Z ulíc Bratislavy zmizol lovebrand Vespa caffeteria. Majitelia zmenili meno, famózne croissanty a káva zostali
- Meno zmenili, pretože pochopili, že čaro im dodáva rodina, tá je základom. Ponuka aj ceny ostali rovnaké
- Majitelia sa nezmenili, Kristiána, Erika aj Prankyho každé ráno stretneš na svojich prevádzkach
- Meno zmenili, pretože pochopili, že čaro im dodáva rodina, tá je základom. Ponuka aj ceny ostali rovnaké
- Majitelia sa nezmenili, Kristiána, Erika aj Prankyho každé ráno stretneš na svojich prevádzkach
Skvelá káva za pár drobných, atmosféra talianskej rušnej kaviarne a jedinečné croissanty, ktoré nenájdeš nikde inde: táto kombinácia si získala srdcia Bratislavčanov už pred niekoľkými rokmi. Vespa caffeteria privítala svojich prvých zákazníkov ešte v roku 2013 a okamžite zaznamenala obrovský úspech.
Zákazníci, ktorí boli na kávu medzi prvými sa do nej pravidelne vracajú aj dnes, no teraz si svoje obľúbené cappuccino berú z KeP’s-u. Zmena mena neznamená zmenu menu, tvrdia majitelia, ktorí sa nezmenili. Rovnaké ostali aj ceny a tak si ich výbornú kávu môžeš stále vychutnať za menej ako euro.
Sieť kaviarní milujú zákazníci, ale aj majitelia
Cena kávy nemá v našom hlavnom meste konkurenciu, kvalitou servisu však súperia s tými najdrahšími. Kaviarni sa totiž venujú traja bratia, ktorým KeP’s caffeteria patrí. Takmer každé ráno ich nájdeš na prevádzke, každého na tej svojej, ako za kávovarom penia mlieko a s úsmevom želajú pekný deň.
Práve fakt, že v kaviarni bežne stretneš majiteľov vydáva jasný signál o tom, že nejde o bežnú kaviareň, ale srdcovú záležitosť. Čerešničkou na torte je, že niekedy sa ti možno nepodarí zaplatiť. Kristián, Erik alebo Prank ťa pri kase s úsmevom otočia, že nabudúce, veď sa vrátite. Vedia totiž, že ľudia odchádzajú spokojní.
Okrem prevádzky na Moskovskej na Kep’s narazíš aj v starom meste na Laurinskej, v Ružinove na Mliekarenskej a na Trenčianskej. Ďalšie sa otvárajú na Karadžičovej a na Ventúrskej.
Prečo KeP’s caffeteria?
Rodina bratov Bisaki pochádza z Chorvátska, vyrastali v malej dedinke hneď vedľa mora, v Novigrade. Na Slovensko prišli približne pred 27 rokmi, z domova ich vyhnala hrozba vojny.
Pracovať na niečom vlastnom začali hneď, ako prišli na Slovensko. V našom hlavnom meste si najprv otvorili zlatníctvo, neskôr skúšali podnikať s obuvou. Napokon sa im podarilo uskutočniť ich pôvodný plán a otvorili si kaviareň. Kávu totiž milovali vždy, hovorí Kristián.
Prvú prevádzku Vespa caffeterie otvorili v blízkosti Amerického námestia ešte roku 2013, na Moskovskej 1, kde dnes už Vespu nenájdeš. Namiesto nej zákazníkov víta KeP’s caffeteria. Ako sami hovoria, zmena mena neznamená zmenu menu.
Neodmysliteľnou súčasťou domáckej atmosféry KeP’su sú práve majitelia. Zatiaľ čo vo väčšine podnikov na nich nenarazíš takmer nikdy, v KeP’se ti k stolu donesú tvoju kávu.
Kaviareň spravujú traja bratia, Kristian, Erik a Prenk, ktorých iniciály tvoria aj nový názov podniku. Práve oni vítajú prvých zákazníkov a často sa lúčia s tými poslednými.
„Hneď ako sme otvorili na Moskovskej sme našim prístupom, kvalitou a dobrými cenami získali veľa zákazníkov. Časom sme otvorili aj na Mliekarenskej a Laurinskej a stále rastieme. Sme traja bratia čo celý život milovali dobrú kávu aj dobrú spoločnosť. To tvorilo úžasný základ pre naše kaviarne, u nás je káva výborná a ku všetkým sme kamarátski. Ľudia sa u nás cítia ako doma, to je hlavné, to vždy bolo a vždy bude naším cieľom,“ hovorí Kristán.
V kaviarni nenarazíš na radového zamestnanca, ktorému je jedno
Neraz som v kaviarni videla, ako od zákazníkov odmietajú zobrať peniaze za šálku malej. S úsmevom hovoria, že zaplatia niekedy nabudúce. V takom prípade naozaj nemáš šancu im peniaze nanútiť. S južanským temperamentom prepojeným s ich pohostinnosťou máš dopredu prehraté. To, že nejde o radových zamestnancov, ale o súčasť rodiny tohto podniku je cítiť na každej prevádzke KeP’su.
