudlo 2 256 očkovaných
- Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 202 040 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 146 ľudí
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 377 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 125 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 552 RT-PCR vyšetrení a 12 213 antigénnych testov. Informuje MZSR.
Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 86 vzoriek z celkového počtu 87 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,9 % zastúpenie. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (115), nasleduje Žilinský (56), Bratislavský (50), Banskobystrický (46), Trnavský (42), Prešovský (29), Trenčiansky (24) a Nitriansky (15). Je medzi nimi 197 mužov a 180 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 189 912 a žien 207 847.
V nemocniciach je hospitalizovaných 179 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 138 ľudí. Na JIS sú 23 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 558 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 458.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 441 686 pričom takto bolo pozitívne testovaných 397 759 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 890 821 z čoho bolo pozitívne testovaných 386 091 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 720 267. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Neoplatí sa spoliehať na mladosť
Primár Jakub Holožník na stránke rezortu zdravotníctva upozorňuje, že ochorenie COVDID-19 je nevyspytateľné. Tento skúsený lekár vedie štrnásť rokov oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke. Vo videu hovorí o nevyspytateľnosti ochorenia COVID-19 a o tom, prečo sa nedá spoliehať na to, že zdravý človek s dobrou imunitou bude mať bezproblémový priebeh: „Najmladší pacient, ktorý nám zomrel, bol ročník 1989,“ tvrdí.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/videos/205688334957973
„Mali sme staršiu 75-ročnú, ktorá mala naozaj ťažký priebeh, bola tu vyše mesiaca na ventilátore, už sme lámali palicu, ale nakoniec sa z toho dostala. Potom sme tu mali 40-ročného pacienta, s ktorým som sa bavil, pokecali sme si, bol vysmiaty a na druhý deň sa mu veľmi zhoršil stav, skončil na ventilácii a neskôr umrel.“
Holožník hovorí o tom, že lekári dopredu vôbec nevedia, ktorý pacient bude mať ťažký a ktorý ľahký priebeh aj keď samozrejme poznajú niektoré rizikové skupiny. „Niekto si môže povedať, že má dobrú imunitu, že je zdravý ale nemá tú istotu, že ten covid prekoná. Spoliehať sa na to, že som mladý a zdravý, že to nedostanem, tak to je dosť vágne.“
Objasňuje, že skúsenosti lekárov aj zo sveta ukázali, že vakcína nás chráni. „Zabraňuje tomu, aby človek skončil na umelej pľúcnej ventilácii. Je to ako keď idete do boja, dáte si nepriestrelnú vestu, ktorá vás chráni. Samozrejme stane sa, že niektorá guľka prenikne, žiaden liek neúčinkuje na 100 %,“ dodáva s tým, že situácia okolo delty je ako ruská ruleta.
Slováci sa boja vedľajších účinkov vakcín
Protilátková odpoveď Slovákov, ktorí boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, je dostatočne robustná a je lepšia ako v prípade prekonania ochorenia. Dokazuje to najväčšia slovenská odborná štúdia, ako aj komplexný sociologický prieskum realizované spoločnosťou Unilabs v spolupráci s prieskumnou agentúrou AKO. Tie sa uskutočnili od februára do septembra tohto roku na vzorke 2 620 ľudí. Informuje SITA.
Po prekonaní ochorenia v prípade pacientov s bezpríznakovým priebehom ochorenia malo dostatočné hladiny protilátok iba 11 % z celkového počtu 106 vzoriek. Čo sa týka pacientov, ktorí mali symptomatický priebeh infekcie koronavírusu, dostatočné protilátky malo 44 % z nich.
Protilátková odpoveď je už po prvej dávke vakcíny v porovnaní s prekonaním ochorenia vyššia. „Po prvej dávke malo určitú hladinu protilátok až 85,75 percenta zaočkovaných, po druhej dávke dokonca 98,88 percenta zo všetkých testovaných,” uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Unilabs Slovensko Peter Lednický.
To znamená, že až 99 ľudí zo 100 by malo byť po očkovaní chránených pred ochorením, prípadne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a smrťou. Napriek tomu mali ľudia, ktorí sa odhodlali očkovať, pred podaním vakcíny určité obavy, ako ukázal prieskum agentúry AKO.
Viac ako štvrtina zo 790 zaočkovaných ľudí, ktorí sa zúčastnili na prieskume, uviedlo ako hlavný dôvod svojich obáv pred očkovaním strach z vedľajších účinkov vakcín. Najväčšiu dôveru mali Slováci voči vakcíne Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech. Najväčšie obavy, naopak, vzbudzovala vakcína Vaxzevria vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Tí, ktorí sa nechali zaočkovať touto vektorovou vakcínou, zároveň v prieskume uvádzali najviac skúseností s nežiaducimi účinkami po očkovaní.
Už po prvej dávke pociťovalo silné vedľajšie účinky viac ako 11 percent tých, ktorí boli očkovaní očkovacou látkou Vaxzevria. Najčastejšie uvádzali horúčku, slabosť, bolesť hlavy a kĺbov či nevoľnosť. V prípade vakcíny Comirnaty skúsenosti s nežiaducimi účinkami uviedlo len 0,8 percenta a v prípade vakcíny od spoločnosti Moderna takúto skutočnosť uviedli tri percentá účastníkov prieskumu.
Po druhej dávke sa vedľajšie účinky prejavovali najviac práve po zaočkovaní vakcínou od Moderny, celkovo deväť percent opýtaných uviedlo silné nežiaduce účinky. V prípade vakcíny Comirnaty to boli dve percentá a po očkovaní vakcínou Vaxzevria neuviedol veľmi silné vedľajšie účinky nikto. Najčastejším dôvodom, pre ktorý sa ľudia nebáli zaočkovať, bol pri všetkých vakcínach argument, že výhody očkovania prevažujú nad rizikami.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, SITA