Tretia dávka tej istej vakcíny pandémiu neporazí, je nepotrebná, tvrdia vedci. WHO radí zamerať sa na inú vec

  • Mnohé štáty už schválili podanie tretej dávky vakcíny
  • WHO však radí s pododobnými krokmi počkať
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok TASR/AP/Markus Schreiber, TASR/AP Photo/Matt Rourke
  • Mnohé štáty už schválili podanie tretej dávky vakcíny
  • WHO však radí s pododobnými krokmi počkať

Nová správa z vedeckého časopisu The Lancet, ktorý je venovaný medicíne uvádza, že v súčasnosti nie je potrebné podávanie tretej dávky vakcín bežnej populácii.

Radšej nové, ako už existujúce..

Autori štúdie zistili, že dve dávky vakcíny sú proti závažným symptómom Covid-19 účinné pri všetkých hlavných variantoch, vrátane Delty. Menší úspech bol zaznamenaný len pri prevencii asymptomatického prejavu, objasňuje France24.

Autori štúdie tvrdia, že súčasné varianty sa nevyvinuli dostatočne na to, aby unikli imunitnej odpovedi poskytovanej vakcínami, ktoré sa využívajú v súčasnosti, informuje Times of Israel.

Spomínaná štúdia ďalej poukazuje na to, že ak sa objavia nové vírusové mutácie, ktoré sú schopné vyhnúť sa tejto reakcii, bolo by lepšie dodávať špeciálne upravené „posilňujúce dávky vakcín“ zamerané konkrétne na novšie varianty, než podávať tretiu dávku už existujúcej vakcíny.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP/Markus Schreiber

Niekto nedostal ani prvú

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval krajiny, aby s rozdávaním ďalších dávok ešte počkali minimálne do konca roka, nakoľko OSN vyzýva všetky krajiny, aby do konca tohto mesiaca zaočkovali najmenej 10% svojej populácie a do konca roka najmenej 40%.

Šéf WHO výzvu smeroval najmä bohatým štátom, ktoré v tempe očkovania výrazne predbehli rozvojové krajiny.

Existujú teda obavy, či sa potrebné vakcíny dostanú aj do chudobnejších krajín, v ktorých ešte milióny ľudí nedostali ani len svoju prvú dávku. „Ak sa vakcíny nasadia tam, kde by mohli dosiahnuť najlepšie výsledky, mohli by urýchliť koniec pandémie tým, že zabránia vývoju ďalších variantov,“ uviedla vedúca autorka štúdie Ana-Maria Henao-Restrepo z WHO.

Vakcína
zdroj: TASR/AP/K.M. Chaudary

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: France24, Times of Israel

Najnovšie videá

Trendové videá