Keď sa v ich kaviarni objavíš viackrát, pri pulte nebudeš musieť hovoriť ani svoju objednávku. Pravidelných zákazníkov poznajú po mene a namiesto toho, aby sa prišli opýtať čo si dáš, ti rovno donesú to, čo vždy. Na podrážky topánok sa ti budú lepiť omrvinky z croissantov, vraj sú znakom toho, že chutia, vysvetľuje Kristián.
Obľúbení majitelia sa nezmenili, chceli len zvýrazniť podstatu konceptu
Zmätok v tom, či sa zmenili aj majitelia, ktorých si zákazníci rokmi obľúbili vytvára aj fakt, že meno zmenili len krátko po druhej vlne pandémie, kvôli ktorej museli mnohí zavrieť.
„Názov sme zmenili, lebo sme chceli zvýrazniť práve základ celého konceptu a to je naša rodina. Základným kameňom som ja a moji bratia Erik a Pranky, odkiaľ vznikol aj názov. Kaviarňam sa venujeme na sto percent, denne sa tam so zákazníkmi stretávame a pracujeme,“ hovorí Kristián.
Jeho dcéru Carmen nájdeš na prvej prevádzke, na Moskovskej. Jeho synovec Pali pracuje na Laurinskej a jeho ujo Gašpar na Mliekarenskej. Základom je nepopierateľne rodina.
Nízkymi cenami vychádzali v ústrety študentom
Momentálne sú zameraní len na Bratislavu, udržať koncept a pokrývať ho výhradne ľuďmi, ktorí ho milujú a záleží im na ňom je náročné, hovorí Carmen. Ak však vymyslia ako si udržať to, určite v budúcnosti vyrazia aj za hranice hlavného mesta.
Za nízke ceny môžu ľudia poďakovať študentom. Prvú kaviareň totiž otvorili v blízkosti dvoch univerzít, lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity.
Pôvodnou ideou bolo otvoriť niečo rýchle, lacné a kvalitné. Ideálne pre študentov, ktorí šetria kde sa dá a majú krátke prestávky medzi prednáškami. Tvrdia, že iné kaviarne sú zbytočne predražené a obyčajný študent by ju každý deň nevedel dovoliť.
Rýchly shot espressa, aj prerozprávané hodiny
V kaviarni fungujú dva samostatné vesmíry, hŕstka si ku káve sadne, prečíta noviny a klebetí, zatiaľ čo iní v rýchlosti priletia, kávu vypijú na jeden dúšok na bare a utekajú sa ponáhľať ďalej. Prevládajú však tí, čo si kávu vychutnávajú v pokoji, tvrdí Carmen.
Dodáva, že niektorých z nich pozná ešte z detstva, keď do kaviarne chodila za otcom a sama pracovať nemohla. Majú celú flotilu stálych zákazníkov, ktorých na mieste stretneš každý deň.
To, koľko káv predajú denne je nemožné zistiť, tvrdia. Denne desiatky z nich vylejú, ak nevyzerajú podľa ich predstáv.
Kristián prichádza každé ráno do kaviarne minimálne o hodinu skôr, než otvoria. Tú tam strávi robením káv, pije ju, až kým mu nechutí. Kávovarom musí podľa jeho slov káva párkrát prebehnúť, aby získala tú pravú chuť a už prvý zákazník mal z kávy plný pôžitok.
A tak sa stane, že tam naňho narazíš aj pred oficiálnou otváračkou. Aj vtedy, ešte pred siedmou ráno, si nájde chvíľu a obslúži ťa vo vôni pečúcich sa croissantov, aby si stíhal do práce či do školy. Ich croissanty, ktoré ľudia vyslovene milujú nájdeš iba u nich, konkrétne tie nemá žiadna iná kaviareň a vyrábajú im ich na mieru.
Koronavírus ich nezasiahol tak, ako očakávali, ďakujú verným zákazníkom
Počas pandémie mali zatvorené len štyri týždne. Hneď ako mohli, predávali svoju kávu cez okienko. Carmen hovorí, že neutrpeli tak, ako sa sami obávali na začiatku. Situácia sa časom podľa jej slov ustálila a ľudia si po kávu chodili, aj keď pred kaviarňou po stojačky mrzli.
V kaviarni často započuješ debatu v inom jazyku, ako keby si sa na chvíľu skutočne ocitol v Taliansku. KeP’s si obľúbili aj mnohí ľudia zo zahraničia. Z časti je to aj kvôli spomínaným vysokým školám, na ktoré chodí veľa cudzincov. Bežne stretneš Grékov, Nemcov či Španielov ale aj Talianov, ktorí v kaviarni našli kus domova.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy